Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıt...

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü var. Aşağıda sırasıyla Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü nedir, puan türü nedir, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü; zengin Türk mutfak kültürünün geliştirilmesini, uluslararası düzeyde tanıtılmasını ve saygınlığının korunmasını sağlayan, modern ve klasik pişirme teknikleriyle yiyecek-içecek yönetimi konularında donanımlı, gıda ham maddelerinin besin değerini kaybetmeden, sorumluluğundaki görevlilerle birlikte yemek pişirme kültür ve aktivitesini resim, heykel, müzik, felsefe ve görgü kuralları ile birleştirerek görsel şölen içerisinde sunabilen, eğitimli (şef) yöneticileri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları, SÖZ (SÖZEL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Gastronomi ve Mutfak Sanatları baraj puanı da 180 puandır.

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları nedir
Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Restoranlar

2- Oteller

3- Üniversiteler

4- Hastaneler

5- Devlet Kurumları

 

Gastronomi Uzmanlığı alanında ülkemizde ilk mezunlar 2009 yılında verilmiştir. Gastronomi Uzmanlarının yaptığı işler daha önceleri büyük müşteri portfoyüne sahip otel ve restoranlarda uzun süre aşçılık mesleğini yapanlarca veya yurt dışında lisans veya kurs düzeyinde bu özel eğitimden geçenlerce yapılmaktaydı. Gastronomi Uzmanlarının yoğun olarak özel sektörde çalışırlar. Gıda maddeleri işleyen müşteri potansiyeli yüksek her türlü otel ve restoranlarda görev yapabilirler.

Son yıllarda ülkemiz turizminin gelişmesi ve hizmet sektöründe yiyecek- içecek ve eğlence hizmeti veren otel ve restoranların artış göstermesi ve rekabetin getirdiği müşteri memnuniyetinin önem kazanması nedeniyle ile önümüzdeki yıllarda bu alanda eğitim alan kişilere iş talebi artacaktır. İşletmelerde ve gıda sektöründe ilkel üretim teknolojisinden modern teknolojiye geçilmesi süreci ülkemizde halen devam ettiğinden gelecekte mesleğin çalışma alanı daha da genişleyecektir. Kendi yiyecek-içecek işletmesi kurabilirler ve yönetebilirler.

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Gastronomi ve Mutfak Sanatları mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Gastronomi ve Mutfak Sanatları mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Dünya mutfak kültürü, sanat tarihi, yemek tarihi konularında her türlü yerli ve yabancı yazılı veya görsel yayınları takip eder, çıkan sonuçları değerlendirir, konu ile ilgili raporlar düzenler, ilgilileri bilgilendirir, istatistikî bilgiler elde ederek muhafaza eder.

2- Gıda maddelerinin özelliklerini kaybetmeden uzun süre korunması, ham maddelerden daha verimli olarak yararlanılması, artık maddelerin değerlendirilmesi, yeni ürünlere dönüştürülmesi ya da zaiyatın en az düzeye indirilmesi konularında araştırma yapar.

3- Türk mutfak kültürünü ve yemeklerini dünyanın çeşitli ülkelerinde tanıtım ve geliştirilmesi için çalışmalar ve uygulamalı sunumlar yapar.

4- Üretim sırasında çıkabilecek sorunları teknik bilgi ve becerisiyle gidererek, işlevsel yönetimin devamını sağlar.

5- Üretimi, ham maddeden tüketiciye ulaşıncaya kadar tüm aşamalarında denetler, yönetim ve kalite kontrolünü yapar.

6- Yaptığı araştırmalar doğrultusunda, yeni ürünlerin oluşturulması ve daha ekonomik üretim tekniklerinin geliştirilmesine yönelik projeler hazırlar, bunların uygulanmasını sağlar.

7- Yönetici olarak, diğer üretenlerle rekabet edebilecek en uygun üretim yöntemlerini araştırır, en iyi ve ekonomik ürünün üretilmesi konusunda düşük maliyet çalışmaları yapar.

