Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile...

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü; gemilerin itici kuvvet sistemlerinin, güç merkezlerinin, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin, dümen-dişli mekanizmasının, pompaların ve diğer mekanik ve elektrik teçhizatının projelerini yapan, bunların yapımı ve işletilmesi ile ilgili işleri planlayan ve yürütülmesini denetleyen mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği nedir
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Türkiye Denizcilik İşletmeleri,

2- Resmi ve özel tersaneler,

3- Mühendislik bürolarında,

4- Kamu İktisadi Teşebbüslerinde,

5- Gemi makinelerinin alım-satımını yapan ticarethanelerde,

6- Gemi makineleri imal eden fabrikalarda,

7- Devlet ve Ulaştırma Bakanlıklarında,

8- Deniz taşımacılığı yapan özel kuruluşlarda,

9- Class (Loyd) kuruluşlarında.

 

***Gemi makineleri mühendislerinin iş bulma olanakları oldukça fazladır. Gemi makineleri mühendisleri Devlet ve Ulaştırma Bakanlıkları,Türkiye Denizcilik İşletmeleri gibi Kamu İktisadi Teşebbüslerinde; resmi ve özel tersaneler; deniz taşımacılığı yapan özel kuruluşlarda; class (Loyd) kuruluşlarında (açıklama ek bilgilerde); gemi makineleri imal eden fabrikalarda; bu makinelerin alım-satımını yapan ticarethanelerde; mühendislik bürolarında çalışabilmektedirler. Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olduğu ve Türk Denizciliğinin Dünya Denizciliğinde yer almayı ve uluslararası standartlara ulaşmayı hedeflediği göz önünde bulundurulduğunda, gelecekte bu meslekte nitelikli işgücü ihtiyacının artabileceği düşünülmektedir.

 

***Bu meslekte çalışan kadınların oranı oldukça azdır (%l-2) ve daha çok proje çalışmalarında yer almakta, akademik kariyer edinmeye yönelmektedirler.

Herhangi bir işsizlik durumunda, gemi makineleri mühendisleri, makine mühendislerinin (Genel) işlerine yönelebilmekte veya gemi inşaatı mühendisi olarak çalışma hayatında yer alabilmektedirler.

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Gemi genel planına, müşteri isteklerine ve uluslararası standartlara uygun olarak, makine ve ekipmanları seçer ve geminin mühendislik hesaplarını yapar.

2- Gerekli malzemenin alımı için istenen nitelikleri belirler.

3- Projeler doğrultusunda yapım, işletim ile bakım ve onarım işlerinin yürütülmesini sağlar

4- Teknolojik gelişmeleri izler.

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Gemi makineleri işletme mühendisi tersanelerde, fabrikalarda, gemi makine dairelerinde görev yapar. Çalışma yerleri bazen kirli ve rutubetli olabilmektedir. Çalışma ortamı kapalı ve gürültülüdür. Ancak proje yaparken büroda çalışır. Görev yaparken makine zabitleri, deniz motor makinistleri, ateşçi ve makine teknisyenleri ile işbirliği halindedir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Bilgisayarlar ve hesap makineleri

2- Ölçü ve kontrol aletleri

3- Çizim alet ve malzemeleri ile büro malzemeleri, çizim masası

4- Telefon, fax gibi iletişim araçları

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği maaşları 5500-6500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Akışkan Mekaniği
 2. Buhar ve Gaz Tribünleri
 3. Deniz Hukuku
 4. Denizcilik İngilizcesi
 5. Denizcilik Kimyası
 6. Denizcilik Mevzuatı
 7. Denizde Güvenlik
 8. Diferansiyel Denklemler
 9. Dinamik
 10. Fizik
 11. Gemi Dizel Makineleri
 12. Gemi Elektroniği
 13. Gemi Makineleri Mühendisliğine Giriş
 14. Gemi Makineleri Operasyonu
 15. Gemi Malzeme Bilgisi
 16. Hidrolik ve Fnömatik Kontrol Sistemleri
 17. İmal Usülleri
 18. İş Sağlığı ve Güvenliği
 19. Isı Transferi
 20. Lineer Cebir
 21. Makine Elemanları
 22. Matematik
 23. Otomatik Kontrol Sistemleri
 24. Sevk ve Şaft Sistemleri
 25. Soğutma ve Havalandırma Sistemleri
 26. Statik
 27. Termodinamik

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümüne son beş yılda toplam 5 kontenjan verilmiş ve mezunlar 74 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Bir makineyi tasarlayabilmeli.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Fen bilimlerine özellikle fiziğe ilgi duymalı.

5- Göz-el koordinasyonuna hakim olmalı.

6- Kapalı yerlerde çalışmaktan sıkılmamalı.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- Mekanik ilişkileri görebilmeli.

9- Öğrenmeye meraklı ve yaratıcı olmalı.

10- Planlı çalışmayı bilmeli.

11- Sayısal düşünme gücü yüksek olmalı.

12- Şekil ve uzay ilişkilerini iyi algılama yetisi bulunmalı.

13- Üstün bir genel yeteneğe sahip olmalı.

 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Okuyanlar ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjEnt70UGOZnirH_1iGzfMLnlc1vqSO5Tw9Gw95g4eo3hYWIsk7AV4U5WSo3Jq9SXo-w2ztwi67ixI_ecw0aWiEOiqHMJfDFR47QFl59y4FIDLAtLmQU-TZkY_RzlIpMpSxeYP_Uz8Wf9_P/s16000/gemi-makineleri-isletme-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjEnt70UGOZnirH_1iGzfMLnlc1vqSO5Tw9Gw95g4eo3hYWIsk7AV4U5WSo3Jq9SXo-w2ztwi67ixI_ecw0aWiEOiqHMJfDFR47QFl59y4FIDLAtLmQU-TZkY_RzlIpMpSxeYP_Uz8Wf9_P/s72-c/gemi-makineleri-isletme-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/gemi-makineleri-isletme-muhendisligi.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/gemi-makineleri-isletme-muhendisligi.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content