Felsefe Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Felsefe bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde ...

Felsefe bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Felsefe bölümü var. Aşağıda sırasıyla Felsefe bölümü nedir, puan türü nedir, Felsefe bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Felsefe bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Felsefe Bölümü Nedir?

Felsefe bölümü; maddenin, bilginin kapsamı ve kaynağı, insanın dünyadaki yeri ve rolü, iyi doğru ve güzelin ne olduğu gibi sorun alanlarında inceleme ve araştırma yapan, düşünce üretebilen felsefecileri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Felsefe Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Felsefe için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Felsefe, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Felsefe baraj puanı da 180 puandır.

 

Felsefe bölümü nedir
Felsefe

Felsefe Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Felsefe mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Felsefe mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Dershaneler

2- Halkla İlişkiler Uzmanlığı

3- Kamu kuruluşları

4- Kültür Bakanlığı

5- Milli Eğitim Bakanlığı

6- TRT

7- Üniversiteler

8- Web İçerik Üretimi

9- Yazarlık

 

Kurum ve Kuruluşlarda "Halkla İlişkiler Uzmanı" olarak ya da eğitim kültür planlama, değerlendirmeyle ilgili bölümlerde çalışabilirler. Düşünce üretebilen ve yazılı olarak aktarabilme yeteneğine sahip olan felsefeciler, yazar olarak basında iş bulabilirler.

Kamu kuruluşlarından Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, TRT ve üniversitelerde görev alabilirler.

İş imkânları bir yana, felsefe denen düşünme sanatında maharet kazanmış bireylerin en önemli kazancı hayatlarını ve yaşamı anlama ve sorgulama kabiliyetidir.

Bu manevi kazanç maddi kazançlarla kıyaslanamayacak kadar değerlidir, çünkü eski bir bilgenin söylediği gibi “Sorgulanmayan bir yaşam yaşamaya değmez.”

Felsefe bölümü mezunları günümüzde birbirinden farklı alanlarda çalışma fırsatı bulmaktadır. Edindikleri metin okuma hassasiyetleri, doğru akıl yürütme ve eleştirme yetenekleri, açıklayıcı ve inandırıcı yazı yazma becerileriyle mezunlarımız basın-yayın-televizyon, reklamcılık, halkla ilişkiler gibi alanlarda kolaylıkla iş bulabilmektedir.

 

Felsefe Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Felsefe mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Felsefe mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bilimden elde edilen bilgileri sınıflandırır ve aralarında anlamlı ilişkiler kurmaya çalışır.

2- Düşüncenin kuralları üzerine bilgi verir.

3- Düşüncenin ürünü olan bilimin gelişmesini araştırarak, bilim, din, felsefe, teknoloji ilişkisini toplumlar arası bilim alışverişi bağlamında ele alır.

4- Evren - toplum insan üzerine geliştirilen düşünceleri tarih sırasıyla ve tarih yöntemiyle inceleyip karşılaştırarak değerlendirir.

5- Felsefe sistemlerinin ve filozofların birbirleri ile ilişkilerini inceler.

6- İnsan hakları, çevre koruma vb. toplumsal sorunlar üzerinde düşünce üretir.

7- Varlık - bilgi - değer ile iyi - doğru - güzel kavramları ve arasındaki ilişkileri değerlendirmeye yönelik inceleme yapar.

 

Felsefe Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Felsefe çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Felsefe okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Yapılan çalışmalar genellikle büro ortamında ve tek başına yapılır. Ancak zaman zaman değişik insan toplulukları içinde bulunabilir ve seyahat yapması gerekebilir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Bilgisayar

2- Çeşitli büro malzemeleri

3- Çeşitli yazılı dokümanlar

4- Fotoğraf makinesi

5- Kamera

6- Teyp

 

Felsefe Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Felsefe maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Felsefe maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Felsefe Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Felsefe bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Felsefe bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Felsefe dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Felsefe Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. 17. ve 18. yy. Felsefesi
 2. 19. yy. Felsefesi
 3. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 4. Bilgi Kuramı
 5. Bilgisayar Teknolojileri
 6. Bilim Felsefesi
 7. Çağdaş Felsefe
 8. Etik
 9. Felsefe İçin İngilizce
 10. Felsefe Tarihi
 11. Felsefeye Giriş
 12. Felsefi Araştırma ve Yazı
 13. Felsefi Estetik
 14. İlkçağ Felsefesi
 15. İnformel Mantık
 16. Mantık
 17. Matematiğin Temelleri
 18. Ortaçağ Felsefesi
 19. Sembolik Mantık
 20. Türk Dili
 21. Türkiye Cumhuriyeti Tarihi
 22. Varlık Felsefesi

 

Felsefe Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Felsefe KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Felsefe bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Felsefe Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Felsefe tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Planlı çalışmayı bilmeli.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Soyut konularla uğraşmaktan hoşlanmalı.

6- Temel bilimler ve sosyal bilimler alanında başarılı olmalı.

7- Olaylar arasında ilişki kurma yeteneğine sahip olmalı.

8- Filozoflar ve sistemleri sabır ve dikkatle incelemeye meraklı olmalı.

9- Kavramları ve fikirleri sistemleştirme yeteneğine sahip olmalı.

10- Özgür düşünceye sahip olmalı.

 

Felsefe Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Felsefe yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Felsefe nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Felsefe iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Felsefe Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Felsefe Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjUGqvu-m3ykJWpfZjLlqUahMCFnIlERzhEu-Mm6DtMOGb9xrWz4YrjzkWK8Q6ehZLsFm0VTAtzlOdofUUkEyYDBspW-Fqgh6kiiPnft5FU6o_qZ_kr8mlZnd-xGqPBnAIrpLr6BaUdcFa5/s16000/felsefe.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjUGqvu-m3ykJWpfZjLlqUahMCFnIlERzhEu-Mm6DtMOGb9xrWz4YrjzkWK8Q6ehZLsFm0VTAtzlOdofUUkEyYDBspW-Fqgh6kiiPnft5FU6o_qZ_kr8mlZnd-xGqPBnAIrpLr6BaUdcFa5/s72-c/felsefe.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/felsefe-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/felsefe-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content