Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile...

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü; ticaret gemilerinin verimli bir biçimde işletilmesi ile limanların yönetimi alanında çalışan mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

 UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği nedir
Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği


Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Genellikle Denizcilik ve Taşımacılık sektörü
2- Sektörlerin operasyon,lojistik,ulaştırma,taşıma/nakliye,alım-satım, kiralama, sigorta gibi departmanları
3- Broker Firmaları
4- Limanlar

 

Resmi ve özel deniz ticaret firmalarında, liman ve liman işletme kuruluşlarında, uluslararası sularda çalışan acenta ve şirketlerde, denizcilikle ilgili sigorta ve finans kuruluşlarında, kaptan veya gemi makine mühendisi olarak gemilerde çalışabilirler. Günümüz dünya ticaretinin % 85'inin denizyoluyla gerçekleştirilmesi, üç yanı denizlerle çevrili ve denizciliğin gelişmesine uygun şartlara sahip olan ülkemizin ekonomik kalkınmasında denizcilik sektörünün önemini ortaya çıkarmaktadır.

Deniz sektörü, deniz yoluyla yapılan bir taşıma faaliyetinin ötesinde, limancılık, işletmecilik, gemi yapımı, uluslararası anlaşmalar ve pazarlamalar, deniz sigortacılığı ve hukuku, makinecilik vb. bir çok faaliyetleri içermektedir. Uluslararası düzeyde çok yönlü rekabet ve çalışma şartları altında bulunan denizcilik sektöründe gerek kara ve gerekse denizde çalışabilecek üst düzey elemanlara ihtiyaç vardır.

Özellikle son yıllarda denizciliğe yapılan teşviklerle, uluslararası katkılarla, uluslararası düzeyde gelişmelere açılan denizcilik sektörümüz, mezunlara geniş çalışma alanı vermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onaylanan eğitim kurumlarından eğitim alıp, eğitim sonunda "Eğitim Katılma Belgesi" ile Bakanlıkça açılan İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında 70 ve üzeri puan alanlar İş Güvenliği Uzmanı Belgesi almaya hak kazanarak, İş Güvenliği Uzmanı olarak da çalışabilirler.

 

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Deniz ulaştırma işletme mühendisi uzak yol vardiya zabiti veya uzak yol vardiya mühendisi olarak da deniz ticaret filosunda çalışır.

2- Gemilerin güvenli bir biçimde çalıştırılmasını ve işletilmesini sağlar.

3- Limanda deniz ticareti ile ilgili (brokerlik, forvarderlik, acentelik, sigorta, gümrükler vb.) işleri yürütür.

4- Teknik kadrolar ile yönetim kadroları arasında iletişimi sağlar.

5- Yüklerin ilgili limana teslim edilmesini sağlar.

 

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Deniz ulaştırma işletme mühendisi, resmi ve özel deniz taşımacılık şirketlerinde, gemilerde ve limanlarda çalışır. Denizde açık havada çalışabileceği gibi büro ortamında da çalışır. Çalışma ortamı; büro olduğu zaman temiz, gemilerde çalıştığı zaman sıcak, soğuk, nemli, tozlu, gürültülü, sarsıntılı, ıslak, ani ısı değişimi olabilmektedir. Çalışırken birinci derece verilerle (sayılarla) ilgili olmakla birlikte, gemi makineleriyle de ilgilidir. Ancak işi gereği insanlarla da iletişim halindedir. Emrinde çalışan personelle, deniz sigorta şirketi elemanlarıyla, yerli ve yabancı işletmelerin elemanlarıyla iletişim halindedir. Düşme, boğulma, mali kayıp gibi işin tehlikeleri olabilir. İşin gereği denizaşırı ülkelere seyahat söz konusu olabilir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Bilgisayar ve diğer büro malzemeleri

2- Gemi makineleri

3- Harita

4- Meteoroloji aletleri

5- Radar, cayro pusula

6- Manyetik pusula

7- GPS vb. gibi seyir aletleri

 

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği maaşları 6000-7000 lira arasındadır.

 

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Bilgisayar Programlama
 2. Deniz Ticaret Hukuku
 3. Denizcilik Hukuku
 4. Denizcilik Sigorta İşletmeciliği
 5. Ekonomi
 6. Fizik
 7. Gemi Kiralama ve Brokerlik
 8. İnsan Kaynakları Yönetimi
 9. İş Etüdü
 10. İş Hukuku
 11. İşletme Matematiği
 12. İstatistik
 13. Kimya
 14. Limanlar ve Terminaller
 15. Lojistik, Pazarlama
 16. Maliyet Muhasebesi
 17. Matematik
 18. Mekanik
 19. Muhasebe
 20. Teknik Resim
 21. Ulaştırma Sistemleri ve Teknikleri
 22. Yatırım ve Finansman
 23. Yöneylem Araştırması

 

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümüne son beş yılda toplam 2 kontenjan verilmiş ve mezunlar 82 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Bir işi planlayan ve uygulamaya koyabilen bir yapıya sahip olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilmeli.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Fen bilimlerine, özellikle matematiğe ve mekaniğe ilgi duymalı.

6- Genel akademik yeteneğe sahip olmalı.

7- Gerektiğinde risk alabilmeli.

8- Göz ve ellerini eşgüdüm halinde kullanabilmeli.

9- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

10- Mekanik yeteneği bulunmalı.

11- Planlı çalışmayı bilmeli.

12- Sayısal düşünebilme yeteneğine sahip olmalı.

13- Şekiller arasındaki ilişkileri görebilmeli ve çizebilmeli.

14- Uzak görüşlü olmalı.

 

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Okuyanlar ve Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
 1. boy sınırlaması var mı ve maaşları daha yüksek diye duymuşştum birde galiba sigortaları yok değil mi

  YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgc4H2gkYWr_4NtiIxBfwK_P6S4SL_RMqrt8FecazBYUO7ff82yPGPKhdxONVJKx_XAJbF5-KHsKVCAxkpdhsPE-STtKxIqypQ1EYi_VxH_vQGTo_ToYs-ocxKxPpD4jNh_opxRNaX9-1LP/s16000/deniz-ulastirma-isletme-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgc4H2gkYWr_4NtiIxBfwK_P6S4SL_RMqrt8FecazBYUO7ff82yPGPKhdxONVJKx_XAJbF5-KHsKVCAxkpdhsPE-STtKxIqypQ1EYi_VxH_vQGTo_ToYs-ocxKxPpD4jNh_opxRNaX9-1LP/s72-c/deniz-ulastirma-isletme-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/deniz-ulastrma-isletme-muhendisligi.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/deniz-ulastrma-isletme-muhendisligi.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content