Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız ...

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Türk Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Türk Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü; Türk topluluklarının; tarihin başlangıcından günümüze kadar olan dil ve edebi ürünlerini inceleyen, çeşitli Türk dillerini karşılaştıran, günümüzde kullanılan Türkçenin sorunlarına çözüm arayan ve diğer bilim dallarıyla dil arasındaki ilişkileri araştıran Türkologları yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Türk Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Türk Dili ve Edebiyatı, SÖZ (SÖZEL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Türk Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

Türk Dili ve Edebiyatı nedir
Türk Dili ve Edebiyatı

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Türk Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Türk Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının, üniversitelerde Türk Dili Okutmanlığı, araştırma görevlisi ve uzmanlık gibi akademik yapıda çalışma olanakları vardır. Pedagoji sertifikası alınırsa liselerde Edebiyat  olarak görev alınabilir. Özel yetenekleri olanların gazete, dergi ve diğer medya kuruluşlarında da yazarlık, editör olarak çalışma imkanı vardır. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık vb. arşivlerinde uzman olarak çalışma olanağı bulunmakta olup Kütüphanelerde, Kültür Bakanlığında, TRT kurumunda da çalışma olanakları mevcuttur. Tezsiz Yüksek Lisans programını bitirenle edebiyat öğretmeni olma şansını elde eder.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Türk Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Belli bir tarihi dönem içerisindeki eserlerin özelliklerini saptar.

2- Bir araştırmacı olarak en eski metinlerden başlayarak Türkçe eserleri inceler.

3- Sözlükler hazırlar.

4- Türk dilinin yapısını, kökenini, gelişimini, gelişimi etkileyen faktörleri inceler.

5- Türkçenin diğer dillerle olan bağlantısını araştırır.

6- Türkçenin korunması ve sağlıklı gelişimi için öneriler geliştirir.

7- Yaptığı değerlendirme sonrasında Türkçenin sorunları olarak belirlediği hususların; sorunların çözümüyle uğraşan meslek elemanlarına, kurum ve kuruluşlara ulaşmasını sağlar ve sonuçları izler.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Türk Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Türk Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Türk Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Çağatay Türkçesi
 4. Çağdaş Türk Edebiyatı,
 5. Edebiyat Tarihi,
 6. Eski Anadolu Türkçesi,
 7. Eski Türk Edebiyatı,
 8. Eski Türkçe,
 9. Halk Edebiyatı
 10. İngilizce
 11. Metin İncelemeleri,
 12. Orta Türkçe,
 13. Osmanlı Türkçesi,
 14. Türk Dili
 15. Türkiye Türkçesi
 16. Yazarlık ve Araştırma Teknikleri

 

Türk Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda toplam 307 kontenjan verilmiş ve mezunlar 84 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Türk Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırma ve inceleme merakı yüksek olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Düşüncelerini söz ve yazı ile etkileyici bir biçimde ifade edebilme yeteneklerine sahip olmalı.

4- Edindiği bilgileri çözümleyebilmeli ve yeni sentezler oluşturabilmeli.

5- Ekip çalışmasını sevmeli.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Kitap okumaktan zevk almalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Türk Edebiyatına karşı özel ilgi ve sevgi duymalı.

10- Üst düzeyde sözel düşünme yeteneği olmalı.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Türk Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Türk Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgnoYK5QQV861i51sDA4OV-AW8BGmcrge2xz7qeCqnP1zUrlMywVwD-anHE2I0j3t2BuyypKw12CFNlX6mvhJgpbiuStYzo22TNdCX_wXBqrVQzR7qHhYWOZFSDHJu2g-GRp5UPWr7RBMGN/s16000/turk-dili-ve-edebiyati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgnoYK5QQV861i51sDA4OV-AW8BGmcrge2xz7qeCqnP1zUrlMywVwD-anHE2I0j3t2BuyypKw12CFNlX6mvhJgpbiuStYzo22TNdCX_wXBqrVQzR7qHhYWOZFSDHJu2g-GRp5UPWr7RBMGN/s72-c/turk-dili-ve-edebiyati.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/turk-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/turk-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content