Endüstri Ürünleri Tasarımı 2 Yıllık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları

2 yıllık Endüstri Ürünleri Tasarımı iş imkanları ve maaşlarını ve çok daha fazlasını ayrıntılı olarak açıkladık.


Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü nedir, puan türü nedir, Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Endüstri Ürünleri Tasarımı dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 
Endüstri Ürünleri Tasarımı nedir
Endüstri Ürünleri Tasarımı
Kamuya atanma açısından pek olanağı bulunmasa da özel sektörde iş bulma imkanı iyi sayılan bölümlerden biri de önlisans Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümüdür. Endüstri Ürünleri Tasarımı 2 yıllık bölümü ülkemizde beş üniversitede okutulmaktadır. Bu üniversiteler şunlardır:

1- Hacettepe Üniversitesi
2- Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
3- Gazi Üniversitesi
4- Bilecik Şey Edebali Üniversitesi
5- Hitit Üniversitesi

2 Yıllık Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Nedir?

Endüstri Ürünleri Tasarımı 2 yılık bölümü; her türlü endüstri kolunda üretimi yapılacak çeşitli ürünlerin görsel ve işlevsel özelliklerini tasarlayabilen, bu ürünlerde kullanılması en mantıklı olan malzemeye karar verebilen, ürünün renk, doku gibi özelliklerini belirleyebilen ve ürünün imalatında aktif olarak rol alabilen meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Bölüm hakkında en çok sorulan sorulardan biri Endüstri Ürünleri Tasarımı kaç yıllık sorusudur. Bu bölümün her iki versiyonu da bulunmaktadır. Burada tanıtımı yapılan bölüm ise önlisans programıdır. Yani 2 yıllıktır.  2 yıllık Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü tercih etmek isteyen adaylar TYT oturumuna girmeli ve bu sınavdan TYT puan türünde en az 150 puan almalıdır. Eğitim süresi 2 yıldır.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Mezunların kamuda çalışma olanakları pek yoktur. KPSS alımlarında bölüme kontenjan açılmadığı için mezunlar daha çok özel sektöre yönelmektedir. Özellikle sanayinin geliştiği büyük şehirlerde iş bulma imkanı yüksek iken, küçük şehirlerimizde işsiz kalma olasılığınız daha yüksektir. Endüstri Ürünleri Tasarımı iş imkanları şunlardır:

1- İç Mimarlık ofisleri
2- Dekorasyon ofisleri
3-Tasarım ofisleri
4- Otomotiv sanayi
5- Cam ve seramik,
6- Elektronik ve beyaz eşya üretim fabrikaları
7- Kendi işleri


Endüstri Ürünleri Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Çeşitli işletmelerde çalışan mezunların başlıca görevleri şunlardır:

1- Üretilmesi planlanan ürünlerin tasarımını yapar.
2- Ürünün imalatında kullanılacak malzemeyi belirler.
3- Ürünün hangi boyutlarda, hangi renklerde kullanılacağına karar verir.
4- Ergonomik ürünler ortaya çıkarabilmek için maliyet hesaplaması yapar.
5- Ürünlerin pazara sunulmasını sağlar.
6- Araştırma-Geliştirme faaliyetlerinde bulunur.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Herhangi bir özel işletmede çalışanlar asgari ücret ile biraz üzerinde maaş alırlar. Ancak deneyimli ve kendisini kanıtlamış çalışanların 4-5 bin lira aralığında maaş alması da mümkündür.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

Bölüm mezunları DGS ile aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilmektedir. Bu bölümlere geçiş yapıldığında yeni bölüme 3. Sınıftan devam edilmektedir. DGS her sene yapılmaktadır.

1- Endüstriyel Tasarım Mühendisliği
2- Endüstriyel Tasarım

2 Yıllık Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölümde okutulan dersler dönemler halinde şunlardır. Bu derslerden bazılarının görülmesi zorunlu iken, bazı dersler seçmeli olarak okutulmaktadır. Bölüm öğrencileri ayrıca staj da görmek zorundadır.

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi I, Serbest El Çizim Teknikleri I, Temel Çizim Teknikleri, Maket Yapımı, Temel Tasarım I, Tasarım Yönetimi, Malzeme Bilgisi, Matematik I,  Temel İngilizce I, Pazarlama İlkeleri Türk Dili I.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 2, Endüstriyel Uygulamalar I, Bilgisayar Destekli Çizim, Temel Tasarım 2, Temel Mekatronik Ve Robot Tasarımı, Matematik 2, İşyeri Beceri Eğitimi I, Temel İngilizce 2, Makine Meslek Resmi, Türk Dili 2.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Endüstri Ürünleri Tasarımı I, Kalite Güvence Sistem Ve Standartları, Malzeme Üretim Yöntemleri, Bilgisayar Destekli Tasarım I, Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları I, Ergonomi, Temel Mukavemet, Üretim Teknikleri, İş Yeri Beceri Eğitimi 2.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Endüstri Ürünleri Tasarımı 2, Bilgisayar Destekli Tasarim 2, Ürün Semantiği, Ürün Tasarımında Maliyet Analizi, Görselleştirme Teknikleri, Baskı Yapımı, Staj.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Ne yazık ki yıllardır yapılan hiçbir KPSS atamasında bu bölüme kontenjan verilmemiştir. Sadece çok yüksek puanlar alanlar genel memurluk kadrolarına başvurabilmektedir. Bu kadrolar ise 3001 kodlu kadrolardır.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Okuyanlar ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Yorumları

Bölümü kötülemek için söylemiyoruz ama ataması sıfır olan bir bölümü tercih etmek pek de mantıklı olmayabilir. Yalnız, özel sektörde iş bulabileceğini düşünenler ve özellikle endüstri kollarının geliştiği büyük şehirlerde yaşayanlar bölümü tabii ki tercih edebilirler. Ancak memur olmakta ısrarcı olanlar bilmeli ki şimdiye kadar alım olmadıysa, bundan sonra da devlet kurumlarına alım olmayacaktır.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Endüstri Ürünleri Tasarımı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Endüstri Ürünleri Tasarımı 2 Yıllık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları
Endüstri Ürünleri Tasarımı 2 Yıllık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları
2 yıllık Endüstri Ürünleri Tasarımı iş imkanları ve maaşlarını ve çok daha fazlasını ayrıntılı olarak açıkladık.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj9NouFd2MtZ7KJgL5shuHCNxg6P6k_MtusjboGdW2oh_wG6bj1EYgZHIj0IRSUL_qqwaO813i4omMwc6zJfbTPNbYwHp41mruLrjpdzixQMN2Xq1OHXq821iDUq_ObRCBelBzizD4W1Ec7/s320/endustri-urunleri-tasarimi-2-yillik.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj9NouFd2MtZ7KJgL5shuHCNxg6P6k_MtusjboGdW2oh_wG6bj1EYgZHIj0IRSUL_qqwaO813i4omMwc6zJfbTPNbYwHp41mruLrjpdzixQMN2Xq1OHXq821iDUq_ObRCBelBzizD4W1Ec7/s72-c/endustri-urunleri-tasarimi-2-yillik.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/05/endustri-urunleri-tasarm-2-yllk-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/05/endustri-urunleri-tasarm-2-yllk-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content