Sanat Tarihi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Sanat Tarihi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizim...

Sanat Tarihi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Sanat Tarihi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Sanat Tarihi bölümü nedir, puan türü nedir, Sanat Tarihi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Sanat Tarihi bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sanat tarihi, en yalın haliyle görsel sanatların tarihsel evrimini inceleyen bilim dalıdır. Bir başka tanım vermek gerekirse tarih koşullarından doğan maddi kültür eşyasını inceleyen bilimdir denebilir. Konusu, çok çeşitli duygu birikimlerinin yaşandığı insan eserleri olan sanat tarihini açıklarken “sanatın tarihidir” gibi kestirme ve kapalı bir tanımlama ile yetinmek doğru olmaz. Bunun nedeni sanat tarihinin eseri tanımlamakla kalmayıp, eserin üretildiği çağ içindeki toplumsal, fiziki ve psikolojik koşulları da göz önünde bulundurarak bu etkenler ile birlikte anlamaya çalışmasıdır.

 

Sanat Tarihi Bölümü Nedir?

Sanat Tarihi bölümü; Türkiye'de ve dünyada yapılmış sanat eserlerini kronolojik gelişme ve yöresel boyutlarında inceleyen ve değerlendiren meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Sanat Tarihi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Sanat Tarihi için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Sanat Tarihi, SÖZ (SÖZEL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Sanat Tarihi baraj puanı da 180 puandır.

 

Sanat Tarihi nedir
Sanat Tarihi

Sanat Tarihi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Sanat Tarihi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Sanat Tarihi mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Belediyeler

2- Kültür ve Tabiat Vakıflarını Koruma Kurulları

3- Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kuruluşlar

4- Maden Tetkik Arama

5- Müzayede kuruluşları ve

6- Müzeler

7- Sanat Tarihçileri Vakıflar Genel Müdürlüğü

8- Turizm Şirketleri

9- Yazılı ve görsel basın kuruluşları

 

Sanat Tarihi Bölümü’nün dört yıllık lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler, sanat tarihçisi unvanını alırlar. Bu unvanlarıyla müzelerde uzman ve araştırmacı olarak çalışabilirler. Ayrıca Kültür ve Turizm bakanlıklarına bağlı kurumlarda, bankalarda ve özel sektörde, sanat galerilerinde yönetici, uzman ve araştırmacı olarak görev yapabilirler. Eğitimleri süresince ya da daha sonra öğretmenlik formasyonu dersleri derslerini alan öğrenciler ortaokul ve liselere öğretmen olarak atanabilirler. Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını başarı ile tamamlayanlar orta dereceli okullarda sanat tarihi alanında öğretmenliği yapabilirler.

 

Sanat Tarihi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Sanat Tarihi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Sanat Tarihi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Resim, minyatür, mimarlık eserleri gibi sanat eserlerini değerlendirir, korur ve tanıtır.

2- Sanat sevgisinin gelişmesi amacıyla ve tarihi eser kaçakçılığına karşı halkı bilgilendirmek için konferanslar verir, yayınlar yapar.

3- Geçmiş devirlerden kalma sanat eserlerinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunur.

4- Müzeye gelen eserlerin, geliş yollarına göre sınıflandırır, kayıtlarını tutar, depolanmasını ve halka uygun yer ve zamanlarda sunulmasını sağlar.

 

Sanat Tarihi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Sanat Tarihi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Sanat Tarihi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Sanat tarihçileri genelde müzelerde, kapalı ve gürültüsüz ortamlarda; geçmiş devirlerden kalma sanat eserlerinin ortaya çıkarılmasına katkı sırasında açık havada ve tozlu ortamlarda çalışmaktadırlar.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Çeşitli çizim araç ve gereçleri

2- Çeşitli eğitim araç ve gereçleri

3- Çeşitli sanat eserleri

4- Fotoğraf makinesi

5- Sanatla ilgili yayınlar

 

Sanat Tarihi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Sanat Tarihi maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Sanat Tarihi maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Sanat Tarihi Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Sanat Tarihi bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Sanat Tarihi bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Sanat Tarihi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Sanat Tarihi Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Anadolu Selçuklu Sanatı
 2. Anadolu Uygarlıkları
 3. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 4. Batı Sanatı
 5. Beylikler Dönemi Sanatı
 6. Bilgisayar Teknolojileri
 7. Bizans Sanatı
 8. Çağdaş Sanat
 9. İngilizce
 10. İslam Sanatı
 11. Kültür Tarihi
 12. Kültür Varlıklarının Tespit ve Tescil Yöntemleri
 13. Mitoloji ve İkonografi
 14. Osmanlı Sanatı
 15. Sanat Tarihi Araştırma Yöntemleri ve Terminoloji
 16. Sanat Tarihi Araştırmaları
 17. Sanat Tarihi Uygulamaları
 18. Sanat Tarihine Giriş
 19. Temel Bilgi Teknolojisi
 20. Terminoloji
 21. Türk Dili
 22. Türk Sanatı

 

Sanat Tarihi Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Sanat Tarihi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Sanat Tarihi bölümüne son beş yılda toplam 11 kontenjan verilmiş ve mezunlar 86 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Sanat Tarihi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Sanat Tarihi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Hafızası güçlü olmalı.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Planlı çalışmayı bilmeli.

6- Sanata ilgi duymalı.

7- Sözel becerileri gelişmiş olmalı.

 

Sanat Tarihi Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Sanat Tarihi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Sanat Tarihi nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Sanat Tarihi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Sanat Tarihi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Sanat Tarihi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhRMf44df6QljurqADlDtelc9jEx0ReggvhDfLZk8F76tcx39l2lxA2HgykWHwNGgL8VZextT6YY0LEvwKOudCgeKgbj7jlrUxI-jdJ22VD6VwlR7imTTA0rtiXljXaQxwb0llC2EVTp8-w/s16000/sanat-tarihi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhRMf44df6QljurqADlDtelc9jEx0ReggvhDfLZk8F76tcx39l2lxA2HgykWHwNGgL8VZextT6YY0LEvwKOudCgeKgbj7jlrUxI-jdJ22VD6VwlR7imTTA0rtiXljXaQxwb0llC2EVTp8-w/s72-c/sanat-tarihi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/sanat-tarihi-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/sanat-tarihi-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content