Su Bilimleri ve Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttı...

Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Dünyada ve ülkemizde “Su” değeri her geçen gün artan en önemli doğal kaynaktır. Bu kaynağı bütüncül yaklaşımla yönetebilen ve endüstriyel amaçla değerlendirebilen yetişmiş insan kaynağına olan ihtiyaç hem kamuda hem özel sektörde her geçen gün artmaktadır. Çünkü su kaynakları insanların içme suyu ihtiyacını karşılanması ve barındırdığı canlılar için mükemmel bir ekosistem oluşturmasının yanında yedi milyarı aşan dünya nüfusunun gıda, ilaç ve kozmetik ihtiyaçlarının karşılanması için en büyük rezervi bünyesinde barındırmaktadır. Ülkemizin de Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz ile çevrili bir “yarımada” konumunda olması, ayrıca farklı özelliklere sahip içsu kaynaklarını barındırması su kaynaklarından daha fazla yararlanma fırsatını ortaya çıkarmıştır.

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü Nedir?

Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümü; su kaynaklarından yararlanma, bunları yönetme ve sürdürülebilirliğini sağlama konularında hizmet verebilecek mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Su Bilimleri ve Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Su Bilimleri ve Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Su Bilimleri ve Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği nedir
Su Bilimleri ve Mühendisliği

Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Su Bilimleri ve Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Su Bilimleri ve Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Belediyeler

2- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

3- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

4- Orman ve Su İşleri Bakanlığı

5- Sağlık Bakanlığı

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

7- Üniversiteler

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümü, sadece İstanbul Üniversitesinde bulunmaktadır. Bu nedenle birikmiş bir mezun sayısından bahsedemeyiz. Bu, aslında avantajlı bir durum; zira ihtiyaç duyulan Su Bilimleri Mühendisleri daha rahat bir şekilde iş imkanı bulabiliyor.

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Su Bilimleri ve Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Su Bilimleri ve Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Mevcut su kaynaklarını koruma ile ilgili tedbirler alır.

2- Su kaynaklarını etkileyen etmenleri belirler.

3- Su kaynaklarının en verimli ve temiz şekilde kullanılması için çalışmalarda bulunur.

4- Yeni su kaynakları arama çalışmalarına katılır.

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Su Bilimleri ve Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Su Bilimleri ve Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Su Bilimleri Mühendislerinin çalışma alanı genellikle dış çevredir. Büro ve laboratuvar ortamında da çalışırlar. Mesleklerini icra ederken Su ürünleri mühendisleri ve benzeri meslek mensupları ile iletişim halinde olurlar.

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Su Bilimleri ve Mühendisliği maaşları 5500-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Su Bilimleri ve Mühendisliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Su Bilimleri ve Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Ağ Tasarımında Bilgisayar Kullanımı
 2. Akışkanlar Mekaniği
 3. Amatör Balıkçılık
 4. Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi
 5. Balık Anatomisi Ve Fizyolojisi
 6. Balık Avlama Tekniği
 7. Balık Besleme Ve Yem Üretim Teknikleri
 8. Balık Hastalıkları
 9. Balık Sistematiği
 10. Bilgisayar Teknolojileri
 11. Biyokimya
 12. Deniz Balıklari Yetiştiriciliği
 13. Dijital Görüntüleme Tekniği
 14. Gemicilik
 15. Genel Fizik
 16. Genel Kimya
 17. Genel Mikrobiyoloji
 18. Güzel Sanatlar
 19. İngilizce
 20. Meteoroloji
 21. Seyir
 22. Su Altı Tekniklerine Giriş
 23. Su Bilimleri Ve Mühendisliğine Giriş
 24. Teknik Resim
 25. Türk Dili
 26. Vardiya Standartları

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Su Bilimleri ve Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Su Bilimleri ve Mühendisliği bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Su Bilimleri ve Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Bilimsel meraka sahip olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Doğayı sevmeli.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Planlı çalışmayı bilmeli.

7- Titiz ve düzenli olmalı.

 

Su Bilimleri ve Mühendisliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Su Bilimleri ve Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Su Bilimleri ve Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Su Bilimleri ve Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Su Bilimleri ve Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Su Bilimleri ve Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjX_XcYEtwStuRKejHGVgkrYuZ3wyxMjgMT1233dIO6YeSKnAj5ujlkoR8hxqmOLrp1jkCz0L4H-KPLQRFdYtqQXZ-d46YyzhVNSyyeSfk9NWdPjkHPCA8u1RFQshQLW4T5tbrCTFudw1Lo/s16000/su-bilimleri-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjX_XcYEtwStuRKejHGVgkrYuZ3wyxMjgMT1233dIO6YeSKnAj5ujlkoR8hxqmOLrp1jkCz0L4H-KPLQRFdYtqQXZ-d46YyzhVNSyyeSfk9NWdPjkHPCA8u1RFQshQLW4T5tbrCTFudw1Lo/s72-c/su-bilimleri-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/su-bilimleri-ve-muhendisligi-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/su-bilimleri-ve-muhendisligi-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content