Havacılık Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Havacılık Yönetimi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı...

Havacılık Yönetimi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Havacılık Yönetimi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Havacılık Yönetimi bölümü nedir, puan türü nedir, Havacılık Yönetimi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Havacılık Yönetimi bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Havacılık Yönetimi Bölümü Nedir?

Havacılık Yönetimi bölümü; tüm havacılık faaliyet alanlarında (havayolu, havaalanı, yer hizmetleri, kargo, ikram, vb.) faaliyet gösteren havacılık işletmelerinin pazarlama, muhasebe, finansman, uçuş operasyon, kalite, emniyet yönetimi gibi işlevsel alt bölümlerinde çalışabilecek meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Havacılık Yönetimi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Havacılık Yönetimi için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Havacılık Yönetimi, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Havacılık Yönetimi baraj puanı da 180 puandır.

 

Havacılık Yönetimi nedir
Havacılık Yönetimi

Havacılık Yönetimi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Havacılık Yönetimi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Havacılık Yönetimi mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Hava Lojistik Firmaları

2- Hava Ulaştırma Şirketleri

3- Havalimanları

4- Havayolu Şirketleri

5- Uçuş Pazarlama Firmaları

6- Yer Hizmeti İşletmeleri

 

Havacılık Yönetimi Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, havacılık alt sektörlerinde (havayolu, havaalanı, yer hizmetleri vb.) hemen her kademede iş bulabildiği gibi diğer işletmecilik alanlarında ya da kamu kurumlarında da çalışabilmektedir. Mezunlar, kendi işini kurabilmek için de yeterli bilgiye sahiptir.

Bölüm mezunları; “Havacılık Yöneticisi” unvanını alırlar. Bölüm mezunları oldukça geniş iş olanaklarına sahiptirler. Mezunlar; Türk Hava Yolları, özel havayolu işletmeleri, havaalanları, yer hizmeti işletmeleri, ikram, kargo ve lojistik işletmeleri ile diğer havacılık kuruluşlarında ayrıca Ulaştırma Bakanlığı, SHGM, DHMİ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilecekler ve sektörün ana işletmelerinde orta düzey yönetici ya da ara eleman olarak görev alabileceklerdir.

 

Havacılık Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Havacılık Yönetimi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Havacılık Yönetimi mezunlarının görevleri şunlardır:

Bu bölümde amaç, havacılık sektöründe yaşanan sıkıntıların tespiti ve giderilmesi ile birlikte eklenecek yeniliklerle gelişmesine fayda sağlamaktır.

 

Havacılık Yönetimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Havacılık Yönetimi maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Havacılık Yönetimi maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Havacılık Yönetimi Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Havacılık Yönetimi bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Havacılık Yönetimi bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Havacılık Yönetimi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Havacılık Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Davranış Bilimleri
 4. Finansal Yönetim
 5. Genel Matematik
 6. Genel Muhasebe
 7. Halkla İlişkiler
 8. Harekat Performans
 9. Hava Hukuku
 10. Hava Kargo Ve Tehlikeli Maddeler
 11. Hava Taşımacılığı
 12. Hava Trafik Kontrol Hizmetleri
 13. Havaalani Sistemi
 14. Havacılığa Giriş
 15. Havayolu Yönetimi
 16. Hukukun Temel Kavramları
 17. İktisada Giriş
 18. İngilizce
 19. İşletme Bilgi Sistemleri
 20. İşletme Fonksiyonları
 21. İşletme İlkeleri
 22. İstatistik
 23. Meteoroloji
 24. Türk Dili
 25. Uçak Bilgisi Ve Uçuş İlkeleri
 26. Yer Hizmetleri Yönetimi
 27. Yolcu Hizmetleri

 

Havacılık Yönetimi Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Havacılık Yönetimi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Havacılık Yönetimi bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Havacılık Yönetimi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Havacılık Yönetimi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Gözlem yeteneği gelişmiş olmalı.

4- İnsanlarla iletişim konusunda iyi olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Liderlik özelliklerine sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Yasal prosedürleri bilmeli.

 

Havacılık Yönetimi Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Havacılık Yönetimi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Havacılık Yönetimi nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Havacılık Yönetimi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Havacılık Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Havacılık Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEimq_22OhgJSU-WwrhuUXTXMq8k4m1rxx2C68O1IEWhaAh8LRO1GY6tsA_xqmwWr3RZuga-RjpwrSIJ5eH7dq4Xi6cYmbr2qMfuOLNoXhIYcAZw_LIwVg5zaKn_8A3pq25ZTBrGS2BJ94cE/w320-h137/havacilik-yonetimi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEimq_22OhgJSU-WwrhuUXTXMq8k4m1rxx2C68O1IEWhaAh8LRO1GY6tsA_xqmwWr3RZuga-RjpwrSIJ5eH7dq4Xi6cYmbr2qMfuOLNoXhIYcAZw_LIwVg5zaKn_8A3pq25ZTBrGS2BJ94cE/s72-w320-c-h137/havacilik-yonetimi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/havaclk-yonetimi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/havaclk-yonetimi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content