İşletme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

İşletme Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız ya...

İşletme Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık İşletme Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla İşletme Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, İşletme Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, İşletme Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir?

İşletme Mühendisliği bölümü; bir işletmenin, işletmecilik ve mühendislik anlayışına uygun biçimde yönetilmesini, üretimden satışa kadar olan sürecin denetlenmesini sağlayan, hem mühendislik, hem işletme yöneticiliği konusunda bilgi sahibi olan meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

İşletme Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan İşletme Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. İşletme Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi İşletme Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

İşletme Mühendisliği nedir
İşletme Mühendisliği

İşletme Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

İşletme Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. İşletme Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Alışveriş Merkezleri

2- Bankalar

3- Beyaz Eşya Üretim Firmalar

4- Devlet Kurumları

5- Fabrikalar

6- Otomotiv Sektörü

7- Özel Şirketler

8- Satış Mağazaları

9- Sigorta Şirketleri

10- Üniversiteler

 

İşletme mühendisleri sigorta, maden, banka, çiftlik, fabrika gibi kamu ve özel sektöre ait kuruluşlarda görev alabilirler. Büyük işletmelerde, fabrikalarda ve atölyelerde üretim faaliyetlerinin planlanması, pazarlanması, finansmanı, organizasyonu ve kalite kontrolünde mühendis ve yönetici olarak görev yaparlar.

İşletme mühendisliği Türkiye'de giderek aranan bir meslek olma yolundadır. Ülkemiz hızlı bir sanayileşme süreci içindedir. Bu süreç işletme mühendisi ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Özellikle büyük işletmelerde, büyük fabrikalarda üretim faaliyetleri ile işletme faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlayan işletme mühendislerine gelecekte duyulan gereksinme daha da artacaktır.

 

İşletme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere İşletme Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek İşletme Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

1- İşletmelerde üretim faaliyetleri, üretilen ürünün pazarlanması ve maliyetin hesaplanması gibi işletme faaliyetleri arasında eşgüdümü sağlar.

2- İşletmelerde, atölyelerde planlama, pazarlama ve finansman, insan kaynakları bölümlerinde görev alarak iletişim ağını güçlendirir.

3- Mühendislerle işletmeciler arasında iletişimi sağlar.

4- Üretimde iş gücü, para ve malzemenin en ekonomik biçimde kullanılması için gerekli düzenlemeleri yapar.

 

İşletme Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle İşletme Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. İşletme Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Çalışma ortamı temiz ve rahattır. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Çalışırken müşterilerle, sendikacılarla, sigorta şirketleri ve vergi dairesi personeliyle etkileşimde bulunabilirler.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Bilgisayar

2- Çalıştığı alanla ile ilgili özel aletler ve ham maddeler

3- İmalat ve tasarımda kullanılan bilgisayarlar ve ilgili paket programlar

4- Kumpas, mikrometre, metre vb. ölçme aletleri

5- Rapido, pergel, gönye takımı gibi plan ve proje için gerekli malzemeler

 

İşletme Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için İşletme Mühendisliği maaşları 5500-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise İşletme Mühendisliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

İşletme Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

İşletme Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız İşletme Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. İşletme Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

İşletme Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

  1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
  2. Bilgisayar Teknolojileri
  3. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Hukuku
  4. Ekonominin Esasları
  5. Finansal Yönetim
  6. Fizik 
  7. Genel İletişim
  8. Genel Kimya
  9. Genel Muhasebe
  10. Girişimcilik
  11. İngilizce
  12. İnsan Kaynakları Yönetimi
  13. İşletme Hukuku
  14. Karar Verme Teknikleri
  15. Küreselleşme
  16. Lineer Cebir
  17. Malzeme Bilimi
  18. Matematik 
  19. Mühendislikte Matematiksel Yöntemler
  20. Olasılık ve İstatistik
  21. Sayısal Analiz
  22. Termodinamik
  23. Tesis Planlama
  24. Türk Dili
  25. Üretim Yönetimi
  26. Yönetim Bilişim Sistemleri
  27. Yönetim Muhasebesi
  28. Yönetim ve Organizasyon
  29. Yöneylem Araştırması

 

İşletme Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. İşletme Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. İşletme Mühendisliği bölümüne son beş yılda sadece 1 kontenjan verilmiş ve 95 puanla atama gerçekleşmiştir.

 

İşletme Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. İşletme Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Başkalarıyla çalışabilen ve onlara güvenebilen

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne sahip olmalı.

5- İleriyi görebilmeli ve fırsatları değerlendirebilmeli.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Matematik, sosyoloji ve psikoloji alanlarına ilgi duymalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Anlayışlı, hoşgörülü, insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmalı.

10- Sayısal düşünme yeteneği yüksek olmalı.

11- Yerinde kararlar alabilmeli.

12- Yüksek başarma güdüsüne sahip olmalı.

13- Zamanı iyi kullanabilmeli.

 

İşletme Mühendisliği Okuyanlar ve İşletme Mühendisliği Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. İşletme Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de İşletme Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için İşletme Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: İşletme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
İşletme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi7mzOr1wnb6Hfj6xQlyFN7G0JfISVPz7EiNgsQnhrFdthSLJlBFmR0tqrTlZqnH0nr4mImVHmgHx2g-mMwtAJLIxvvGGOGSQ7M-HVMR7iCfbRGiDmMpOqW5b_v1LBrCnVRXz2yWYMw8eAy/s16000/isletme-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi7mzOr1wnb6Hfj6xQlyFN7G0JfISVPz7EiNgsQnhrFdthSLJlBFmR0tqrTlZqnH0nr4mImVHmgHx2g-mMwtAJLIxvvGGOGSQ7M-HVMR7iCfbRGiDmMpOqW5b_v1LBrCnVRXz2yWYMw8eAy/s72-c/isletme-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/isletme-muhendisligi-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/isletme-muhendisligi-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content