Sümeroloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Sümeroloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimiz...

Sümeroloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Sümeroloji bölümü var. Aşağıda sırasıyla Sümeroloji bölümü nedir, puan türü nedir, Sümeroloji bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Sümeroloji bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sümeroloji bölümünde M.Ö. ±3300-0 yılları arasında Anadolu ve Mezopotamya bölgelerinde yaşamış halkların kültür ve dilleri hakkında araştırmalar yapılırken, öncelikle çivi yazısının icadı, hangi evrelerde ne gibi değişikliklere uğradığı, hangi halklar tarafından kullanıldığı gibi, temel konulara yönelik çalışmalar yürütülmektedir. 

Sümercenin yanında, özellikle Samî bir dil olan Akadcanın Babil ve Asur lehçeleri üzerinde durulmaktadır. Bunlardan, Anadolu’nun yazı ile tanıştığı, Asur Ticaret Kolonileri Çağında kullanılmış olan Eski Asur çivi yazısı ve dili hakkında, orijinal belgeler kullanılarak detaylı araştırmalar yapılmaktadır. Anabilim Dalı Anadolu’nun eskiçağ tarihini aydınlatmak için, kaynak dil bilen araştırmacılar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

 

Sümeroloji Bölümü Nedir?

Sümeroloji bölümü; Anadolu ve Mezopotamya bölgelerinde yaşamış halkların(özellikle Sumer, Akad, Asur, Babil ve Urartu halklarının) yazıları, dilleri, tarihleri ve kültürleri ile ilgili konularda eğitim öğretim çalışmaları yapan, yaptıran, lisans ve lisansüstü uygulamalara ve tez çalışmalarına rehberlik eden; alanında bilimsel araştırma ve proje yürüten ve sonuçlarını ulusal ve uluslar arası düzeyde yayınlar yaparak ve bilimsel toplantılara katılarak duyuran Sümerologları yetiştiren bi lisans bölümüdür.

 

Sümeroloji Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Sümeroloji için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Sümeroloji, SÖZ (SÖZEL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Sümeroloji baraj puanı da 180 puandır.

 

Sümeroloji nedir
Sümeroloji

Sümeroloji Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Sümeroloji mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Sümeroloji mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Araştırma Merkezleri

2- Arşivler

3- Kültür ve Turizm Bakanlığı

4- Kütüphaneler

5- Müzeler

6- Üniversiteler

 

Sümeroloji Bölümü mezunları, yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak kültür ve medeniyet araştırmaları yaparak akademik çalışmalarda bulunabilirler. Müzelerde, arşivlerde, kütüphanelerde çalışabilirler. Müstakil olarak kültür ve medeniyet araştırmaları yapabilirler. Neşriyat yapabilirler. Maaşlar iş yükü ve çalışma hacmine göre değişmektedir.

 

Sümeroloji Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Sümeroloji mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Sümeroloji mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Anadolu’nun yazı ile tanıştığı, Asur Ticaret Kolonileri Çağında kullanılmış olan Eski Asur Çivi yazısı ve dili hakkında orijinal belgeler kullanılarak araştırmalar yapmak.

2- Anadolunun ve Eski Mezopotamya’nın eskiçağ tarihini aydınlatmak için çalışmak.

3- Araştırma sonuçlarını ilgili ulusal ve uluslar arası bilimsel toplantı ve kongrelerde sunmak yada bilimsel dergilerde veya elektronik formatlarda yayınlamak.

4- Araştırma ya da projelerin uygulamaya dönük sonuçlarını ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşmak.

5- Bilimsel yöntem oluşturmak, geliştirmek, uygulamak.

6- Çeşitli bilimsel yayınlarda hakemlik yapmak, Yurt içi ve yurt dışında konferanslar vermek.

7- Çivi yazısının icadı, hangi evrelerde ne gibi değişikliklere uğradığı, hangi halklar tarafından kullanıldığı gibi temel konulara yönelik çalışmalar yürütmek.

