Fizik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Fizik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bu...

Fizik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Fizik bölümü var. Aşağıda sırasıyla Fizik bölümü nedir, puan türü nedir, Fizik bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Fizik bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Fizik Bölümü Nedir?

Fizik bölümü; maddenin ve enerjinin yapısını, birbirleriyle etkileşimini araştıran, evrendeki fiziksel olayların bağlı olduğu yasaları bulmaya çalışan fizikçileri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Fizik Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Fizik için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Fizik, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Fizik baraj puanı da 180 puandır.

 

Fizik Bölümü nedir
Fizik Bölümü

Fizik Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Fizik mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Fizik mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- ASELSAN

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

3- Özel sektöre ait laboratuvarlar

4- Sanayi ve Ticaret Bakanlığının çeşitli kuruluşları

5- TRT

6- Türk Telekom

7- Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun fizik laboratuvarları

 

***Fizik programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Fizik Öğretmeni olarak da çalışabilirler. Özel bir kurs gördükten sonra bilgisayar programcısı olarak çalışabilirler.

***Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun fizik laboratuvarlarında, özel sektöre ait laboratuvarlarda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığının çeşitli kuruluşlarında araştırmacı olarak iş bulabilirler. ASELSAN, Türk Telekom, TRT gibi kuruluşlarda teknik eleman olarak çalışabilirler. Ayrıca, teknik bilgi gerektiren mekanik ve elektronik tıp cihazlarının yapımı, bakım ve onarımı ile pazarlanması ile ilgili işlerde de çalışmaktadırlar.

***Bir temel bilim olarak fiziğin, gerek ortaöğretimde gerekse yükseköğretimde önemli bir yeri vardır. Ülkemizde ortaöğretimde fizik öğretmeni açığı büyüktür. Açılmakta olan ve açılacak üniversitelerin fizik alanında yetişmiş elemanlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir fizikçi ülkemizde bugün ve gelecekte daima aranan bir eleman durumundadır.

 

Fizik Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Fizik mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Fizik mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Araştırma-Geliştirme merkezlerinde projeler geliştirir.

2- Araştırılacak olan problemi çözümler.

3- Araştırma konusunu ve yöntemini belirler.

4- Gözlem ve deneyler yapar.

5- Sonuçları rapor eder.

 

Fizik Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Fizik çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Fizik okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Fizikçiler genellikle laboratuvarlarda çalışırlar. Çalışma ortamı sakin ve rahattır. Endüstride çalışan fizikçiler, fizik mühendisleriyle, meslektaşlarıyla ve diğer çalışanlarla iletişim halinde çalışırlar.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Araştırma-Geliştirme laboratuvarlarında kullanılan test araç ve gereçleri

2- Bilgisayar

3- Elektrik ve elektronik malzemeler

4- Mekanik malzemeler

 

Fizik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Fizik maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Fizik maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Fizik Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Fizik bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Fizik bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Fizik dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Fizik Bölümü Dersleri Nelerdir?

1- Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

2- Bilgisayar Kullanımı

3- Dalgalar ve Optik

4- Dalgalar ve Optik Laboratuvarı

5- Diferansiyel Denklemler

6- Elektromagnetik Teori

7- Fizik

8- Fizik Laboratuvarı

9- Fizik Projesi

10- Fizikte Matematiksel Yöntemler

11- Genel Kimya

12- Genel Matematik

13- İstatistik Fizik

14- Katıhal Fiziği

15- Kuantum Fiziği

16- Kuantum Fiziği Laboratuvarı

17- Modern Fizik

18- Nükleer Fizik

19- Teorik Mekanik

20- Termodinamik

21- Türk Dili

 

Fizik Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Fizik KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Fizik bölümüne son beş yılda toplam 17 kontenjan verilmiş ve mezunlar 87 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Fizik Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Fizik tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Analitik düşünme gücüne sahip olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Fizik, matematik, kimya bilimlerinde iyi olmalı.

5- Genel yeteneğe sahip olmalı.

6- Gözlem yeteneği güçlü olmalı.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Yaratıcı olmalı.

 

Fizik Okuyanlar ve Fizik Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Fizik yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Fizik nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Fizik iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Fizik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Fizik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiQWz_FqLwP_rzbUkIq4Db5_tRuuxz6uJIYwVZlp8KQZHrJ46HJSLjXYvi0D3yFFJ195c4pYCQ80Ot9xr0ieGTQ35wdDZqmztecwNYVScH5f14yn8Ra5aR87AlRcqZTL3e9HheTT0Bsiahd/s16000/fizik.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiQWz_FqLwP_rzbUkIq4Db5_tRuuxz6uJIYwVZlp8KQZHrJ46HJSLjXYvi0D3yFFJ195c4pYCQ80Ot9xr0ieGTQ35wdDZqmztecwNYVScH5f14yn8Ra5aR87AlRcqZTL3e9HheTT0Bsiahd/s72-c/fizik.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/fizik-bolumu-nedir-ne-is-yapar-maaslar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/fizik-bolumu-nedir-ne-is-yapar-maaslar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content