Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığı...

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü var. Aşağıda sırasıyla Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü nedir, puan türü nedir, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yönetim Bilişim Sistemleri işletme ve bilişim konularını bir arada işleyen bir alandır. Günümüzde bilişim alanındaki gelişmelerin işletme bilimine kattığı yeniliklerle çok daha etkin ve verimli karar verme süreçleri oluşmuştur. Ayrıca, bilişim sistemlerinin yönetimi de başlı başına bir yönetim konusu haline gelmiştir. Yönetim Bilişim Sistemlerini ilgilendiren konular, bu iki alanın etkileşimi ve entegrasyonuyla ortaya çıkmıştır. Yönetimin ve bilişimin hayatın hemen her alanını kapsadığı göz önüne alınırsa, yönetim bilişim sistemlerinin çok geniş uygulama alanları bulduğu görülecektir.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü; bilgisayar sistemleri yolu ile elde edilen bilgileri, yönetim ve işletme alanlarındaki sorunların çözümüne uygulayabilen meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Yönetim Bilişim Sistemleri için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Yönetim Bilişim Sistemleri, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Yönetim Bilişim Sistemleri baraj puanı da 180 puandır.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri nedir
Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

Bilginin eskiye oranla daha kapsamlı olması, çağdaş yöntem ve araçlarla işlenmesi zorunluluğundan dolayı günümüzde bu bölüme giderek artan bir gereksinim vardır. Kuruluşlar varlıklarını sürdürüp gelişmek, kendileri ile ilgili bilgileri üretme saklama, planlama ve değiştirme işlemlerini hızlı ve sağlıklı bir şekilde oluşturmak için bu alanda gelecek bilgileri kullanma zorunluluğu duymaktadır. 

Bu nedenle mezunlar çeşitli işletmeler ve resmi kuruluşların bilgi işlem merkezlerinde, sistem geliştirme birimlerinde, proje geliştirme bölümlerinde, yazılım şirketlerinde ve danışmanlık bürolarında çalışmakta; Sistem Analisti ve Tasarımcısı, Programcı, Proje Yöneticisi, IT uzmanı, Satış ve Pazarlama Yetkilisi, İnsan Kaynakları Uzmanı gibi pozisyonlarda bulunmaktadırlar.

Bu meslekteki kişilere gittikçe artan bir talep olmasına karşın, ülkemizde bu mesleğe sahip kişilerin sayısı da oldukça azdır. Bu sahada iş gücü açığı olduğu Devlet Planlama Teşkilatı raporunda da belirtilmiştir. Bu nedenle iş bulma olanakları çok yüksektir.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunlarının çalıştıkları bazı kuruluşlar; Finansbank, Toprak Bank, Microsoft, IBM Türk, Pfizer İlaçları, Arthur Andersen Danışmanlık, Akril Kimya.vb.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Yönetim Bilişim Sistemleri mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Hedeflere ulaşmak için kısa ve uzun dönemli planlar oluşturur.

2- İşletmelerin veriminin artırılması konularında bilimsel çalışma yapar.

3- PC bilgisayar sistemini ve gerektiğinde Network ağ sistemini kurar.

4- Sistem için gerekli donanım, yazılım ve personeli belirler ve bunların teminine çalışır.

5- Sistemlerin çalışması sırasında karşılaşılan sorunları ve eksiklikleri saptayarak, çözüm yolları bulur.

6- Teknolojideki gelişmeleri izleyerek donanım ve yazılımları güncelleştirir.

