Ziraat Mühendisliği Programları Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Ziraat Mühendisliği Programları bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanı...

Ziraat Mühendisliği Programları bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Ziraat Mühendisliği Programları bölümü var. Aşağıda sırasıyla Ziraat Mühendisliği Programları bölümü nedir, puan türü nedir, Ziraat Mühendisliği Programları bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Ziraat Mühendisliği Programları bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

NOT: Öğrenciler temel ziraat eğitimini aldıktan sonra Bahçe Bitkileri Bölümü, Bitki Koruma Bölümü, Biyosistem Mühendisliği Bölümü, Tarla Bitkileri Bölümü gibi bölümlerden birine devam ederek mezun olurlar. Mezun olduklarında ise ziraat Mühendisi unvanı alırlar.

 

Ziraat Mühendisliği Programları Bölümü Nedir?

Ziraat Mühendisliği Programları bölümü; tarla bitkileri, endüstri bitkileri, çayır ve meralar, meyvecilik, sebzecilik, bağcılık, biyoteknoloji, ekolojik tarım, bitki hastalıkları ve zararlıları ile bunlarla mücadele yöntemleri, tarımsal yapıların projelendirilmesi ve geliştirilmesi, sulama, drenaj, toprak ve su muhafaza sistemlerinin projelendirilmesi ve planlanması, toprak, su ve bitki ilişkileri, çevre kirliliği, bitki besleme ve gübreleme, tarımsal kuvvet makinaları, tarım alet ve makinaları, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, popülasyon genetiği, su ürünleri yetiştiriciliği, süt teknolojisi, tarım ekonomisi, tarım politikası, tarımsal yayım ve haberleşme alanlarında çalışan mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Ziraat Mühendisliği Programları Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Ziraat Mühendisliği Programları için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Ziraat Mühendisliği Programları, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Ziraat Mühendisliği Programları baraj puanı da 180 puandır.

 

Ziraat Mühendisliği Programları nedir
Ziraat Mühendisliği Programları

Ziraat Mühendisliği Programları Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Ziraat Mühendisliği Programları mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Ziraat Mühendisliği Programları mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

Ülkemizde ziraat fakültesi mezunları kendi mesleklerinde iş bulmakta güçlük çekmektedirler. Şu an için birikmiş istihdam fazlası ziraat mühendislerine her yıl yenileri eklenmektedir. Meslek elemanlarının iş bulma olanakları devletin tarım politikasına göre azalmakta veya artmaktadır.

 

Mezunlar bitirdikleri alt programa göre Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Çevre Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında ve mantarcılık, fidancılık, tohumculuk, seracılık, tarım ilaçları ile ilgili firmalar, yem fabrikaları, hayvancılık işletmeleri, tarım alet ve makinaları üretim fabrikaları, su ürünleri yetiştirme tesisleri, süt fabrikaları gibi özel sektörde çalışabilirler. Ayrıca tarım alanında faaliyet gösteren proje, işletme, pazarlama ve ihracat-ithalat şirketlerinde danışmanlık ve yönetim hizmetleri verebilirler. Bunun yanında meslekte kendini iyi yetiştirmiş, girişimcilik ruhuna sahip olan kişiler kendi çiftliklerini kurmak suretiyle bağımsız olarak çalışma olanağına sahiptirler. Çalıştıkları yerler genel olarak açık araziler, köyler olduğu için işe eleman alınırken erkekler tercih edilmektedir.

 

Ziraat Mühendisliği Programları Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Ziraat Mühendisliği Programları mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Ziraat Mühendisliği Programları mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bitkilerin hastalıklardan, zararlılardan korunması ve türlerinin iyileştirilmesi, kalite ve verimliliğinin artırılması için araştırmalar yapar.

2- Bulunduğu yörenin toprak analizini yapar.

3- Çeşitli bitkilerin yetiştirilmesi için uygun toprağı belirler.
4- İyi kaliteli tahıl, sebze, meyve, endüstri ve süs bitkilerinin bilimsel ve ekonomik yöntemlerle yetiştirilmesini sağlar.

5- Tarım alanlarının belirlenmesi, erozyondan korunması, sulanması, tarımda kullanılan her türlü yapının, makine ve enerji türünün belirlenmesi ve üretiminin projelendirilmesi görevlerinde bulunur.

6- Tarım arazisinin yapısını inceler, teraslama, düzeltme işlemlerini planlar.

7- Tohumların ekilmesi, fidelerin/fidanların dikilmesi, gübrelenmesi, ilaçlanması ve ürünün toplanması ile ilgili zamanı ve yöntemleri belirler.