8- Ders yılı içerisinde ve bitiminde öğrencilerin bilgi düzeyinin ölçülmesi için ödevler hazırlatmak, sınavlar yapmak, sınav kağıtlarını okuyup değerlendirmek, sonuçlarını idareye bildirmek.

9- Gerektiğinde idari sorumluluk yüklenmek.

10- İlgili birim başkanlığınca düzenlenecek programa göre, belirli günlerde öğrencileri kabul ederek, onlara gerekli konularda yardım etmek, ilgili kanundaki amaç ve ana ilkeler doğrultusunda yol göstermek ve rehberlik etmek.

11- Kamu ve özel sektörde bilimsel danışmanlık yapmak, alanı ile ilgili konularda bilirkişilik yapmak.

12- Konusundaki gelişme ve yenilikleri izleyip araştırmalar yapmak,   vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

13- Lisansüstü öğrencilerine tez konularını vermek ya da tez konularının seçiminde öğrencilere yardımcı olmak ve çalışmalarını izlemek.

14- M.Ö. 3300-0 yılları arasında Anadolu ve Mezopotamya bölgelerinde yaşamış halkların kültür ve dilleri hakkında araştırmalar yapmak.

15- Sümerce ve Akadca çeviriler yapmak.

16- Sumerce’nin yanında, özellikle Sami bir dil olan Akadcanın Babil ve Asur lehçeleri üzerinde çalışmak.

17- Yükseköğretim kurumlarında alanı ile ilgili bilimsel araştırma ve projeler üretmek ve yapmak.

18- Yükseköğretim kurumlarında eğitim, öğretim ve uygulama çalışmaları yapmak ve yaptırmak, müfredat programlarını geliştirmek, yenilemek ve uygulamak.

 

Sümeroloji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Sümeroloji maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Sümeroloji maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Sümeroloji Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Sümeroloji bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Sümeroloji bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Sümeroloji dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Sümeroloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Akad Dili ve Grameri
 2. Akadca Kolay Metinler
 3. Anadolu’da İlk Yerleşimler ve Şehir Devletleri
 4. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 5. Bilgisayar Teknolojileri
 6. Çivi Yazısı ve Tarihsel Gelişimi
 7. Eski Anadolu Kültür Tarihi
 8. Eski Asur Çağı Metinleri
 9. Eski Babil Çağı Mektupları
 10. Eski Mezopotamya Kültür Tarihi
 11. Hammurabi Kanunu
 12. İngilizce
 13. Sumerce Kolay Metinler
 14. Türk Dili

 

Sümeroloji Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Sümeroloji KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Sümeroloji bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Sümeroloji Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Sümeroloji tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırmacı, meraklı bir kişiliğe sahip olmalı.

2- Belleği güçlü olmalı.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Planlı çalışmayı bilmeli.

7- Sözel düşünme becerisi yüksek olmalı.

8- Sümer uygarlığına ilgi duymalı.

9- Tarih alanına ilgi duymalı.

 

Sümeroloji Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Sümeroloji yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Sümeroloji nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Sümeroloji iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Sümeroloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Sümeroloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2BukE70_jnd0FcBVCw0sVLv-7-Dxj201H7JEAnBJsfETLo866QMQpQp4sFb2Zp4fNRpwlWD1ZGZ3GVkfLAxrN9YfK8YTvYL2k3GbjX1LHf_6WQKTFvzyignUbx-QMK7EE0gfLPiL98Azz/s16000/sumeroloji.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2BukE70_jnd0FcBVCw0sVLv-7-Dxj201H7JEAnBJsfETLo866QMQpQp4sFb2Zp4fNRpwlWD1ZGZ3GVkfLAxrN9YfK8YTvYL2k3GbjX1LHf_6WQKTFvzyignUbx-QMK7EE0gfLPiL98Azz/s72-c/sumeroloji.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/sumeroloji-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/sumeroloji-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content