Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Endüstriyel Kalıpçılık bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığım...


Endüstriyel Kalıpçılık bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Endüstriyel Kalıpçılık bölümü var. Aşağıda sırasıyla Endüstriyel Kalıpçılık bölümü nedir, puan türü nedir, Endüstriyel Kalıpçılık bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Endüstriyel Kalıpçılık dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 
Endüstriyel Kalıpçılık maaşları iş imkanları
Endüstriyel Kalıpçılık
Önlisans programları arasında endüstri sektörü ile alakalı birçok bölüm var. Ve ne yazık ki bu bölümlerin neredeyse hiçbirinin devlet kurumlarına ataması yok. Diğer bölümlerde olduğu gibi Endüstriyel Kalıpçılık mezunları da KPSS ile atanamıyor; zira alımlarda bu bölümden mezun olanlara kadro açılmıyor. Haliyle, bölüm mezunları özel sektöre yönelmek zorunda kalıyor. Özel sektörde faaliyet gösterebilmek için de endüstrinin gelişmiş olduğu, fabrikaların yoğun olduğu bölgelerde yaşamak gerekiyor. Şimdi bölümü tüm ayrıntıları ile göreceğiz.

Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Bu bölümün eğitimi, Türkiye’deki 9 üniversitede veriliyor. Taban puanları çok yüksek değil; çünkü bölüme duyulan ilgi yüksek değil. Endüstriyel Kalıpçılık bölümü olan üniversiteler şunlardır:

1- Bursa Uludağ Üniversitesi
2- Ege Üniversitesi
3- Gazi Üniversitesi
4- Kocaeli Üniversitesi
5- Sakarya Uygulamaları Bilimler Üniversitesi
6- Ondokuz Mayıs Üniversitesi
7- Başkent Üniversitesi
8- Düzce Üniversitesi
9- Kastamonu Üniversitesi

2 Yıllık Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Nedir?

Endüstriyel Kalıpçılık bölümü;gerek endüstri sektöründe gerekse de evlerde kullanılan her türlü alet, makine ve eşyanın parçalarının kalıp tasarımını yapıp bunların imalatında aktif görev alabilecek meslek elemanları yetiştiren bir önlisans programıdır.

Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Lise eğitimi bittikten sonra öğrenciler istedikleri üniversitelerin yine istedikleri bölümlerine yerleşebilmek için YKS sınavlarına katılırlar. YKS sınavları 3 oturumdan oluşmaktadır. İlk oturumun adı TYT’dir. İşte, TYT tüm 2 yıllık bölümlere girişte girilmesi gereken sınavdır. Endüstriyel Kalıpçılık bölümü için de TYT’ye girip TYT puan türünde yeterli puanı almanız yeterlidir. Baraj puanı 150’dir. Bölümün eğitim süresi ise 2 yıldır.

Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

KPSS ile bu bölümden pek (hatta hiç) alım olmadığı için mezunlar endüstriye dayalı özel işletmelerde çalışmak zorundadır. Her il, özelde iş bulmak için uygun değildir. Özelde bile olsa iş sahibi olabilmeniz için endüstrinin gelişmiş olduğu bir bölgede olmak durumundasınız. Veya imkanlarınız dahilinde (sermaye) kendi işinizi kurarsınız. Endüstriyel Kalıpçılık iş imkanları ve çalışma alanları şunlardır:

1- Ev araç-gereçleri üretim fabrikaları
2- Kalıpçılık Atölyeleri
3- Kalıpçılık ile alakalı tüm fabrikalar
4- Otomotiv sektörü
5- Sanayinin çeşitli kolları

Endüstriyel Kalıpçılık Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Endüstriyel Kalıpçılık mezunu, görev yaptığı endüstri alanında şu iş ve işlemleri yapmaktadır. Başlıca görevleri şunlardır:

1- Üretimi yapılacak endüstri ürününün proje ve şartnamelerini inceler.
2- Üretim için gerekli malzemeyi temin eder.
3- Üretimi planlanan ürünlerin teknik resimlerini çizer ve tasarıma son halini verir.
4- Ürünün kalıbını hazırlar.
5- Üretimde kullanılan presleri, iş sağlığı ve güvenliğine dikkat ederek bağlar.
6- Prese kalıpları bağlar ve üretimi başlatır.
7- Üretiği kalıbı montaja hazırlar ve monte eder.
8- Elde edilen kalıbı ilgililere teslim eder.

Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde faaliyet gösterenler farklı maaşlar alabilmektedir. Başkasına ait bir işletmede çalışanlar için Endüstriyel Kalıpçılık maaşlar 3-5 bin arasında değişirken, kendi işini kuranlar çok daha yüksek kazançlar elde edebilmektedir.

Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

Endüstriyel Kalıpçılık mezunları DGS ile aşağıda belirttiğimiz lisans bölümlerine dikey geçiş yapabilir.

1- İmalat Mühendisliği
2- Makine Mühendisliği

2 Yıllık Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölümde okutulan dersler dönem dönem şunlardır:

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Türk Dili, İngilizce, Matematik, Fizik, Teknik Resim, Bilgisayar Destekli Çizim 2, Temel İmalat İşlemleri,

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 2, Türk Dili 2, İngilizce 2, Matematik 2, Bilgisayar Destekli Çizim 2, Bilgisayar Destekli Üretim I, Endüstriye Dayalı Eğitim (EDE), Sıkıştırma ve Transfer Kalıpçılığı, Makine Meslek Resmi.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
CNC Freze Teknolojisi, Saç Metal Kalıpçılık Tekniği I, Plastik Şişirme ve Ekstrüzyon Kalıpçılığı,Bilgisayar Destekli Üretim II, Ölçme ve Kontrol, Mukavemet, İş Kalıpları, Kalite Güvencesi ve Standartları, Sistem Analizi ve Tasarımı.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
CNC Elektro Erozyon, Makine Elemanları, Bilgisayar Destekli Üretim III, Hidrolik Pnömatik, Isıl işlemler, Plastik Enjeksiyon Kalıplama, Malzeme Teknolojisi II, Polimer Malzemeler, Alışılmamış Üretim Yöntemleri, Metal Enjeksiyon Kalıpçılığı.

Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Son 5 yılın tüm KPSS alımlarını incelememize rağmen, bu bölüme bugüne kadar hiçbir kadro açılmadığını gördük. Yani bölüm kamu kurumlarına tamamen kapalı diyebiliriz.

Endüstriyel Kalıpçılık Okuyanlar ve Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Yorumları

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Endüstriyel Kalıpçılık iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Endüstriyel Kalıpçılık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgr0irNMFXxycXiMSGSBU05z4ldVcab_jbr3zNeIHkbbe0-MCg5LfdauAiXJ4_K5f92sw3MYVx_Ep7SHbcKCaQybXw38526sxbc10jrUugsnBiJpqr6sc3NCrWNiVXpQD_p8sIdfKVN4wMz/s320/endustriyel-kalipcilik-bolumu.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgr0irNMFXxycXiMSGSBU05z4ldVcab_jbr3zNeIHkbbe0-MCg5LfdauAiXJ4_K5f92sw3MYVx_Ep7SHbcKCaQybXw38526sxbc10jrUugsnBiJpqr6sc3NCrWNiVXpQD_p8sIdfKVN4wMz/s72-c/endustriyel-kalipcilik-bolumu.png
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/05/endustriyel-kalpclk-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/05/endustriyel-kalpclk-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content