Orman Endüstrisi Mühendisliği Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıtt...

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü Nedir?

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü; ormandan ana ürün olarak elde edilen odun, reçine, sığla yağı, defne, palamut gibi ürünleri işleyerek parke, yonga levha, karton vb. ürünlere dönüştüren ve bu alanda fabrika ve atölyelerin; kurulması, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolü ve pazarlanması konularında hizmet veren mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Orman Endüstrisi Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Orman Endüstrisi Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Orman Endüstrisi Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 


Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Orman Endüstrisi Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Orman Endüstrisi Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- İnşaat Firmaları

2- Kereste Fabrikaları

3- Kağıt/Karton Fabrikaları

4- Mobilya Üretim Firmaları

5- Kapı/Pencere Üretim Fabrikaları

 

Endüstrinin gelişmesine paralel olarak inşaat sektörü de gelişim göstermiş olup, bu alanlarda orman ürünleri ve orman endüstri mühendisine ihtiyaç artmıştır.

Orman endüstri mühendisi kamu ve özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen; kağıt, karton fabrikaları, kereste, mobilya, yonga levha, lif levha, kontrplak, kapı ve pencere ile diğer özel ürünlerin üretimini yapan özel işletmelerin bünyelerinde teknik ve idari görevlerde çalışır.

Yeni bir alan olan orman endüstri mühendisliğinde geleceğe yönelik iş bulma imkanlarının geniş olduğu gözlenmektedir.

 

Orman Endüstrisi Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Orman Endüstrisi Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Orman Endüstrisi Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- İşlenecek orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitesini denetler,

2- İşlenecek ürünün üretim ve satışı için pazarlama araştırmaları yapar,

3- İşletmenin araştırma-geliştirme gibi faaliyetlerinde çalışır.

4- Kesme ve soyma kaplama üretiminde teknik hizmet verir,

5- Orman ana ürünü olan tomruğu keresteye dönüştürmede planlayıcı ve yürütücü olarak hizmet verir,

6- Orman ürünlerini işleyecek tesislerin tasarımını yapar,

7- Orman ürünlerini işveren adına satın alır,

8- Stok kontrolü yapar,

9- Tesislerin kurulması ve işletilmesi için gerekli çalışmaları yürütür,

10- Yonga levha, lif levha, çimentolu yonga levha üretiminde çalışmaları koordine eder,

 

Orman Endüstrisi Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Orman Endüstrisi Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Orman Endüstrisi Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Orman endüstri mühendisi ağaç işleyen fabrika ve atölyelerde çalışır. İş hem büroda hem de talaşlı, tozlu ve gürültülü makine bölümünde yürütülür. Orman endüstri mühendisi, orman mühendisleri, teknisyen ve ustalarla iletişim halinde çalışır.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Ağaç işleme makineleri

2- Ağaç ve ağaç kökenli tüm malzemeler

3- Bilgisayar

4- Ürün projelendirme için çizim alet ve gereçleri

 

Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Orman Endüstrisi Mühendisliği maaşları 5500-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Orman Endüstrisi Mühendisliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Orman Endüstrisi Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Ekonomi
 4. Fabrika Planlaması
 5. Fizik
 6. İngilizce
 7. Kağıt-Karton Üretimi
 8. Kereste Endüstrisi
 9. Kimya
 10. Lif Teknolojisi,
 11. Lif ve Yonga Levha Endüstrisi
 12. Maliyet Muhasebesi
 13. Matematik
 14. Mekanik Ağaç Teknolojisi
 15. Mobilya Endüstrisi
 16. Odun Anatomisi
 17. Odun Zararlıları
 18. Orman Endüstri Makineleri
 19. Orman Ürünleri Kimyası ve Teknolojisi
 20. Ormancılık Bilgisi
 21. Türk Dili
 22. Üretim Planlaması
 23. Yüzey İşlemleri

 

Orman Endüstrisi Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Orman Endüstrisi Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Orman Endüstrisi Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Bedence sağlam olmalı.

2- Bir işi planlama ve yürütme gücüne sahip olmalı.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Ekonomi ve ticarete ilgi duymalı.

6- Genel yeteneğe sahip olmalı.

7- Kapalı alanda özellikle fabrika içinde çalışmaktan hoşlanmalı.

8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

10- Üstün matematik ve fen bilimleri yeteneğine sahp olmalı.

11- Uzak görüşlü olmalı.

12- Yaratıcı ve yeniliklere açık olmalı.

 

Orman Endüstrisi Mühendisliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Orman Endüstrisi Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Orman Endüstrisi Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Orman Endüstrisi Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Orman Endüstrisi Mühendisliği Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
Orman Endüstrisi Mühendisliği Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhuPPI9DuSUq5vDGuMOf9YYZnhCT09LQDCbCGeqzhs9OhuILHVEgC3Hp3YpRcDuCunszt5-dg35jLmBwiW22JlwC6x3n8lyKRGfjCtsGTtmF8F-PWPJSpd6qDj2-V1WA4qbxIxG2Y53Vvil/s320/orman-endustrisi-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhuPPI9DuSUq5vDGuMOf9YYZnhCT09LQDCbCGeqzhs9OhuILHVEgC3Hp3YpRcDuCunszt5-dg35jLmBwiW22JlwC6x3n8lyKRGfjCtsGTtmF8F-PWPJSpd6qDj2-V1WA4qbxIxG2Y53Vvil/s72-c/orman-endustrisi-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/orman-endustrisi-muhendisligi-nedir-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/orman-endustrisi-muhendisligi-nedir-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content