Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız...

Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bölümde, Gürcü Dilinin tarihsel süreç içerisinde ortaya konan eserlerinin yayımlanması, metinlerin ses bilgisi, biçim bilgisi, söz varlığı, söz dizimi, anlam ve sanatsal özelliklerinin incelenmesi, verilen edebi eserlerin incelenerek edebiyat tarihi içindeki yerlerinin ortaya konulması, modern metin çözümleme yöntemleri ile edebi eserlerin homo-semiyotik tarzda okunmalarını sağlamak üzere gerekli altyapının oluşturulması ve bunu yapabilecek yetenekte bilim insanlarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümü; Gürcü dilinin yapısı ve gelişimi, Gürcü edebiyatının dönemleri, şahsiyetleri, eserleri ve özellikleri hakkında uzmanlaşan araştırmacılar yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Gürcü Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Gürcü Dili ve Edebiyatı, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Gürcü Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

Gürcü Dili ve Edebiyatı nedir
Gürcü Dili ve Edebiyatı

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Gürcü Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Gürcü Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Üniversiteler

2- Okullar

3- Dil Kursları

4- Dışişleri Bakanlığı

5- Basın ve Yayın Kuruluşları

 

Bölümden mezun olan öğrenciler; eğitim sertifikası alarak eğitim kurumlarında Gürcüce öğretmenliği ve okutmanlık yapmaktadırlar. İleri derecede Gürcüce dil bilgisi, kültür ve edebiyat bilgileri ile donanmış elemana ihtiyaç duyulan turizm sektörü, Bakanlıklar, bankalar, TRT ve özel medya kuruluşları, çevirmenlik gibi alanlarda mezunlarımız geniş iş imkanlarına sahiptirler.

 

Gürcü Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Gürcü Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Gürcü Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren öğrenciler almış oldukları lisans diplomasına istinaden alacakları ALES ve ÜDS puanları ile birlikte üniversitelerin Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümüne Araştırma Görevlisi kadrolarına müracaat edebilirler. Dışişleri Bakanlığı, TİKA ve ASAM gibi birtakım stratejik araştırma merkezlerine bağlı bürolarda, Türkiye-Gürcistan Gümrük Kapılarında, tercümanlık bürolarında görev alabilirler. Ders veliler tarafından okullarda seçildiği halde öğretmenlik yapabilirler.

Programı bitiren öğrenciler, alacakları lisans diploması ile birlikte Türkiye'deki veya yurt dışındaki her hangi bir üniversiteye bağlı herhangi bir enstitünün Lisansüstü Eğitim Programına müracaat etme hakkını elde eder.

 

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Gürcü Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Gürcü Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Gürcü Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Dilbilgisine Giriş
 4. Dinleme
 5. Gürcistan Tarihi
 6. Gürcü Dili Sesbilimi
 7. Gürcüce Okuma Yazma
 8. İngilizce
 9. Sözlü Anlatım
 10. Temel Dilbilgisi
 11. Temel Sözdizimi
 12. Türk Dili
 13. Yazılı Anlatım

 

Gürcü Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Gürcü Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Gürcü Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Gürcü dili ve kültürüne ilgi duymalı.

2- Öğrendiklerini kalıcı hafızaya atabilmeli.

3- Dil becerisi yüksek olmalı.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

6- Planlı çalışmayı bilmeli.

7- Ekip çalışmasını sevmeli.

 

Gürcü Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Gürcü Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Gürcü Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Gürcü Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhHsqyXsUVm1g_CfsCu2FBRqDk6XStNzMNDhIuwgV_OVwYNNg1MyaVeqG1eVtPiWgvX4DVa7DX2jgny9rW3EzMpK8UZD5wlRGT5Ud8wyGMhyphenhyphenhFAMPkwns4FcPggDz6s-VQCi9V3zDBDhcRq/s16000/gurcu-dili-ve-edebiyati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhHsqyXsUVm1g_CfsCu2FBRqDk6XStNzMNDhIuwgV_OVwYNNg1MyaVeqG1eVtPiWgvX4DVa7DX2jgny9rW3EzMpK8UZD5wlRGT5Ud8wyGMhyphenhyphenhFAMPkwns4FcPggDz6s-VQCi9V3zDBDhcRq/s72-c/gurcu-dili-ve-edebiyati.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/gurcu-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/gurcu-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content