Tarımsal Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıtt...

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü; bitki genetiği, klasik ve biyoteknolojik ıslah yöntemleri ile tohum teknolojisi konularında faaliyet gösteren mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Tarımsal Genetik Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Tarımsal Genetik Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Tarımsal Genetik Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

Tarımsal Genetik Mühendisliği nedir
Tarımsal Genetik Mühendisliği

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Tarımsal Genetik Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Tarımsal Genetik Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

2- Meyvecilik Araştırma Enstitüleri

3- Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü

4- Tarım Kredi Kooperatifleri

5- Tarım ve Orman Bakanlığı

6- Üniversiteler

7- ÇUKOBİRLİK

 

Mezunlar özel sektörde tohumluk üretimi, çeşit ıslahı, pazarlaması vb alanlarda faaliyet gösteren firmalarda; moleküler genetik, doku kültürü, biyoteknoloji alanlarında faaliyet gösteren firmalarda istihdam olanağı bulacaklardır. Mezunlar aynı zamanda genel ziraat mühendisliği bilgilerine de sahip olacaklarından tarımsal üretim ve ilgili alanlarda faaliyet gösteren tüm firmalarda istihdam edilebilirler.

Bunun dışında kamuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki ilgili kurumlarda; Tarım ve Kredi Kooperatifleri, tarımla ilgili üretici birlikleri (ör. Tariş, Çukobirlik, Pankobirlik vb) bünyesinde; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)’nde olmak üzere oldukça geniş bir iş alanında istihdam edilebilirler. 
Ayrıca, girişimciliklerini kullanarak tarımsal üretim, danışmanlık vb konularda kendi özel işletmelerini açabilirler. Türkiye ve yurt dışındaki üniversitelerde ilgili yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt olarak akademik kariyer de yapabilirler.

 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Tarımsal Genetik Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Tarımsal Genetik Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü mezunu bireyler çalıştıkları kurumlarda bitki ıslahı, tohumculuk, tohum genetiği üzerine araştırmalar yapacak, çalışmaları planlayacak ve çalışmaların sonuçlarını doğru analiz etmektir.

 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Tarımsal Genetik Mühendisliği maaşları 5500-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Tarımsal Genetik Mühendisliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Tarımsal Genetik Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Analitik Kimya
 2. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 3. Bahçe Bitkileri
 4. Bilgisayar Teknolojileri
 5. Bitki Fizyolojisi
 6. Bitki Genetik Araştırmaları
 7. Bitki Genetik Mühendisliği
 8. Bitki Hücre Doku ve Uzuv Kültürü
 9. Bitki Sistematiği
 10. Bitki Yetiştirme İlkeleri
 11. Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
 12. Biyoinformatik
 13. Biyosistem Mühendisliği
 14. Biyoteknolojiye Giriş
 15. Botanik
 16. Ekoloji
 17. Entomoloji
 18. Fitopatoloji
 19. Genetik
 20. Biyokimya
 21. İngilizce
 22. İstatistik
 23. Kimya
 24. Matematik
 25. Tarım Ekonomisi
 26. Tarımsal Genetik Mühendisliğine Giriş
 27. Tarla Bitkileri
 28. Tohum Türleri Biyolojisi
 29. Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi
 30. Tohumluk Üretim Teknikleri
 31. Toprak Bilimi
 32. Türk Dili
 33. Uygulamalı Bitki Islahı

 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Tarımsal Genetik Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Tarımsal Genetik Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Açık havada çalışmaktan hoşlanmalı.

2- Ayrıntıları fark edebilmeli.

3- Bedence sağlıklı ve güçlü olmalı.

4- Bilimsel merakı bulunmalı.

5- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

6- Ekip çalışmasını sevmeli.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Tarıma ilgi duymalı.

 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Tarımsal Genetik Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Tarımsal Genetik Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Tarımsal Genetik Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Tarımsal Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Tarımsal Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhyRT_ytF0avvVVqZTMtS7fwVscLO3DZoGtF7nS7fwarMdqGr8h_e3AbuQSjxcOZ2rUvz1jpr3nezu6RmAyAvJxw1bGsYxW1RGRyvM08kx_E9VReOlYim9DDJ6O7RzVN4tqLG4B1K6SZEXH/w320-h157/tarimsal-genetik-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhyRT_ytF0avvVVqZTMtS7fwVscLO3DZoGtF7nS7fwarMdqGr8h_e3AbuQSjxcOZ2rUvz1jpr3nezu6RmAyAvJxw1bGsYxW1RGRyvM08kx_E9VReOlYim9DDJ6O7RzVN4tqLG4B1K6SZEXH/s72-w320-c-h157/tarimsal-genetik-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/tarmsal-genetik-muhendisligi-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/tarmsal-genetik-muhendisligi-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content