İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığı...

İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünün amacı, uluslararası bağlamda dünyanın en çok konuşulan ikinci dili olan İspanyolca ve ekonomik bağlamda dünyanın sekizinci ekonomik gücünü temsil eden İspanyol kültürüyle Türkiye arasında diller, kültürler ve disiplinlerarası bir köprü vazifesini görmek ve bu çerçevede bilimsel araştırmalar gerçekleştirmektir. Öğrencilerin İspanyol dilini tüm kurallarıyla tanıyıp uygulama becerisine sahip olmalarının ve İspanyol Edebiyatı hakkında derin bilgi sahibi olmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. Bölümde öğrencilere hem ileri seviyede İspanyolca hem de İspanya’nın tarihsel gelişimi, sosyal, ekonomik ve kültürel yapısı öğretilir.

 

İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümü; İspanyolcanın dil özellikleri ile İspanya’ya ait edebi eserler ve bu eserlerin edebi özellikleri konularında uzmanlaşmış meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan İspanyol Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. İspanyol Dili ve Edebiyatı, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi İspanyol Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

İspanyol Dili ve Edebiyatı nedir
İspanyol Dili ve Edebiyatı

İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

İspanyol Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. İspanyol Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Araştırma Merkezleri

2- Basın-Yayın Kuruluşları

3- Dışişleri Bakanlığı

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı

5- Turizm Firmaları

6- Uluslararası Ticari İşletmeler

7- Çeviri Büroları

8- Yayınevleri

 

İspanyol Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere İspanyol Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek İspanyol Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- İspanyollara ait çeşitli eserlerin çevirisini yapabilirler.
2- Kütüphane görevlisi olarak çalışabilirler.
3- Arşivlerde memur olarak görev alabilirler.
4- Çeşitli ticari işletmelerde üst düzey yöneticilik yapabilirler.
5- Dilbilim araştırmalarında görev alabilirler.
6- Üniversitelerde okutmanlık yapabilirler.
7- Akademisyenlik yapabilirler.
8- Turizm Kuruluşlarında faaliyet gösterebilirler.
9- Konsolosluklarda görev alabilirler.
10- Elçiliklerde çalışabilirler.
11- Dışişleri Bakanlığının çeşitli birimlerinde görev alabilirler.
12- Yayın Kuruluşlarında editör, çevirmen vb. rollerde yer alabilirler.

 

İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için İspanyol Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise İspanyol Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. İspanyol Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

İspanyol dili ve edebiyatı bölümünde diğer yabancı dil programlarında görülen dersler gibi bölüme ait gramer dersleri ağırlık göstermektedir.Gramer derslerinde İspanyolcanın dil özellikleri detaylıca incelenir. Gramer derslerinin yanında İspanyolca metin analiz dersleri de vardır. Analiz derslerinin yanı sıra çeviri dersleri de verilmektedir.
Ayrıca İspanya ve İspanyolca konuşulan Latin Amerika ülkelerinin edebiyatına ait eserler incelenmekte ve bu eserlerin edebi özellikleri tartışılmaktadır.
Programın eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler filolog unvanıyla mezun olarak lisans diploması alırlar.

 

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Düz Yazıya Giriş
 4. Edebiyat Akımlarına Giriş
 5. Endülüs ve Çok Kültürlülük
 6. İngilizce
 7. İspanyolcadan Türkçeye Çeviri
 8. Orta Çağ İspanyol Edebiyatı
 9. Sözlü Anlatıma Giriş
 10. Sözlü İletişim
 11. Temel İspanyolca Dil Bilgisi
 12. Türk Dili
 13. Yazılı Anlatım
 14. Yüksek Düzeyde İspanyolca Dil Bilgisi

 

İspanyol Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. İspanyol Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. İspanyol Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırma ve öğrenme merakı bulunmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Güçlü bi hafızası olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Sürekli okumaktan zevk almalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sözel becerileri yüksek olmalı.

9- İspanyolca öğrenmeye istekli olmalı.

 

İspanyol Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. İspanyol Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de İspanyol Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için İspanyol Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
 1. ispanyol dili ve edebiyatı kazanmak için ispanyolca bilip bilmediğime bakılmıyor mu tyt ve ingilizcede mi yüksek yapmalıyım? ispanyolca öğreniyorum ama ispanyol dili ve edebiyatı okumak için ingilizceye sınav odaklı yoğunlaşmam daha mı mantıklı

  YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiDfPeL8xyiPcPP8T_qjhdIboy4Llwx_fGiI9srcn6FuALWJEgkXFNhRyUBWxxI0NP_MGn_yn4OAChjEzcmkdewv5-_KdaNAnUhaFIbuEx_gsQW5O2dCmmeOw9S_RQkDU3DkrbWHgsJE-BI/w320-h93/ispanyol-dili-ve-edebiyati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiDfPeL8xyiPcPP8T_qjhdIboy4Llwx_fGiI9srcn6FuALWJEgkXFNhRyUBWxxI0NP_MGn_yn4OAChjEzcmkdewv5-_KdaNAnUhaFIbuEx_gsQW5O2dCmmeOw9S_RQkDU3DkrbWHgsJE-BI/s72-w320-c-h93/ispanyol-dili-ve-edebiyati.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/ispanyol-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/ispanyol-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content