Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığ...

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü nedir, puan türü nedir, Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü; iş dünyasının ve kamu kurumlarının ilgili birimlerinde istihdam edilmek üzere uzman, müfettiş, müşavir ve yönetici adayları yetiştirmektedir. Bölüm, muhasebe ve finans yönetiminin kavramsal çerçevesi ve uygulamalarının yanında ekonomi, maliye ve işletme konularında da bilgi sahibi, vizyonu olan ve fark yaratıcı çözümler üreten bireyler yetiştirmeye odaklıdır.

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümü Nedir?

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü; kurumun finansal faaliyetlerini işlemek, mali bilgileri kaydetmek, borç verenlerle, müşterilerle ve tedarikçilerle iletişim kurmak, ayrıca diğer muhasebe işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlü meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Muhasebe ve Finans Yönetimi için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Muhasebe ve Finans Yönetimi , EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Muhasebe ve Finans Yönetimi baraj puanı da 180 puandır.

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi nedir
Muhasebe ve Finans Yönetimi

Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Muhasebe ve Finans Yönetimi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Muhasebe ve Finans Yönetimi mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Defterdarlıklar

2- Ekonomik Yatırım Şirketleri

3- Mal Müdürlükleri

4- Mali Müşavirlik Büroları

5- Muhasebe Büroları

6- Özel ve Devlet Bankaları

7- Sigorta Şirketleri

8- Şirketlerin Finans Departmanları

9- Vergi Daireleri

 

Bölümden mezun olan öğrenciler kamu ve özel sektörde yer alan tüm sanayi ve ticari şirketler ile bankalar, sigorta ve finans piyasası kurumlarında istihdam edilebilirler. Maliye Bakanlığının, Kamu Gözetim Kurumunun açmış olduğu mesleki sınavların yanı sıra, , serbest muhasebesi mali müşavirlik ve bağımsız denetim gibi mesleki yeterlilik belgesi gerektiren sınavlar da başvurma ve bu mesleklerde çalışabilme haklarına sahiptirler.

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Muhasebe ve Finans Yönetimi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Muhasebe ve Finans Yönetimi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bölüm bütçelerini hazırlamak ve departman harcamalarını kontrol etmek.

2- Bütçe performansıyla ilgili yönetim birimlerine periyodik raporlar sunmak.

3- Çalışan maaşlarını, kesintilerini ve katkıları hesaplamak.

4- Dönem sonu kapanışlarını hazırlamak.

5- Faturalar, makbuzlar, muhasebe defterleri ve satın alma siparişlerinin yasal düzenlemelere uygunluğunu kontrol etmek.

6- İç finans yönetim sistemlerini ve iş risklerini değerlendirmek.

7- Kâr ve zarar hesapları, bilançolar, aylık mali tablolar hazırlamak.

8- Kurum finansal verilerini gizli tutmak.

9- Mesleki gelişimi sürdürmek.

10- Ödemelerin zamanında alınmasını sağlamak için satıcılar ve tedarikçilerle görüşmek.

11- Şirketin bütçe dahilinde faaliyet göstermesini temin etmek üzere gelirleri ve şirket kaynaklarının kullanımını denetlemek.

12- Şirketin finansal durumunun nasıl iyileştireceğine dair öneriler sunmak.

13- Vergi denetimleri gerçekleştirmek.

14- Yıllık mali beyan oluşturmak.

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümü mezunları; kamu sektöründe veya özel sektörde faaliyet gösteren tüm işletmelerin muhasebe, finans, denetim bölümlerinde, ulusal ve uluslararası kuruluşlarda, bankacılık ve sigortacılık sektöründe yönetici ve yönetici yardımcısı unvanlarıyla istihdam edilmektedirler. Mezunlar, mesleki yeterlik sınavını kazanmak koşuluyla, Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir ve bunun devamında gerekli koşulları sağlamak şartıyla Yeminli Mali Müşavir olabilmektedirler. Ayrıca öğrenciler, mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayarak akademik kariyer yapabilir, üniversitelerde akademisyen olarak görev alabilirler.

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Muhasebe ve Finans Yönetimi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Muhasebe ve Finans Yönetimi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Muhasebe ve Finans Yönetimi mezunları; genellikle masa başında veya bilgisayar önünde, oturarak, defter işleyerek veya fiş fatura keserek iyi aydınlatılmış, temiz, sakin ortamlarda çalışır. İş yoğunluğunda veya işletmelerin bilanço çalışmaları dönemlerinde hafta sonları veya gecede çalışabilirler.

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Muhasebe ve Finans Yönetimi maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Muhasebe ve Finans Yönetimi maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Muhasebe ve Finans Yönetimi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Bilgisayar
 4. Ekonomi
 5. Enflasyon Muhasebesi
 6. Finansal Tablolar Analizi
 7. Hukuk
 8. İngilizce
 9. İşletme
 10. İşletme Finansı
 11. İstatistik ve
 12. Kamu Maliyesi ve Portföy Yönetimi
 13. Maliyet Muhasebesi
 14. Matematik
 15. Muhasebe Denetimi
 16. Para ve Finansal Kurumlar
 17. Türk Dili
 18. Uluslararası Finansal Piyasalar
 19. Uluslararası Muhasebe Standartları
 20. Vergi Hukuku
 21. Yönetim-Şirketler-Vergi Muhasebesi

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Muhasebe ve Finans Yönetimi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümüne son beş yılda toplam 1232 kontenjan verilmiş ve mezunlar 77 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Muhasebe ve Finans Yönetimi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Analitik düşünme yönü kuvvetli olmalı.

2- Asgari denetimle çalışabilmeli.

3- Detay odaklı çalışmalı.

4- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

5- Ekip çalışmasını sevmeli.

6- İş ve zaman yönetimini gerçekleştirebilmeli.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- MS Office programlarına hakimiyeti bulunmalı.

9- Mükemmel sözlü ve yazılı iletişim becerisi sergilemeli.

10- Planlı çalışmayı bilmeli.

11- Raporlama ve sunum yapabilmeli.

 

Muhasebe ve Finans Yönetimi Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Muhasebe ve Finans Yönetimi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Muhasebe ve Finans Yönetimi nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Muhasebe ve Finans Yönetimi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://1.bp.blogspot.com/-L1aIot2Bjsk/X5GAQMrj3vI/AAAAAAAAFzE/8j4-dW35FaccagUGoS5zn4T-peNC2cF9gCLcBGAsYHQ/s16000/muhasebe-ve-finans-yonetimi.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-L1aIot2Bjsk/X5GAQMrj3vI/AAAAAAAAFzE/8j4-dW35FaccagUGoS5zn4T-peNC2cF9gCLcBGAsYHQ/s72-c/muhasebe-ve-finans-yonetimi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/muhasebe-ve-finans-yonetimi-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/muhasebe-ve-finans-yonetimi-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content