Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayr...

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü nedir, puan türü nedir, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü; çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, bilgisayar ile ilgili eğitim veren öğretmenleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği baraj puanı da 180 puandır.

 

UYARI: Öğretmenlik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

 (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dahil) İlgili Puan Türünde En düşük 300 bin

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği nedir
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Ortaokullar

2- Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Liseler

3- Özel Ortaokullar

4- Özel Liseler

5- Halk Eğitim Merkezleri

6- Çıraklık Okulları

 

*Teknik Eğitim Fakültelerinin söz konusu bölümlerini bitirenler, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarına bağlı, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları ile Çıraklık ve Yaygın Eğitim kurumlarının Bilgisayar bölümlerinde, atölye ve meslek dersi öğretmeni olarak çalışabilirler.

 

*Meslek alanı ile ilgili her tür ve seviyedeki kamu ve özel sektörde teknik eleman olarak da görev alabilirler. Ayrıca kendi işini kurarak işveren olarak çalışma şansına sahiptir. Özel dershanelerde çalışabilirler.

 

*Ülkemizin mesleki ve teknik öğretim okulları ile Çıraklık ve Yaygın Eğitim kurumlarındaki gelişme ve yaygınlaşma ile endüstrideki teknolojik gelişmelere paralel olarak Bilgisayar meslek alanında atölye ve meslek dersleri öğretmeni ile teknik eleman ihtiyacının sürekli artış göstermesi karşısında işsizlik söz konusu değildir.

 

*Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onaylanan eğitim kurumlarından eğitim alıp, eğitim sonunda "Eğitim Katılma Belgesi" ile Bakanlıkça açılan İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında 70 ve üzeri puan alanlar İş Güvenliği Uzmanı Belgesi almaya hak kazanarak, İş Güvenliği Uzmanı olarak da çalışabilirler.

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar.

2- Sorumlu olduğu atölye, laboratuvar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur.

3- Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır.

4- Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır.

5- Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler.

6- Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur.

7- İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder.

8- Çevresindeki sanayi kuruluşları ile, işletmelerdeki gelişmeleri izler, ihtiyaçları saptar ve bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur.

9- Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar.

10- Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Bilgisayar öğretmeni sınıfta görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı gürültüsüz ve tozdan arındırılmıştır.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, öğrenci iş takip formu

2- Ders kitapları, yardımcı kitaplar, iş ve işlem yaprakları, bilgi yaprakları, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar

3- Eğitim araçları (Projeksiyon, tepegöz, video, T.V., video bantları, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, CD vb)

4- Bilgisayar bölümü meslek dersleri öğretim programında yer alan bilgi ve becerilerin, öğrencilere öğretilmesi için gerekli olan; malzemeler, atölye ve laboratuvar donanımları, el aletleri, cihazlar, makineler ve eğitim setleri

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

 

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Ağları ve İletişim
 3. Bilgisayar Destekli Eğitimin Temelleri
 4. Eğitim Felsefesi
 5. Eğitim Psikolojisi
 6. Eğitim Sosyolojisi
 7. Eğitim Yazılımı Tasarım
 8. Eğitimde Araştırma Yöntemleri
 9. Eğitimde Bilgi Teknolojileri
 10. Eğitimde İnternet Uygulamaları
 11. Eğitimde Materyal Kullanımı
 12. Eğitime Giriş
 13. Geliştirme ve Değerlendirme
 14. İnternet Ortamında Yazılım Dilleri Uygulamaları
 15. İşletim Sistemleri,
 16. Öğretim İlke ve Yöntemleri
 17. Öğretim Tasarımı
 18. Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme
 19. Özel Eğitim ve Kaynaştırma
 20. PC Ortamında Yazılım Dilleri Uygulamaları
 21. Programlama Dilleri
 22. Türk Dili
 23. Türk Eğitim Tarihi
 24. Uzaktan Eğitimin Temelleri
 25. Yabancı Dil

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü atama puanlarına şu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.elizan.net/2020/08/ogretmenlik-atama-puanlar-2020.html

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilmeli.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- El ve gözlerini eşgüdümle kullanabilmeli.

5- Girişimci, yaratıcı olmalı.

6- İnsanlarla iyi iletişim kurabilmeli; sevecen, hoşgörülü olmalı.

7- İşine özen göstermeli.

8- İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmeli.

9- Kendini geliştirmeye istekli olmalı.

10- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

11- Matematiğe ve mantık disiplinlerine karşı ilgili olmalı.

12- Mesleğinin sorunları ile ilgilenmeli.

13- Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilmeli.

14- Planlı çalışmayı bilmeli.

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Okuyanlar ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZZd0gCpouenyyOv-SzvKGTaWVsAlefEyyWx3h2KgXXeUd9DCxLligCyxhyqglNtivBX5j4N0OlO0imIopLKnxqyYB4kQNrIydHqBGo18GBBRGmEGF6hSwOueheI-uNWTM2BrUrD21yHg2/s16000/bilgisayar-ve-ogretim-teknolojileri-ogretmenligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZZd0gCpouenyyOv-SzvKGTaWVsAlefEyyWx3h2KgXXeUd9DCxLligCyxhyqglNtivBX5j4N0OlO0imIopLKnxqyYB4kQNrIydHqBGo18GBBRGmEGF6hSwOueheI-uNWTM2BrUrD21yHg2/s72-c/bilgisayar-ve-ogretim-teknolojileri-ogretmenligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/bilgisayar-ve-ogretim-teknolojileri.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/bilgisayar-ve-ogretim-teknolojileri.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content