Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları...

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü var. Aşağıda sırasıyla Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü nedir, puan türü nedir, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, günümüzde yoğunlaşan ilişkiler ağını kavramsal bir çerçeveden yorumlayabilecek ve güncel gelişmeleri takip edebilecek uzmanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bölümün ideali; dünya ve Türkiye meselelerine hâkim, yabancı dil bilgisine sahip, analitik düşünce yapısını benimsemiş, eleştirebilen ve çözümleyen, kendisini sürekli yenileyen, girişimci, sorgulayıcı, etik değerleri benimseyen, ortak çalışmaya ve demokratik katılıma yatkın bireyler yetiştirmektir.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir?

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü; dünyada gerçekleşmiş ve gerçekleşmekte olan siyasi kavramları inceleyebilecek, bu olay ve kavramlar hakkında araştırma yapabilecek meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler baraj puanı da 180 puandır.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler nedir
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Dışişleri Bakanlığı

2- Kültür ve Turizm Bakanlığı

3- Sivil Toplum Kuruluşları

4- Siyasi Partiler

5- Ticaret Bakanlığı

 

Bölümden mezun olan adaylar, Dışişleri Bakanlığı olmak üzere Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi devlet daireleri, özel şirketler, çeşitli kitle haberleşme kuruluşları ve uluslararası bankalarda çalışabilir. Ayrıca üniversitelerde akademik çalışmalar yaparak akademik personel olarak da çalışabilirler.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Ülkemizdeki ve dünyadaki siyasi olay ve olguları inceler.

2- Bu olay ve olguların toplum yaşamına etkilerini ortaya çıkarır.

3- Devletler arası politikaları takip eder.

4- Devlet politikalarının insanlar üzerindeki etkilerini araştırır.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dersleri Nelerdir?

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, öğrencilere küresel ilişkileri siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan değerlendirmeyi, bu kavramlar arasındaki ilişkiyi ise disiplinler arası bir bakış açısıyla kavrama becerisi kazandırmayı amaçlamaktadır.  

Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler lisans programında ilk sene alanla ilgili temel dersler ve Üniversite kültürü dersinin yanında yabancı dil dersi yer almaktadır. İkinci yılda alanın temel konularında teorik derinleşmenin sağlanması amacıyla verilen derslere ek olarak Siyasi Tarih, Hukuk, Araştırma Teknikleri, Uluslararası Hukuk dersleri ile öğrencilerin çok yönlü gelişimine yönelik Girişimcilik ve Proje Kültürü dersi de verilmektedir. 

Üçüncü akademik yılda ise ülkemizde, coğrafyamızda ve dünyadaki siyasi gelişmeleri kavramaya ve yorumlamaya yönelik dersler ağırlık kazanmaktadır. Ayrıca ilgi alanlarına göre bölüm içi ve bölüm dışı ders seçenekleri sunularak öğretimde çeşitlilik sağlanması hedeflenmektedir. Dördüncü yılda ise bölüm içi ve bölüm dışı ders seçenekleri çeşitlenerek öğrencinin ilgi alanlarına göre olgunlaşması sağlanmaktadır.

 

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Avrupa Birliği Hukuku
 3. Bilgisayar Teknolojileri
 4. Demokratikleşme
 5. Dış Politika
 6. Eşitlik ve Sosyal Adalet
 7. Göç ve Vatandaşlık
 8. Hukuk
 9. İngilizce
 10. İnsan Hakları
 11. Karşılaştırmalı Politika
 12. Politik Ekonomi
 13. Siyaset Bilimine Giriş
 14. Tarih
 15. Toplumsal Cinsiyet ve Kimlik Politikaları
 16. Türk Dili
 17. Uluslararası İlişkiler Kuramları

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne son beş yılda toplam 703 kontenjan verilmiş ve mezunlar 89 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü okuyacak adaylar; siyasete, ekonomiye, ülkelerin iç ve dış politikalarına, hukuk kurallarına meraklı olmalı. Düşüncelerini sözlü ve yazılı bir şekilde etkin ifade edebilmeli. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü, olaylar karşısında yorum yapabilme ve analiz edebilme yeteneğine sahip, insan ilişkileri kuvvetli, analitik ve eleştirel düşünebilen, sorgulayan adaylar tercih edebilir.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgvDHqIBni8cyj9BW3XxUZg7zguWz3h3W6Of_JPxjKRiw5X1nhhe9MeEMRYkIb83U57ZgNY1yBhDkkt9LZTxlUGyLcWLLgEpb260lpPhQ40ckswCCEINj2yiGWFqduQJNL5queX5FD0k4kJ/w320-h153/siyaset-bilimi-ve-uluslararasi-iliskiler.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgvDHqIBni8cyj9BW3XxUZg7zguWz3h3W6Of_JPxjKRiw5X1nhhe9MeEMRYkIb83U57ZgNY1yBhDkkt9LZTxlUGyLcWLLgEpb260lpPhQ40ckswCCEINj2yiGWFqduQJNL5queX5FD0k4kJ/s72-w320-c-h153/siyaset-bilimi-ve-uluslararasi-iliskiler.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/siyaset-bilimi-ve-uluslararas-iliskiler.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/siyaset-bilimi-ve-uluslararas-iliskiler.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content