 

Ziraat Mühendisliği Programları Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Ziraat Mühendisliği Programları çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Ziraat Mühendisliği Programları okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Ziraat mühendisleri hem kapalı (büro, laboratuvar, fabrikalar, çiftlikler) ortamda, hem de açık arazide çalışırlar. Arazide çalışırken tozlu, çamurlu, soğuk veya sıcak bir ortamda bulunabilirler. Laboratuvarda ise kimyasal çalışmalar yapacakları zaman kimyasal kokulara, gübre ile ilgili çalışmaları sırasında gübre kokularına maruz kalabilirler. Doğrudan hayvancılık işletmelerinde çalışanlar için çalışma ortamı kirli ve havasız olup kokusu rahatsız edicidir. Ziraat mühendisleri, çiftçiler, meslek odaları mensupları, meslektaşları ve ziraat teknisyenleriyle iletişim halinde çalışırlar.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Aydınger kağıdı, rapido kalemleri, topoğrafik aletler

2- Bilgisayar

3- Bütün zirai alet, makine ve ekipmanları

4- Dürbünler

5- Hesap makinesi vb. aletler

6- İlaçlar, hormonlar

7- Konusuyla ilgili çeşitli yayınlar

8- Ölçme ve kontrol aletleri (Spektrofotometre, Mikroskop, Pehometre, Cephometre, Eliza aletleri, İnksilatör, PH. metre, gibi)

9- Sulama, ilaçlama, hasat toplama ve depolama ekipmanı

10- Tohumlar, fidanlar, çeşitli aşı çubukları

 

Ziraat Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Ziraat Mühendisliği Programları maaşları 5500-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Ziraat Mühendisliği Programları maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Ziraat Mühendisliği Programları Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Ziraat Mühendisliği Programları bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Ziraat Mühendisliği Programları bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Ziraat Mühendisliği Programları dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Ziraat Mühendisliği Programları Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Akışkanlar Mekaniği
 2. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 3. Bahçe Bitkileri
 4. Bilgisayar Teknolojileri
 5. Bitki Fizyolojisi
 6. Bitki Koruma
 7. Botanik
 8. Ekoloji
 9. Fizik
 10. Genel Bağcılık
 11. Genel Bahçe Bitkileri Zararlıları 
 12. Genel Ekonomi
 13. Genel Meyvecilik
 14. Genel Mikrobiyoloji
 15. Genel Sebzecilik
 16. Genetik
 17. Hayvan Yetiştirme İlkeleri
 18. İngilizce
 19. İstatistik
 20. Kimya
 21. Malzeme Bilgisi
 22. Matematik 
 23. Meteoroloji
 24. Mühendislik Mekaniği
 25. Tarım Ekonomisi ve İşletmecilik
 26. Tarım Tarihi ve Deontoloji
 27. Tarla Bitkileri
 28. Teknik Resim
 29. Toprak Bilgisi
 30. Türk Dili
 31. Zooloji

 

Ziraat Mühendisliği Programları Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Ziraat Mühendisliği Programları KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Ziraat Mühendisliği Programları bölümüne son beş yılda toplam 2285 kontenjan verilmiş ve mezunlar 78 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Ziraat Mühendisliği Programları Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Ziraat Mühendisliği Programları tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Açık havada çalışmaktan hoşlanmalı.

2- Çevreyi ve doğayı korumayı ilke edinmeli.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- İleri görüşlü ve girişimci olmalı.

6- İnsan ilişkileri gelişmiş olmalı.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- Mekanik yeteneğe sahip olmalı.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

10- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip olmalı.

11- Toprağı, bitkiyi, hayvanı sevmeli, üretimlerine ilgi duymalı

12- Ziraat ve orman bilimlerinin yanında, teknik bilimlere, fen bilimlerine ilgi duymalı.

 

Ziraat Mühendisliği Programları Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Ziraat Mühendisliği Programları yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Ziraat Mühendisliği Programları nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Ziraat Mühendisliği Programları iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Ziraat Mühendisliği Programları Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Ziraat Mühendisliği Programları Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEik_TX3zaD8IhBS1Wwk-aF0P91nMMFMWqSSFvWRf4t0_2SjK58CWpn1HZAJ6ekXH6Cg7thzzzS9omTAQh76lvV-bFakagSxQX2aCMjWh5HsKVdy4CqJ1jYMtiMq9-yhiSEhHx7DgaS_NmqP/s16000/ziraat-muhendisligi-programlari.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEik_TX3zaD8IhBS1Wwk-aF0P91nMMFMWqSSFvWRf4t0_2SjK58CWpn1HZAJ6ekXH6Cg7thzzzS9omTAQh76lvV-bFakagSxQX2aCMjWh5HsKVdy4CqJ1jYMtiMq9-yhiSEhHx7DgaS_NmqP/s72-c/ziraat-muhendisligi-programlari.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/ziraat-muhendisligi-programlar-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/ziraat-muhendisligi-programlar-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content