Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanı...

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü nedir, puan türü nedir, Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Nedir?

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümü; Değerli ve yarı değerli mineral ve taşların işlenmesi, mücevherlerin tasarlanması, bu değerli ürünlerin pazarlanması konularında faaliyet gösterecek kuyumcuları yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı baraj puanı da 180 puandır.

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı nedir
Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

Kuyumculuk ve mücevher sektöründe özellikle tasarım konusunda oldukça büyük açıklar bulunmaktadır. Bu nedenle mezunlar her türlü takı ve mücevher üretimi yapılan atölyelerden, ilgili süreçlerin tasarım bölümlerine kadar çok geniş bir yelpazede iş imkânlarına sahip olurlar. Bunun yanında mezunlar kendi bireysel iş imkânlarını yaratmak konusunda yetkin hale gelirler.

Ülkemizde, geleneksel metallerden yapılmış ziynet eşyasına gerek takı, gerekse tasarruf amacıyla büyük ilgi duyulması sonucu çok hareketli bir iç piyasa bulunmakta, özellikle bazı illerimizde bu alanda çok sayıda insan çalışmaktadır. Meslek elemanı bir başka kişinin yanında çalışabileceği gibi kendi adına işyeri de açabilir. Bu meslek, geçmişte daha basit el aletleri ile yapılırken, kullanılan aletlerde gelişmeler söz konusu olmuştur.

Kuyumculuk mesleğinde çalışanlar, sanat kültürünü gelecek kuşaklara sanat mirası olarak bırakacaklarından temel işlemleri ve değişiklikleri yakından takip etmek ve ustalıklarını sergilemek zorundadırlar. El kuyumculuğu atölyelerde yürütülmektedir. Altın kaplama işi seri üretim için yapılmaktadır.

Gelecekte teknolojik bilgilerle donanmış, ustalıklarını işledikleri parçalara yansıtan iyi yetişmiş uzman elemanlara ihtiyaç olacaktır. Meslek elemanlarının bir bölümü imalat alanında çalışırken, bir bölümünün satış konusunda çalıştığı görülmektedir. Az da olsa iki işi bir arada yürütenler de vardır.

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Altın alım satımı yapar.

2- Kalıptan çıkan parçalara, tasarıma uygun olarak, dövme, delme, basınç altında tutma, inceltme vb. yoluyla şekil verir.

3- Kuyumcular, görevlerini gerçekleştirirken, kendi aralarında iş bölümüne gider.

4- Parçaları bozulmuş takımları tamir eder.

5- Platin, altın, gümüş veya bunların alaşımlarını ergiterek, hazırladığı kalıba döker.

6- Tıraşlama, parlatma, temizleme yöntemleri ile ve kimyasal boyalarla yüzeyleri düzeltir.

7- Yapılacak parçaya uygun kalınlık ve boyda metali seçer.

8- Yapılacak süs eşyalarını (takıları) tasarlar ve resmini çizer.

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Kuyumcular atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı sıcak ve madeni koku ile yüklü olabilir. Kuyumcular odasıyla, atölye personeliyle ve meslektaşlarıyla iletişim halindedir.

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Destekli Çizim
 3. Bilgisayar Teknolojileri
 4. Fizik 
 5. Gemoloji ve Lapideri
 6. Hassas Döküm
 7. İngilizce
 8. Kimya 
 9. Kişiye Özel Mücevher Tasarımı
 10. Kuyumculuk Mesleğine Giriş
 11. Lazer Teknolojisi
 12. Malzeme Bilgisi 
 13. Matematik 
 14. Mesleki Kimya
 15. Metal Şekillendirme
 16. Mücevher Tasarımı
 17. Mücevher Üretim Teknikleri
 18. Mum Model
 19. Sanat Tarihi
 20. Teknik Resim
 21. Temel Sanat Eğitimi
 22. Türk Dili
 23. Üretim Yöntemleri 

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Bir resmin ayrıntılarını akılda tutabilmeli.

2- Değişik mücevher modelleri tasarlayabilmeli.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmeli.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Şekilleri algılama,

9- Tasarlanan modelleri çizebilme yeteneğine sahip olmalı.

10- Yaratıcı olmalı.

 

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
 1. Kuyumculukta kadınların istihtaminin önemini dikkate alarak, kızımı mücevher tasarım bölümü okuması için teşvik ettim.Dort yıllık eğitim sonunda özgün tasarımlar ürettiği halde,takı tasarımında dışa bağımlılığı durduracak kaliteli ürünler tasarladığı halde maalesef ki arkasında durabilecek bir destekçi olmamıştır.
  Tamamen elle üretmek istediği takıları hikayeleriyle birlikte hayata geçirememistir.
  Tasarımla alakası olmayan insanlar, ünlü oldukları için tasarımcı ilan edilmiş,gerçek cevherler ise yok olmaya mahkum edilmiştir.

  YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1gIqy1TQKqTC1VT6lDlRgiKdmHJbGthYDFgvweJnS7WwRbD-xk03YDcGs815xhzmh1Vb0hRkSray-XNszqVumspo1GpTjqzn5W2JcmIMLjR4nLDTT0AIcAmiNwlaxrzFwo_jNFtBn2BpR/w320-h135/kuyumculuk-ve-mucevher-tasarimi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1gIqy1TQKqTC1VT6lDlRgiKdmHJbGthYDFgvweJnS7WwRbD-xk03YDcGs815xhzmh1Vb0hRkSray-XNszqVumspo1GpTjqzn5W2JcmIMLjR4nLDTT0AIcAmiNwlaxrzFwo_jNFtBn2BpR/s72-w320-c-h135/kuyumculuk-ve-mucevher-tasarimi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/kuyumculuk-ve-mucevher-tasarm-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/kuyumculuk-ve-mucevher-tasarm-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content