Sosyoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

 Sosyoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimiz...

 Sosyoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Sosyoloji bölümü var. Aşağıda sırasıyla Sosyoloji bölümü nedir, puan türü nedir, Sosyoloji bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Sosyoloji bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Sosyoloji Bölümü Nedir?

Sosyoloji bölümü; insan toplulukları ve toplumsal kurumlar, bunların kökeni, gelişmesi, işlevi ve birbirleriyle ilişkileri, bu ilişkileri belirleyen ilke ve kurallar ile toplumsal sorunlar ve çözüm yolları konularında araştırmalar yapan, araştırma sonucunda edinilen bulguları yorumlayan ve önerilerde bulunan sosyologları yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Sosyoloji Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Sosyoloji için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Sosyoloji, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Sosyoloji baraj puanı da 180 puandır.

 

Sosyoloji mezunları ne iş yapar
Sosyoloji

Sosyoloji Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Sosyoloji mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Sosyoloji mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı

2- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı,

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

4- Devlet Planlama Teşkilatı,

5- Milli Eğitim Bakanlığı

6- Tarım ve Orman Bakanlığı

7- Üniversiteler

 

Sosyologlar, eğitimleri süresince edindikleri bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını, herhangi bir işsizlik durumunda halkla ilişkiler ve tanıtım alanlarındaki araştırma çalışmalarına yönlendirebilirler. Ayrıca insan kaynakları faaliyetleri ile de ilgilenirler.

Ülkemizde, sosyal bilimler alanında daha çok, gelişmiş ülkelerin bulgularından yararlanma yoluna gidilmiş, ülkemiz için, çok sınırlı düzeydeki araştırma ve çalışmalarla yetinilmiştir. Ancak, Türkiye gibi çok hızlı bir toplumsal değişme ve gelişme sürecinde bulunan bir ülkede, toplum planlaması ve yapılan hizmetlerin sonuçlarının izlenmesi için, sosyologların çalışmalarına gereksinim olduğu anlaşılmıştır. Bu gereksinim çerçevesinde, çok yönlü mesleki gelişmelerin söz konusu olacağı ve ayrıca, verilerin istatistiksel olarak düzenlenmesinde bilgisayar kullanımının yaygınlaşacağı düşünülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/ açılacak olan Ortaöğretim alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programını başarı ile tamamlayan sosyoloji mezunları Felsefe, Öğretmenlik meslek Bilgisi Dersleri alanlarında öğretmenlik yapabilirler.

 

Sosyoloji Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Sosyoloji mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Sosyoloji mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bilimsel sonuçlar ile sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin eğitimciler, yasa koyucular, planlama uzmanları ve sosyal sorunların çözümüyle uğraşan meslek elemanlarına, kurum ve kuruluşlara ulaşmasını sağlar, sonuçlarını izler.

2- Edinilen verileri ve sonuçları, istatistiksel olarak değerlendirir ve yorumlar.

3- Tarihsel belgeleri inceleyerek, gözlem ve görüşme gibi yöntemleri kullanarak; insan topluluklarının kökenini, gelişmesini, yaşayış tarzını ve sosyal ilişkilerini araştırır, çevreye, sosyal geleneklere, aile, din, eğitim gibi sosyal kurumlar ve diğer sosyal olaylara ilişkin bilimsel bilgiler toplar.

4- Toplumsal sorunları saptar, bilimsel sonuçlar çerçevesinde çözüm önerilerinde –bulunur.

 

Sosyoloji Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Sosyoloji çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Sosyoloji okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Sosyologlar gözlem ve incelemelerini alanda, elde ettikleri bulguların değerlendirmesini büroda yaparlar. Çalışmalarında insanlarla etkileşim halindedirler. Sayısal bulgularını bilgisayar yolu ile değerlendirirler.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Görüşme ve anket formları, tarihi belgeler, toplumsal olaylar ve sosyal kurumlarla ilgili olarak yapılan araştırma ve incelemelerin yer aldığı basılı kaynaklar, gözlem ve araştırma raporları gibi dokümanlar.

2- İstatistik tabloları ve çeşitli büro malzemeleri ile hesap makinesi, bilgisayar.

 

Sosyoloji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Sosyoloji maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Sosyoloji maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Sosyoloji Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Sosyoloji bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Sosyoloji bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Sosyoloji dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Sosyoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Çağdaş Sosyal Kuramlar
 4. Çağdaş Sosyal Kuramlar
 5. Ekonomiye Giriş
 6. Güç ve Eşitsizlik
 7. İngilizce
 8. Kültür ve Toplum
 9. Psikolojiye Giriş
 10. Siyaset Bilimine Giriş
 11. Sosyal İstatistik
 12. Sosyal İstatistik
 13. Sosyolojik Analiz
 14. Sosyolojiye Giriş
 15. Toplumsal Değişme ve Gelişme
 16. Toplumsal Değişme ve Sosyal Antropoloji
 17. Türk Dili
 18. Veri Analizi

 

Sosyoloji Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Sosyoloji KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Sosyoloji bölümüne son beş yılda toplam 607 kontenjan verilmiş ve mezunlar 88 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Sosyoloji Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Sosyoloji tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırma ve inceleme yapmaktan hoşlanmalı.

2- Başkaları ile iyi iletişim kurabilmeli.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Olaylar arasında bağlantılar kurabilmeli.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sözel akıl yürütme yeteneği gelişmiş olmalı.

9- Toplumsal olaylara meraklı olmalı.

 

Sosyoloji Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Sosyoloji yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Sosyoloji nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Sosyoloji iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Sosyoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Sosyoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgOusUalgJqE_UrXJ_hlX9CIWi0x1I4BfodiHCrIK5xbrakWzsttW9KEWjEh5gr-Ph20Xe8D-pr_5-txo6xR9ILRSh-oAdEbfgUq9JRi2JM-aRAuwa8mTsvFWugb9H_ugHn0dlwZWJER8e6/s16000/sosyoloji.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgOusUalgJqE_UrXJ_hlX9CIWi0x1I4BfodiHCrIK5xbrakWzsttW9KEWjEh5gr-Ph20Xe8D-pr_5-txo6xR9ILRSh-oAdEbfgUq9JRi2JM-aRAuwa8mTsvFWugb9H_ugHn0dlwZWJER8e6/s72-c/sosyoloji.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/sosyoloji-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/sosyoloji-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content