Hungaroloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Hungaroloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimi...

Hungaroloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Hungaroloji bölümü var. Aşağıda sırasıyla Hungaroloji bölümü nedir, puan türü nedir, Hungaroloji bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Hungaroloji bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hungaroloji bölümü, Ural dili ailesine bağlı bir dil olan Macar dili, Macar edebiyatı, tarihi ve kültürü ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapmaktadır.

 

Hungaroloji Bölümü Nedir?

Hungaroloji bölümü; Türk-Macar ortak tarihsel geçmişi üzerine Macaristan’da yapılan bilimsel çalışmaların değerlendirilmesi; sosyal, kültürel kaynakların tanıtımının ve alan araştırmalarının yapılması; bunun yanı sıra akademik eğitim-öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesi alanlarına hizmet eden bir lisans bölümüdür.

 

Hungaroloji Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Hungaroloji için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Hungaroloji, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Hungaroloji baraj puanı da 180 puandır.

 

Hungaroloji nedir
Hungaroloji

Hungaroloji Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Hungaroloji mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Hungaroloji mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

1- Araştırma Merkezleri

2- Basın-Yayın Kuruluşları

3- Dışişleri Bakanlığı

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı

5- Turizm Firmaları

6- Uluslararası Ticari İşletmeler

Hungarolog Bölümü mezunları Macarca dilini üst düzeyde konuşma, anlama, okuma ve yazma yeterliliklerine sahip olarak araştırma ve inceleme alanlarında yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak çalışma imkanı bulup iş sahibi olabilirler. Maaşlar iş yükü ve çalışma hacmine göre değişir. Kişiler kütüphanelerde, arşivlerde, müzelerde, turizm ve rehberlik alanlarında da görev alabilir. Bu bölümden mezun olanlar özel sektörde tercüme bürolarında, turizm sektöründe,kütüphane ve arşivlerde görev alabilirler.

 

Hungaroloji Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Hungaroloji mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Hungaroloji öğretim üyelerinin görevleri şunlardır:

 

1- Araştırma sonuçlarını ilgili ulusal ve uluslar arası bilimsel toplantı ve kongrelerde sunmak yada bilimsel dergilerde veya elektronik formatlarda yayınlamak.

2- Araştırma ya da projelerin uygulamaya dönük sonuçlarını ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşmak.

3- Bilimsel yöntem oluşturmak, geliştirmek, uygulamak.

4- Çeşitli bilimsel yayınlarda hakemlik yapmak, Yurt içi ve yurt dışında konferanslar vermek.

5- Ders yılı içerisinde ve bitiminde öğrencilerin bilgi düzeyinin ölçülmesi için ödevler hazırlatmak, sınavlar yapmak, sınav kağıtlarını okuyup değerlendirmek, sonuçlarını idareye bildirmek.

6- Gerektiğinde idari sorumluluk yüklenmek.

7- İlgili birim başkanlığınca düzenlenecek programa göre, belirli günlerde öğrencileri kabul ederek, onlara gerekli konularda yardım etmek, ilgili kanundaki amaç ve ana ilkeler doğrultusunda yol göstermek ve rehberlik etmek.

8- Kamu ve özel sektörde bilimsel danışmanlık yapmak, alanı ile ilgili konularda bilirkişilik yapmak.

9- Konusundaki gelişme ve yenilikleri izleyip araştırmalar yapmak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

10- Lisansüstü öğrencilerine tez konularını vermek ya da tez konularının seçiminde öğrencilere yardımcı olmak ve çalışmalarını izlemek.

11- Macar dili ile ilgili teorik ve uygulamalı dilbilim çalışmalarını desteklemek.

12- Macar dilini ve edebiyatını öğretmek.

13- Macar edebiyat eserlerini tarihsel ve kültürel bağlamda değerlendirmek.

14- Macar toplumu ve kültürünü incelemek.

15- Macarca ve Türkçe arasında karşılaştırmalı dilbilimsel araştırmalar yapmak.

16- Macarca ve Türkçenin toplumsal ve kültürel özelliklerinin dile yansımasını incelemek.

17- Yükseköğretim kurumlarında alanı ile ilgili bilimsel araştırma ve projeler üretmek ve yapmak.

18- Yükseköğretim kurumlarında eğitim, öğretim ve uygulama çalışmaları yapmak ve yaptırmak, müfredat programlarını geliştirmek, yenilemek ve uygulamak.

19- Kendi alanıyla ilgili çeviriler yapmak, yapılanları incelemek ve çeviri bilim alanında öğrencilerin kuramsal altyapısını oluşturmak.

 

Hungaroloji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Hungaroloji maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Hungaroloji maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Hungaroloji Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Hungaroloji bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Hungaroloji bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Hungaroloji dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Hungaroloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

Başta Macar dilinin öğretimi, Macar Edebiyatı, Macar Kültürü olmak üzere çeşitli boyutlarıyla Türk-Macar ilişkileri işlenmekte ve de çeviri uygulamaları yapılmaktadır. Programın eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler programdan mezun olarak lisans diploması alırlar.

 

 1. Anlambilim
 2. Antik Edebiyat
 3. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 4. Bilgisayar Teknolojileri
 5. Fonetik
 6. Gramer
 7. İngilizce
 8. Klasik Macar Edebiyatı
 9. Macar Dili Tarihine Giriş
 10. Macarca Tümce Türleri
 11. Macarca-Türkçe Çeviri Teknikleri
 12. Macaristan Tarihi
 13. Metin İnceleme
 14. Modern Macar Edebiyatı
 15. Sözcük Bilgisi
 16. Sözcük Türleri
 17. Türk Dili
 18. Türkçe-Macarca Çeviri Teknikleri

 

Hungaroloji Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Hungaroloji KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Hungaroloji bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Hungaroloji Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Hungaroloji tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırma ve öğrenme merakı bulunmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Güçlü bi hafızası olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Sürekli okumaktan zevk almalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sözel becerileri yüksek olmalı.

9- Yabancı dil öğrenmeye istekli olmalı.

 

Hungaroloji Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Hungaroloji yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Hungaroloji nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Hungaroloji iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
 1. Macaristanda konuşulan çağdaş macarcamı öğretiliyor yoksa , eski macarcamı ?

  YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Hungaroloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Hungaroloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhbDPjCNR1p62M46LcfM3o8t0VpATSwpG9-BIwW-CdMyLM5gX2Kne-zqc9n6KHfFmJNv-toutBgOKCW_r5MqOvMcYSSuN6MpsVg8QqRLKeokVvkvt3cqynTgJr-I4-1G1EIBUX5qXk-3XRP/s16000/hungaroloji.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhbDPjCNR1p62M46LcfM3o8t0VpATSwpG9-BIwW-CdMyLM5gX2Kne-zqc9n6KHfFmJNv-toutBgOKCW_r5MqOvMcYSSuN6MpsVg8QqRLKeokVvkvt3cqynTgJr-I4-1G1EIBUX5qXk-3XRP/s72-c/hungaroloji.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/hungaroloji-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/hungaroloji-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content