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Gastronomi ve Mutfak Sanatları çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Gastronomi uzmanları; turizm, seyahat ve ulaştırma sektörlerinde restoran veya otel gibi yoğun olarak müşterilerin yararlandığı yeme, içme, eğlenme ve konaklamanın da birlikte yapılabildiği uygun mekânları bulunan yerlerde çalışırlar. Genellikle özel müşteri portföyüne sahip toplantı ve yemeklerin verilebildiği büyük lokanta ve restoranlarda çalışma imkânları mevcuttur.

Bazen de gıda ürünlerinin işlendiği ve anında müşteriye sunulabildiği yerlerde görev yaparlar. Çalışma ortamı sakin ve temizdir. Çalışmaları sırasında bazen gürültülü, kokulu bir ortamda bulunabilirler. Gastronomi Uzmanları çalışırken genellikle yönetiminden sorumlu olduğu çalışanlarla ve diğer teknik elemanlarla iletişim halindedirler.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Gıda mevzuatıyla ilgili yasa, tüzük ve yönetmelikler

2- Her türlü gıda maddesi

3- Kimyasal maddeler ve katkı maddeleri

4- Laboratuvar aletleri

5- Tartı ve ölçüm aletleri

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Gastronomi ve Mutfak Sanatları maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Gastronomi ve Mutfak Sanatları maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Gastronomi ve Mutfak Sanatları dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Besin Güvenliği ve Hijyen
 3. Beslenmenin Temel İlkeleri
 4. Bilgisayar Teknolojileri
 5. Endüstriye Dayalı Proje Çalışması
 6. Ergonomik Restoran Tasarımı ve Güvenliği
 7. Gastronomi Tarihi
 8. Genel Ekonomi
 9. Genel İşletme
 10. Genel Sağlık Bilgisi ve İlkyardım
 11. Genel Turizm Bilgisi
 12. Hamur Şekillendirme Yöntemleri
 13. İngilizce
 14. Menü Yönetimi
 15. Mutfağa Giriş
 16. Mutfak Uygulamaları
 17. Mutfak Yönetimi
 18. Proje Hazırlama ve Yönetimi
 19. Servis Teknikleri
 20. Temel Mutfak Teknikleri
 21. Türk Dili
 22. Türk Mutfak Kültürü
 23. Yiyecek İçecek Maliyet Kontrolü
 24. Yiyecek İçecek Pazarlaması
 25. Yöresel Mutfaklar

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Damak tadı bir üst kademe daha kuvvetli olmalı, hızlı etkin karar verebilmeli.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- El-göz koordinasyonu ve hayal gücü gelişmiş olmalı.

5- Ellerini çok iyi kullanabilme yeteneğine sahip olmalı.

6- Estetik, yaratıcı olmalı.

7- Fizik, kimya, biyoloji, matematik alanlarına ilgi duymalı ve bu alanlarda başarılı olmalı.

8- Fiziksel olarak sağlıklı ve yoğun iş temposuna dayanıklı olmalı.

9- Hijyenik kurallara duyarlı olmalı.

10- İnceleme ve araştırma yapmaya meraklı olmalı.

11- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

12- Planlı çalışmayı bilmeli.

13- Yoğun ve yaygın dikkatini üst düzeyde kullanabilmeli.

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Gastronomi ve Mutfak Sanatları nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Gastronomi ve Mutfak Sanatları iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg0mOKxyKDxHqnVhmhRPnoqPZ4El2aFHCpRU5UEUoVldkwrEmJa6N6PPIAjhjqgnQogWVQGcpVGS57nfkmcynHOoK4rGIXjkzhN26jSJD_-a-MZQ_FtezL7GxApFDHIhCLllrUXCBiT0LJu/s16000/gastronomi-ve-mutfak-sanatlari.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg0mOKxyKDxHqnVhmhRPnoqPZ4El2aFHCpRU5UEUoVldkwrEmJa6N6PPIAjhjqgnQogWVQGcpVGS57nfkmcynHOoK4rGIXjkzhN26jSJD_-a-MZQ_FtezL7GxApFDHIhCLllrUXCBiT0LJu/s72-c/gastronomi-ve-mutfak-sanatlari.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/gastronomi-ve-mutfak-sanatlar-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/gastronomi-ve-mutfak-sanatlar-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content