Kaynak Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Kaynak Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız y...


Kaynak Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Kaynak Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Kaynak Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Kaynak Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Kaynak Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 
Kaynak Teknolojisi iş olanakları
Kaynak Teknolojisi

2 Yıllık Kaynak Teknolojisi Bölümü Nedir?

Kaynak Teknolojisi bölümü; sanayide kullanılan metallerin birleştirilmesi amacıyla yapılan kaynaklı üretim işlerinde ilgili mühendisle teknisyen arasında çalışan kişileri yetiştiren bir önlisans programıdır.

Kaynak Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Kaynak Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Kaynak Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Kaynak Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

Kaynak Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Kaynak Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Kaynak Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Demir, çelik, alüminyum, döküm fabrikaları
2- Gemi sanayisi
3- Havacılık sektörü
4- İnşaat firmaları
5- Makine üretim işletmeleri
6- Otomotiv sanayisi

Kaynak Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Kaynak Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Kaynak Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Mühendis tarafından hazırlanan iş planının uygulanması ile ilgili çalışmaları yürütür.
2- Üretim faaliyetinin planlanmasında, kaynak yaparken hangi malzemenin kullanılacağına ve hangi yöntemle yapılacağına karar vermede mühendise yardımcı olur.
3- Her çeşit kaynaklı yapıları çizer ve kaynak yapar.
4- Üretimi denetler.
5- Kalite kontrol işlerini yürütür.

Kaynak Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Kaynak Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Kaynak Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Kaynak teknikerleri, fabrika ve atölye gibi kapalı ortamlarda çalışabilecekleri gibi açık mekanda da çalışırlar. Çalışma ortamı gürültülü ve kirlidir. Ayrıca kaynak makinesinden ve kesme lambasından çıkan ışık ve gaz cildi, gözü rahatsız edebilir. Kaynak işlemi sırasında kullanılan gazın yanıcı ve patlayıcı bir gaz olması nedeniyle kişinin dikkatli olması gerekir. Gerekli havalandırma sağlandığında ve koruyucu önlemler alındığında herhangi bir tehlike söz konusu olmaz. Kaynak işlemi bedensel olarak yorucu olabilir.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- İş eldiveni, gözlük, maske vb. koruyucu araçlar,
2- Isı tebeşirleri, ısı ölçme cihazları, sertlik ölçme cihazları
3- Kaynak çubuğu, çekiç, keski, aşındırıcı taşlar.
4- Kaynak kumpası,
5- Kaynak makinesi, gaz tüpleri,
6- Penetrent boyalar,
7- Ultrasonik test cihazları,

Kaynak Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Kaynak Teknolojisi maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Kaynak Teknolojisi maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

Kaynak Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Kaynak Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Kaynak Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

-Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

-Nanoteknoloji Mühendisliği


2 Yıllık Kaynak Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I, Türk Dili-I, Yabancı Dil-I, Matematik-I, Elektrik Ark Kaynağı, Kaynakta Temel Şekillendirme İşlemleri, Teknik Resim, Malzeme Teknolojisi-I.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II, Türk Dili-II, Yabancı Dil-II, Matematik-II, Meslek Resmi, MIG-MAG Kaynak Teknikleri, Oksi-Gaz Kaynağı, Malzeme Teknolojisi-II.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Bilgisayar Destekli Tasarım, Paslanmaz Çelik Kaynağı, Demir Dışı Metallerin Kaynağı, Staj Değerlendirme, Genel ve Teknik İletişim, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Mesleki Uygulama Eğitimi-I, Kaynakta Kalite Kontrol.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Bilgisayar Destekli Üretim, TIG ve Tozaltı Kaynak Teknikleri, Isıl Kesme Yöntemleri, Kaynaklı Konstrüksiyon ve Tasarım, Tamir Bakım Kaynakları, Proje Uygulaması, Mesleki Uygulama Eğitimi-II, Özel Kaynak Teknikleri.

Kaynak Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Kaynak Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Kaynak Teknolojisi bölümüne son beş yılda 5 kontenjan verilmiş ve adaylar Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi AŞ kurumuna atanmıştır.

Kaynak Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Kaynak Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Bedence sağlam ve dayanıklı,
2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
3- Dikkatli, tedbirli
4- Ekip çalışmasını sevmeli.
5- El ve gözü eş güdümle kullanabilen,
6- Fizik konularına ilgili,
7- Kaynak teknikeri olmak isteyenlerin;
8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
9- Planlı çalışmayı bilmeli.
10- Tasarımlarını çizimle ifade edebilme yeteneklerine sahip,

Kaynak Teknolojisi Okuyanlar ve Kaynak Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Kaynak Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Kaynak Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 4
  1. Tavsiye etmem önü tıkali bi bölüm bi işe yaramaz

    YanıtlaSil
  2. Bu bölümü kazandım ilerleyen günlerde görecez

    YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Kaynak Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Kaynak Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2UdslSiLYeHoeNqqMOop-LORZhwJg0kvqhyphenhyphenOOHbkaJzcsuD1v5MV9kQkyvGRzJ5P1ai-Gt7Ycss5b7sus8x9zQWuy7SGEFt7PxBlLE6XUO8QSF6JPtyVnyFE7TIVdTrNFeg58VAgflASc/s1600/kaynak-teknolojisi-nedir.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2UdslSiLYeHoeNqqMOop-LORZhwJg0kvqhyphenhyphenOOHbkaJzcsuD1v5MV9kQkyvGRzJ5P1ai-Gt7Ycss5b7sus8x9zQWuy7SGEFt7PxBlLE6XUO8QSF6JPtyVnyFE7TIVdTrNFeg58VAgflASc/s72-c/kaynak-teknolojisi-nedir.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/06/kaynak-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/06/kaynak-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content