7- Yönetim bilişim sistemleri birimlerinde sistemin alt yapısını planlar.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, finansal hizmetler, perakende hizmetleri, lojistik ve ulaşım, turizm, iletişim ve bilişim teknolojileri gibi alanlarda hizmet veren firmalarda bilgi teknolojisi çözümleri üreterek, müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve ürün pazarlamasında, kamu kurumlarında ise organizasyonun bilgi teknolojileri ihtiyaçlarının belirlenmesinde istihdam edilirler.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Yönetim Bilişim Sistemleri çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Yönetim Bilişim Sistemleri okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Bu meslekte kişiler genellikle büro ortamında masa başında çalışmaktadırlar. Çalıştıkları yer genellikle temiz ve sakindir. Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları, uzun süre bilgisayar başında kalabilir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Bilgisayar donanımı

2- Bilgisayar yazılımları

3- Büro makineleri

4- Büro malzemeleri

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Yönetim Bilişim Sistemleri maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Yönetim Bilişim Sistemleri maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Yönetim Bilişim Sistemleri dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgi Sistemleri Yönetimi ve Sistem Analizi
 3. Bilgi Teknolojileri ve Uygulamaları
 4. Bilgisayar Donanımı
 5. Bilgisayar Teknolojileri
 6. Bilişim Sistemleri
 7. Çağdaş Yönetim Teknikleri
 8. Finans
 9. İletişimi ve Teknolojisi
 10. İngilizce
 11. İnsan Kaynakları
 12. İnternet Bilgi Sistemleri
 13. İşletme Yönetimi
 14. Muhasebe
 15. Örgüt Kuramı
 16. Örgütsel Davranış
 17. Pazarlama
 18. Programlama Dilleri
 19. Proje Yönetimi
 20. Türk Dili
 21. Veri Tabanları
 22. Web Programcılığı
 23. Web Tasarımı

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Yönetim Bilişim Sistemleri KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Yönetim Bilişim Sistemleri tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Planlı çalışmayı bilmeli.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Üst düzeyde matematiksel düşünme ve analiz yeteneğine sahip olmalı.

6- Bilgisayara ilgi duymalı.

7- Başkalarını etkileyebilmeli.

8- Teknolojik gelişmeleri takip edebilmeli.

9- Ayrıntıları fark edebilmeli.

10- Sayısal düşünme yeteneği gelişmiş olmalı.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün Geleceği

Dünyadaki gelişmiş ekonomiler endüstri-temelli olmaktan uzaklaşarak bilgi-temelli ekonomilere dönüşmektedir. Hizmet ve Bilişim sektörleri büyük bir hızla gelişmektedir. Şu anda yalnız ABD'de 200'ün üzerinde üniversitede Bilişim Sistemleri Bölümü mevcuttur. Bu göstergeler de bu alanın önümüzdeki yıllarda Türkiye'de büyük hızla gelişeceğine işaret etmektedir.

Son yıllarda Yönetim Bilişim Sistemleri öğrenimi görmüş kişilere gittikçe artan bir talep olmasına karşın, Türkiyede bu özelliğe sahip kişilerin sayısı şu anda oldukça azdır. Bu nedenle mezunlarımızın iş bulma olanaklarının çok olduğu ve gelirlerinin üniversite mezunlarının ortalama gelirlerinin üzerinde olduğu gözlenmektedir.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Yönetim Bilişim Sistemleri yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Yönetim Bilişim Sistemleri nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Yönetim Bilişim Sistemleri iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhVEa92WFtIKETJsW_ullvWAHeDem0m9DZGMakr_MXJBjfJaRHHe0Dxja6dP7UlhPMQWou8HVzhptxFg1dRAu4J3xidGGHFQFWVY0TXBEnGc8OwncmCTXyCI_vEea-70SR9n_aEGoRzU_pq/s16000/yonetim-bilisim-sistemleri.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhVEa92WFtIKETJsW_ullvWAHeDem0m9DZGMakr_MXJBjfJaRHHe0Dxja6dP7UlhPMQWou8HVzhptxFg1dRAu4J3xidGGHFQFWVY0TXBEnGc8OwncmCTXyCI_vEea-70SR9n_aEGoRzU_pq/s72-c/yonetim-bilisim-sistemleri.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/yonetim-bilisim-sistemleri-bolumu-nedir.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/yonetim-bilisim-sistemleri-bolumu-nedir.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content