Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanı...

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Malzeme Bilimi ve Teknolojileri bölümü var. Aşağıda sırasıyla Malzeme Bilimi ve Teknolojileri bölümü nedir, puan türü nedir, Malzeme Bilimi ve Teknolojileri bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Malzeme Bilimi ve Teknolojileri bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İlk çağlarda saf haldeki metallerin ergitilerek şekillendirilmesiyle başlayan metalurji, günümüzde demir-çelik, cam-seramik, polimerler, yarı iletkenler, biyomalzemeler ve metal dışı malzemeleri de kapsayacak şekilde gelişerek disiplinlerarası çalışmayı gerekli kılan malzeme bilimine dönüşmüştür.

Malzeme bilimi; yaşamı kolaylaştıracak ve insanlığın yaşam kalitesini yükseltecek yeni malzemelerin tasarlanmasını, geliştirilmesini, üretilmesini ve var olan malzemelere yeni kullanım alanları oluşturmayı hedeflemektedir.

Dolayısıyla malzeme bilimindeki gelişmeler, farklı alanlardaki teknolojik yeniliklerin de önünü açmaktadır. Bu durum, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde malzeme bilimi ve teknolojileri alanında uluslararası düzeyde nitelikli bilgi ve teknoloji üretecek kurumların varlığını zorunlu ve gerekli kılmaktadır.

 

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü Nedir?

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri bölümü; ülkemizde bu alanda yeni teknolojiler üretecek, bu teknolojileri toplumun kullanımına sunacak, mesleklerinde önde gelen ve uluslararası alanda kabul gören nitelikli mühendisler yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Malzeme Bilimi ve Teknolojileri için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Malzeme Bilimi ve Teknolojileri, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Malzeme Bilimi ve Teknolojileri baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri nedir
Malzeme Bilimi ve Teknolojileri

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Malzeme Bilimi ve Teknolojileri mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

Bu bölümden mezun olanlar metal sanayisinden uçak sanayiye, seramik sanayisinden elektronik sanayiye, plastik sanayisinden otomotiv sanayine, üniversitelerden araştırma geliştirme kuruluşlarına uzanan geniş yelpazede iş bulma olanaklarına sahiptir. Mezunlar akademik kariyerine devam etmek isteyenlerin, Almanya’daki anlaşmalı üniversitelerde Yüksek Lisans ve Doktora eğitimine kabul edilme anlamında önemli avantajları bulunmaktadır.

 

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Malzeme Bilimi ve Teknolojileri mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Malzeme Bilimi ve Teknolojileri mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Ham maddeleri kullanım ürünlerine çevirecek teknolojileri tasarlar.

2- Malzemelerin; kullanılacağı ortam şartlarından zarar görmemesi için gerek malzemede gerekse kullanılacağı ortamda gerekli şartların oluşumunu sağlar.

3- Teknolojinin ihtiyaç duyduğu yeni özellikte malzemeler geliştirmek üzere sürekli araştırmalar yapar.

4- Üretilen bu malzemelerin değişik üretim teknikleri ile farklı şekillerde şekillendirilmesini sağlar.

5- Üretilen ürünlerin standartlarının istenilen kalitede olup olmadıklarını anlamak için test ve analiz işlemlerinin yapılmasını sağlar.

6- Üretimde kullanılacak teknolojilerin maliyetini hesaplar.

7- Üretimin her safhasında görev alır.

 

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Malzeme Bilimi ve Teknolojileri çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Malzeme Bilimi ve Teknolojileri okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri mezunları; malzeme üreten fabrikalarda görev yaparlar. Çalışma ortamları zaman zaman büro veya laboratuvar, bazen de üretimin yapıldığı tozlu gürültülü ve rahatsız edici kokulu bir ortamdır. Birinci derecede nesnelerle ilgilidirler. Ancak diğer mühendisler, teknikerler, teknisyenler ve işçilerle iletişim halindedirler.

 Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Seramik

2- Polimer (Plastik)

3- Presler

4- Mikroskoplar (Işık, Ve Elektron Mikroskopları)

5- Mikro Ve Makro Sertlik Ölçme Cihazları

6- Metal Ergitme Fırınları

7- Kompozit Malzemeler

8- İnce Film Kaplama Üniteleri

9- Çekme Makineleri

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Malzeme Bilimi ve Teknolojileri maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Malzeme Bilimi ve Teknolojileri maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Malzeme Bilimi ve Teknolojileri bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Malzeme Bilimi ve Teknolojileri dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Analiz
 2. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 3. Bilgisayar Teknolojileri
 4. Bilimsel Çalışma Yöntemleri
 5. Biyoloji
 6. Diferansiyel Denklemler
 7. Doğa Bilimlerine Giriş
 8. Fizik
 9. Fiziksel Kimya
 10. İngilizce
 11. İş Sağlığı ve İş Güvenliği
 12. İstatistiksel ve Sayısal Yöntemler
 13. Katıların Termodinamiği
 14. Kimya
 15. Malzeme Biliminde Karakterizasyon Metotları
 16. Malzeme Üretim ve İşleme Teknolojileri
 17. Malzeme Yapısı
 18. Ölçüm Teknikleri
 19. Programlamaya Giriş
 20. Proje Yönetimi
 21. Reel Kristaller ve Özellikleri
 22. Teknik Almanca
 23. Teknik Mekanik
 24. Türk Dili

 

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Malzeme Bilimi ve Teknolojileri KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Malzeme Bilimi ve Teknolojileri bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Malzeme Bilimi ve Teknolojileri tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Cisimler ve şekiller arasında ilişki kurabilme yeteneği bulunmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- El göz koordinasyonu gelişmiş olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Planlı çalışmayı bilmeli.

7- Saatlerce ayakta durabilmeli.

8- Tasarlama gücü yüksek olmalı.

9- Teknolojiye ilgi duymalı.

 

Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Malzeme Bilimi ve Teknolojileri yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Malzeme Bilimi ve Teknolojileri nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Malzeme Bilimi ve Teknolojileri iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjDQdAhcJgTTvMTJCCsA4aGIvs7xx3D1XmRIb1J-lDK4QuU0iU866ZItH00Wwvdd0vc2sp2B4pWHJLvcoEaxUDBU8lgZ3DJCntu86MNOr17VkTkFhhdsRhdtXPtolj4TC_oS1z7JNT9i1pF/s16000/malzeme-bilimi-ve-teknolojileri.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjDQdAhcJgTTvMTJCCsA4aGIvs7xx3D1XmRIb1J-lDK4QuU0iU866ZItH00Wwvdd0vc2sp2B4pWHJLvcoEaxUDBU8lgZ3DJCntu86MNOr17VkTkFhhdsRhdtXPtolj4TC_oS1z7JNT9i1pF/s72-c/malzeme-bilimi-ve-teknolojileri.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/malzeme-bilimi-ve-teknolojileri-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/malzeme-bilimi-ve-teknolojileri-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content