Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımı...

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü nedir, puan türü nedir, Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Özel Eğitim Öğretmenliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü; çalıştığı eğitim kurumunda özel eğitime muhtaç öğrencilere çeşitli bilgi, beceri ve tutumları kazandırmak üzere eğitim veren öğretmenleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Özel Eğitim Öğretmenliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Özel Eğitim Öğretmenliği, SÖZ (SÖZEL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Özel Eğitim Öğretmenliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Öğretmenlik Bölümleri İçin Başarı Sıralaması Barajı Şu Şekilde: Bölümü tercih edebilmek için ilgili puan türünde en düşük 300 bin kişi arasında olmalısınız.

 

Özel Eğitim Öğretmenliği nedir
Özel Eğitim Öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Özel Eğitim Öğretmenliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Özel Eğitim Öğretmenliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Üniversiteler

2- Okullar

3- Özel Eğitim Merkezleri

4- Rehabilitasyon Merkezleri

5- Rehberlik ve Araştırma Merkezleri

6-Çocuk Yuvaları

7- Yetiştirme Yurtları

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Programı mezunları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Resmi veya Özel Eğitim kurumlarında, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde, Rehabilitasyon Merkezlerinde öğretmenlik yapabilmektedirler. Mezunların Lisansüstü eğitime devam ederek kendilerini geliştirme imkanları vardır.

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Özel Eğitim Öğretmenliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Özel Eğitim Öğretmenliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Çocuğa kişilik kazandırmak ve onu hayata hazırlamak için eğitim ve öğretim yöntemlerini sabırla, şefkatle ve bilhassa çocuğun kişisel özellik ve yeteneklerini dikkate alarak uygular.

2- Eğitim ve öğretiminden sorumlu olduğu çocukların davranışlarını gözlemler, yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler.

3- Nöbetçi olduğu günlerde okulda düzen ve disiplini sağlamak üzere görev yapar.

4- Öğrenci velileri ile yakın ilişki kurarak, işbirliği ile eğitimi yürütür.

5- Yemekhanede, bahçede, spor faaliyetlerinde ve boş zamanlarını değerlendirme sırasında çocuklarla beraber olmak suretiyle onlara iyi alışkanlıklar kazandırmak, kötü davranışlara karşı önleyici tedbirler almak için rehberlik yapar.

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Özel Eğitim Öğretmenliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Özel Eğitim Öğretmenliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Zihin Engelliler Öğretmeni Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bireysel ve grupla eğitim yapabilecek şekilde düzenlenmiş sınıf ortamında çalışır. Çalışma ortamı biraz temiz ve gürültülüdür. Uzun süre ayakta kalabilirler.

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Özel Eğitim Öğretmenliği maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Özel Eğitim Öğretmenliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Özel Eğitim Öğretmenliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Özel Eğitim Öğretmenliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Bireyselleştirilmiş Eğitim ve Geçiş Planlarının Hazırlanması
 4. Çocuk Gelişimi
 5. Eğitim Felsefesi
 6. Eğitim Psikolojisi
 7. Eğitim Sosyolojisi
 8. Eğitime Giriş
 9. İngilizce
 10. İşitme ve Görme Yetersizliği
 11. Öğrenme Güçlüğü ve Özel Yetenek
 12. Özel Eğitim
 13. Özel Eğitimde Aile Eğitimi
 14. Özel Eğitimde Fen ve Sosyal Bilgiler Öğretimi
 15. Özel Eğitimde Matematik Öğretimi
 16. Özel Eğitimde Okuma-Yazma Öğretimi
 17. Özel Eğitimde Sosyal Uyum Becerilerinin Öğretimi
 18. Rehberlik
 19. Sınıf Yönetimi
 20. Türk Dili
 21. Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi
 22. Zihin Yetersizliği ve Otizm Spektrum Bozukluğu

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Özel Eğitim Öğretmenliği 2020 KPSS taban puanlarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.elizan.net/2020/08/ogretmenlik-atama-puanlar-2020.html

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Özel Eğitim Öğretmenliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilmeli.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- İnsanlarla iyi iletişim kurabilmeli.

5- İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmeli.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilmeli.

8- Özel eğitime muhtaç insanlara yardım etmeyi sevmeli.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

10- Sevecen, hoşgörülü olmalı.

11- Sosyal bilimlere ve özellikle psikolojiyle ilgi duymalı.

12- Sözel yeteneği gelişmiş olmalı.

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Özel Eğitim Öğretmenliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Özel Eğitim Öğretmenliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Özel Eğitim Öğretmenliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgKI5JOEfv7ZeumHw2Isz_ElCuOBZxxdUc0_pETjZg3RvtvpSRH9_C6TUQuA1cGRmSon7oDAaRRV3PTRkAOYbcQmx1EmEooVtScRbxyelnWq_Lri1Fsjp50Y6CU_wgWKGvJGcqP9Z86SMOt/s16000/ozel-egitim-ogretmenligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgKI5JOEfv7ZeumHw2Isz_ElCuOBZxxdUc0_pETjZg3RvtvpSRH9_C6TUQuA1cGRmSon7oDAaRRV3PTRkAOYbcQmx1EmEooVtScRbxyelnWq_Lri1Fsjp50Y6CU_wgWKGvJGcqP9Z86SMOt/s72-c/ozel-egitim-ogretmenligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/ozel-egitim-ogretmenligi-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/ozel-egitim-ogretmenligi-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content