Spor Yöneticiliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Spor Yöneticiliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı ...

Spor Yöneticiliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Spor Yöneticiliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Spor Yöneticiliği bölümü nedir, puan türü nedir, Spor Yöneticiliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Spor Yöneticiliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Spor Yöneticiliği Bölümü Nedir?

Spor Yöneticiliği bölümü; spor hizmet ve faaliyetlerinin yönetiminden sorumlu meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Spor Yöneticiliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Spor Yöneticiliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Spor Yöneticiliği, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Spor Yöneticiliği baraj puanı da 180 puandır.

 

Spor Yöneticiliği nedir
Spor Yöneticiliği

Spor Yöneticiliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Spor Yöneticiliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Spor Yöneticiliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Spor Kulüpleri

2- Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü

3- Spor Salonları

4- Sporcu Eğitim Merkezleri

 

Spor alanındaki teknolojik gelişmeler, bu gelişmeler sayesinde uluslararası organizasyonlarda gözlenen başarılar ve sporun günümüz toplumlarında kazandığı büyük önem bu alandaki yönetimi önemli kılmaktadır.

Spor yöneticileri, amatör ve profesyonel liglerdeki spor kulüplerinde, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı İl ve İlçe Müdürlüklerinde, kamu ve özel kuruluşlarla ilgili her türlü spor tesislerinde, sporcu eğitim merkezlerinde, özel spor kurslarında çalışabilirler.

 

Spor Yöneticiliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Spor Yöneticiliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Spor Yöneticiliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Beden eğitimi ve spor faaliyet programlarının geliştirmesi için personelin sağlanması, denetimi ve spor tesislerinin yönetimini sağlar.

2- Bütçe, antrenör ve personel temini ve seçimi, tesislerin işletilmesi ve yenilerinin yapımı, malzeme alımı ve sportif programlar üretmekle ilgili uzun ve kısa vadeli planlar yapar ve bu planları gerçekleştirmek için rasyonel kararlar alır.

3- Çağın yeniliklerini, teknolojisini ve bilgiyi yönetime uygulayarak teşkilat yapısında, personel düzeninde, kullanılan araç gereç ve yöntemlerde gerekli değişiklikleri yapmak suretiyle etkili bir spor ortamı oluşturur.

4- Çalışanların (sporcular, antrenörler gibi) amaçlarıyla, teşkilatın amaçları arasında uyum sağlar.

5- Sporcu, eğitici, tesis, araç-gereç ve sportif yarışma programları gibi unsurları amaçlara uygun olarak bir araya getirir.

6- Sporu yöneten her kademedeki kişi ve kuruluşlarla, kulüplerle, federasyonlar ve okullarla, en üst düzey yöneticilerden her bir sporcuya kadar geniş kitlelerle iletişim kurar.

7- Sporun özelliklerini dikkate alarak, sporla ilgili kurum ve kuruluşların etkili ve verimli bir biçimde yönetilebilmesi için gerekli bilgileri sağlar ve bu bilgiler ışığında yöntemler geliştirerek bunları uygulamaya koyar.

8- Yönetim mekanizmasını oluşturan ilkeler çerçevesinde mevcut kaynakları (para, zaman, mekan, malzeme, personel gibi) en rasyonel bir şekilde kullanarak teşkilatın amaçlarını gerçekleştirir.

 

Spor Yöneticiliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Spor Yöneticiliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Spor Yöneticiliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Spor yöneticileri çoğunlukla büro ortamında çalışabilecekleri gibi tesislerin kontrolü, sporcu ve diğer teknik elemanların izlenmesi amacıyla açık havada bulunmaları da gerekebilir. Birinci derece insanlarla iletişim kurmayı gerektiren bir meslektir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Bilgisayar

2- Çeşitli kırtasiye malzemeleri

3- İletişim araçları (telefon, fax)

4- Kanun, tüzük, yönetmelik,genelge ve talimatlar

 

Spor Yöneticiliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Spor Yöneticiliği maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Spor Yöneticiliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Spor Yöneticiliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Spor Yöneticiliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Spor Yöneticiliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Spor Yöneticiliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Spor Yöneticiliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Beden Eğitimi ve Spor Bilimlerine Giriş
 3. Bilgisayar Teknolojileri
 4. Davranış Bilimleri
 5. Engelliler için Beden Eğitimi ve Spor
 6. Genel İşletme
 7. Genel Muhasebe
 8. Hukukun Temel Kavramları
 9. İktisada Giriş
 10. İletişim
 11. İngilizce
 12. İnsan Kaynakları Yönetimi
 13. İşletme Hukuku
 14. Mali Raporlar Analizi
 15. Rekreasyon Yönetimi
 16. Spor Ekonomisi
 17. Spor Psikolojisi
 18. Spor Yönetiminde Temel İlkeler
 19. Sporda Organizasyon Planlaması
 20. Sporda Örgütsel Davranış
 21. Temel Matematik
 22. Türk Dili
 23. Türk Spor Teşkilatının Yönetim Yapısı ve İşleyişi
 24. Türkiye Ekonomisi
 25. Yönetim Bilgi Sistemi
 26. Yönetim ve Organizasyon

 

Spor Yöneticiliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Spor Yöneticiliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Spor Yöneticiliği bölümüne son beş yılda sadece 1 kontenjan verilmiş.

 

Spor Yöneticiliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Spor Yöneticiliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- İnsanlarla iyi iletişim kurabilmeli.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Planlı çalışmayı bilmeli.

6- Sorumluluk duygusu yüksek olmalı.

7- Spora yetenekli,

8- Yönetme ve yönlendirme yeteneğine sahip olmalı.

 

Spor Yöneticiliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Spor Yöneticiliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Spor Yöneticiliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Spor Yöneticiliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Spor Yöneticiliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Spor Yöneticiliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj1KEWUt8V0Tke8f2ND3_tbXbEmKm1iL_cvzehNvZOrC_7QurkgtuNWMBINbMcK3VqPIvfBUxC0TxZwphoDBMQwcSUhr8r4QjSVR4Oq_oOuxLcPOV4Fmb9a9spFu25fUWZMVUYscB-NS_Yi/w320-h132/spor-yoneticiligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj1KEWUt8V0Tke8f2ND3_tbXbEmKm1iL_cvzehNvZOrC_7QurkgtuNWMBINbMcK3VqPIvfBUxC0TxZwphoDBMQwcSUhr8r4QjSVR4Oq_oOuxLcPOV4Fmb9a9spFu25fUWZMVUYscB-NS_Yi/s72-w320-c-h132/spor-yoneticiligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/spor-yoneticiligi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/spor-yoneticiligi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content