Mekatronik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Mekatronik Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız...

Mekatronik Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Mekatronik Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Mekatronik Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Mekatronik Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Mekatronik Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Mekatronik Mühendisliği bölümü; her türlü karmaşık tasarım gerektiren mekanik, elektrik, elektronik ve optik bileşenlerden oluşan, elektronik alet ve iletişim sistemlerinin, tasarımını yapan, üretim teknolojilerini geliştiren, sistemler arası ilişki ve fonksiyonlarını kuran ve geçerli fiziksel kurallar içinde test eden mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Mekatronik Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Mekatronik Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Mekatronik Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

Mekatronik Mühendisliği nedir
Mekatronik Mühendisliği

Mekatronik Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Mekatronik Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Mekatronik Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü

2- Devlet Hava Meydanları İşletmesi

3- Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğü

4- Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü

5- Maden arama Şirketleri

6- Otomotiv Sanayisi

7- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı

8- Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii Genel Müdürlüğü

9- Türkiye Vagon Sanayii AŞ Genel Müdürlüğü

 

***Mekatronik tasarımı; mekanik sitemlerin kontrolünde sağladığı büyük kolaylıklardan dolayı son yıllarda çok geniş bir uygulama alanı bulmuştur. (Otomotiv, Tıp, Tarım, Bankacılık, Madencilik, Savunma Sanayi üretimi gibi)

***Günümüzde kontrol sistemlerinin tasarımının genelde mikroişlemci tabanlı kontrol sistemlerine yöneldiği göz önüne alınırsa mekatronik mühendisliğinin önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

***Mekatronik Mühendislerinin yaptığı mekatronik tasarımlar, elektronik tartı, takometre, taşıtlardaki süspansiyon sistemi, takım tezgahlarının kontrolü gibi hassas ölçümleri gerektiren alanlarda kullanılmaktadır.

***Yukarıda belirtilen çok yönlü karmaşık bilgi ve kavramlarla donatılmış mekatronik mühendisleri bilgisayarların bütünleştirdiği üretim sistemleriyle iş gören yüksek teknolojili firmalarda, ileri otomasyon ürünlerini geliştiren ve kullanan araştırma merkezlerinde öncelikle iş bulabilme ayrıcalığına sahiptirler.

 

Mekatronik Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Mekatronik Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Mekatronik Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Akıllı bir elektro-mekanik sistem oluşturabilmek için gerekli alt teknolojileri kullanarak bu alandaki uzmanlarla iletişim içinde karmaşık ürün tasarımını gerçekleştirir.

2- Her düzeyde tasarım sürecini denetler, yönlendirir, ileri üretim teknikleri kullanarak uygular.

3- Sistemler arası ilişkileri kurar ve sistemlerin işletiminin tasarıma uygun olup olmadığını denetler.

4- Üretim için gereken araç gereç ve personelin niteliklerini belirler.

5- Üretim süreçlerinin gözlemlenmesi, modellenmesi ve kontrolünü yapar.

6- Üretim teknolojilerini geliştirir.

 

Mekatronik Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Mekatronik Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Mekatronik Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Makatronik Mühendisleri elektronik alet ve cihazların bulunduğu ileri teknoloji kullanan araştırma, geliştirme labaratuvarlarında, fabrikalarda, atölye ortamında çalışırlar. Ortam genellikle temiz ve sakindir. Bazen işin niteliğine göre kirli, yağlı, gürültülü ortamlarda da bulunurlar. Çalışırken birinci derecede verilerle ve makinelerle uğraşırlar ve zihinsel bir faaliyet yürütürler. Elektrikli aletlerle çalışma yapıldığından elektriğe çarpılma riski vardır. Meslektaşlarıyla ve iş sahipleriyle etkileşim halindedir. Dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip edip kendi ünitelerinde teknolojiyi geliştirme çabası içinde bulunurlar.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Avometre, ampermetre, voltmetre, vatmetre, meğer, osiloskop, kumpas, takometre, debi metre gibi ölçü aletleri ile sıcaklık basınç transörleri

2- Bilgisayar yazılım ve donanımları

3- Çizim gereçleri (T cetveli, pergel, rapido, gönye takımı, metre)

4- Hesap Makinesi

5- Otomatik makineler

6- Tornavida, kontrol kalemi, havya, lehim, pense, anahtar takımı, gibi el aletleri

 

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Mekatronik Mühendisliği maaşları 5500-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Mekatronik Mühendisliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Mekatronik Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Mekatronik Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Mekatronik Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Mekatronik Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Analog Elektronik
 2. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 3. Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD)
 4. Bilgisayar Programları ve Algoritmalar
 5. Bilgisayar Teknolojileri
 6. Diferansiyel Denklemler
 7. Elektrik Devre Temelleri
 8. Elektromekanik Enerji Dönüşüm Sistemleri
 9. Elektronik Devreler
 10. Fizik
 11. Haberleşme Sistemleri
 12. İngilizce
 13. İşaretler ve Sistemler
 14. Lineer Cebir
 15. Makine Elemanları
 16. Malzeme Bilimi
 17. Matematik
 18. Mekatronik Mühendisliğine Giriş
 19. Mekatronik Sistem Tasarımı
 20. Mikroişlemciler ve Programlanması
 21. Mühendislik Mekaniği
 22. Mukavemet
 23. Nesneye Yönelik Programlama
 24. Otomatik Kontrol
 25. Sayısal Elektronik
 26. Sistem Dinamiği
 27. Termodinamik
 28. Türk Dili

 

Mekatronik Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Mekatronik Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Mekatronik Mühendisliği bölümüne son beş yılda toplam 22 kontenjan verilmiş ve mezunlar 88 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Mekatronik Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Mekatronik Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Algılama, sayı ve sembollerle akıl yürütme ve analiz etme yeteneği yüksek olmalı.

2- Ayrıntıyı algılayabilmeli.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Gözlerinde aşırı kusur bulunmamalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Matematik ve Fen alanında özellikle fizik konularına ilgi duymalı.

8- Mekanik yeteneği olmalı, elektronik makinelerle çalışmaktan hoşlanmalı.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

10- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme ve çizim yeteneğine sahip olmalı.

11- Sorumluluk sahibi olmalı.

12- Tasarım gücü kuvvetli, hayal gücü geniş olmalı.

 

Mekatronik Mühendisliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Mekatronik Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Mekatronik Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Mekatronik Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Mekatronik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Mekatronik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh7bj_8BP54bJ58ni5Cd32FE9lzMNiSqIgg8dUg_HL3KiNBa1RKFQQFVYQcKi2lnXjoEEy2PJ77Fnbz0IFbDiqvjmoxEpF08NGQ97vePrJbDnGTNcONAt2DjXQKMa3mqe-lL09cPzsy36kJ/s16000/mekatronik-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh7bj_8BP54bJ58ni5Cd32FE9lzMNiSqIgg8dUg_HL3KiNBa1RKFQQFVYQcKi2lnXjoEEy2PJ77Fnbz0IFbDiqvjmoxEpF08NGQ97vePrJbDnGTNcONAt2DjXQKMa3mqe-lL09cPzsy36kJ/s72-c/mekatronik-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/mekatronik-muhendisligi-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/mekatronik-muhendisligi-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content