Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız ...

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Fars Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Fars Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Fars Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Fars Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Dünya üzerinde halen konuşulan en eski dillerden biri de "Farsça"dır. Farsça denilince akla ilk gelen ülke İran’dır. İran başta olmak üzere Tacikistan ve Afganistan konuşulur ve yazılır. Ayrıca Basra Körfezi ülkelerinde de Farsça konuşulduğu bilinir. Edebiyatla özdeşleşen diller arasındadır. Pers Hint- Avrupa dil ailesine mensuptur. Geçmişi Pers İmparatorluğu’na dayanır. Köklü ve zengin bir dildir. Bu bölümde, öğrencileri yeterli düzeyde dil bilgisi ile donatarak Fars Dili ve Edebiyatı alanında uzman olmaları, Türk-İslam sahasında ortaya konulmuş Farsça eserleri Türk kültürüne ve araştırmacılarına kazandırmaları amaçlamaktadır. 

 

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü; İran tarihi, coğrafyası, İslam öncesi ve sonrası İran dilleri ve kültürleri, klasik ve modern İran edebiyatı hakkında araştırmalar yapan meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Fars Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Fars Dili ve Edebiyatı, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Fars Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

Fars Dili ve Edebiyatı nedir
Fars Dili ve Edebiyatı

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Fars Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Fars Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu

2- Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü

3- Dışişleri Bakanlığı

4- Emniyet Genel Müdürlüğü

5- Göç İdaresi Genel Müdürlüğü

6- Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü

7- Kültür ve Turizm Bakanlığı

8- Kütüphaneler

9- Türk Silahlı Kuvvetleri

10- Vakıflar Genel Müdürlüğü

11- Yazı İşleri Enstitüsü

12- Yazma Eserler Kurumu

 

Mezunlar üniversitelerde, müzelerde, kütüphanelerde, devlet arşivlerinde, turizm sahasında, Dışişleri Bakanlığında, Emniyet Genel Müdürlüğünde ve çeşitli özel kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.

 

Fars Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Fars Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Fars Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

Fars Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olanlar; kamu kurum ve kuruluşlarında mütercim-tercüman ve uzman olarak istihdam ediliyor. Kütüphanelerde eski yazma eserler bölümünde çalışabiliyor. Ayrıca üniversitelerde bilimsel çalışmalar da yapabiliyorlar. Mardin Artuklu Üniversitesinde bölüm mezunlarına “Fars Dili ve Edebiyatı Filoloğu” unvanı veriliyor.

 

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Fars Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Fars Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Fars Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Fars Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Fars Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Aruz
 2. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 3. Bilgisayar Teknolojileri
 4. Çağdaş İran Nesri
 5. Çağdaş İran Şiiri
 6. Edebi Bilgiler
 7. Farsça Dilbilgisi
 8. Farsça Konuşma
 9. Farsçadan Türkçeye Çeviri
 10. İngilizce
 11. İslamiyet Öncesi ve Sonrası İran Kültür ve Edebiyat Tarihi
 12. Karşılaştırmalı Edebiyat
 13. Klasik Metinler
 14. Metin Şerhi
 15. Modern İran Edebiyatı ve Basın Dili
 16. Türk Dili
 17. Türkçeden Farsçaya Çeviri
 18. Türkçeden Farsçaya-Farsçadan Türkçeye Çeviri

 

Fars Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Fars Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Fars Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda toplam 5 kontenjan verilmiş ve mezunlar 68 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Fars Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Farsça öğrenmeye istekli olmalı.

4- İran dili ve kültürüne ilgi duymalı.

5- İyi bir hafızaya sahip olmalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sözel becerileri yüksek olmalı.

9- Tarih konularında iyi olmalı.

 

Fars Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Fars Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Fars Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Fars Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFO3tfDQu090Zcc8nK9HjEuvPjprgOM3J-yuLOVB70u7dhDnTRwGnEOhF69KEMxECDOHapK2hVf5-ckmsMw17Q4N3GLkqOxpV_liOrOamfCtlTfHxquwVcno2erYZcJv_9Mv5VI_ph0Lfu/w320-h141/fars-dili-ve-edebiyati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFO3tfDQu090Zcc8nK9HjEuvPjprgOM3J-yuLOVB70u7dhDnTRwGnEOhF69KEMxECDOHapK2hVf5-ckmsMw17Q4N3GLkqOxpV_liOrOamfCtlTfHxquwVcno2erYZcJv_9Mv5VI_ph0Lfu/s72-w320-c-h141/fars-dili-ve-edebiyati.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/fars-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/fars-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content