Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tan...

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Anadalının amacı, Azerbaycan Türkçesini, edebiyatını, kültürü ve tarihini bilen, yazılı ve sözlü çeviri yapabilen, ülkemizle Azerbaycan Cumhuriyeti arasında gelişen ticari, ekonomik ve bilimsel ilişkilerde olumlu rol oynayacak bilgili ve nitelikli elemanlar yetiştirmektir.

 

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümü; Azerbaycan Türkçesini ileri düzeyde okuma, konuşma, dinleme ve anlama becerisine sahip, Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı alanında araştırma ve inceleme yapabilecek  meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı, SÖZ (SÖZEL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı nedir
Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Kültür ve Turizm Bakanlığı

2- Turizm Acenteleri

3- Konsolosluklar

4- Büyükelçilikler

5- Havaalanları

 

Mezunlar, ülkemizle Azerbaycan Cumhuriyeti arasında gelişen ticari, ekonomik, kültürel ve bilimsel ilişkilerde rol oynayan resmi ve özel kuruluşlarda görev alabilirler. 
Mezun olan öğrenciler üniversitelerde okutman veya akademisyen olabilir. Turizm sek- töründe rehber ve çeşitli kademelerde yönetici; askeri ve diğer resmi kurumlarda tercüman olarak iş bulma olanağına sahiptirler.

 

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Azerbaycan Türkçesi ile ilgili araştırmalar yapar.

2- Azerbaycan edebiyatını inceler.

3- Metin çevirileri yapar.

4- Tercümanlık yapar.

 

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Azerbaycan Edebi Eleştiri Tarihi
 3. Azerbaycan Edebiyatı
 4. Azerbaycan Tarihi
 5. Azerbaycan Tiyatro Tarihi
 6. Azerbaycan Türkçesi
 7. Bilgisayar Teknolojileri
 8. Dünya Edebiyatı
 9. Edebiyat Teorisi
 10. Eski Azerbaycan Yazıları
 11. Eski Türk Yazılı Abideleri
 12. Gramatik Tahliller
 13. İngilizce
 14. Linguistik Tekstoloji
 15. Osmanlıca
 16. Rus Edebiyatı
 17. Rusça
 18. Türk Dili
 19. Türkiye Edebiyatı

 

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

4- Planlı çalışmayı bilmeli.

5- Üst düzeyde sözel yeteneğe sahip olmalı.
6- Düşüncelerini sözlü ve yazılı olarak çok iyi ifade edebilmeli.
7- Okumayı sevmeli ve edebiyata ilgi duymalı.
8- Yabancı dillere ve kültürlere karşı ilgili olmalı.
9- Okudukları üzerinde düşünüp tartışmaktan hoşlanmalı.
10- Uzun süre yazılı metinler üzerinde çalışma yapmaya istekli olmalı.

 

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg2TrTt0EbeXYJf6_HbaHma0MGvyWhxEHSBzNkS-9C1q0Yxz6PIldOtsntwc0pfOr-Iayt4jr6mH-84hpAtKEjCI0gZLkUCHysH4PfUFpuESZPXyL4xNLyymLMQpcxNLkXejxf4U8MGNRiz/s16000/azerbaycan-turkcesi-ve-edebiyati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg2TrTt0EbeXYJf6_HbaHma0MGvyWhxEHSBzNkS-9C1q0Yxz6PIldOtsntwc0pfOr-Iayt4jr6mH-84hpAtKEjCI0gZLkUCHysH4PfUFpuESZPXyL4xNLyymLMQpcxNLkXejxf4U8MGNRiz/s72-c/azerbaycan-turkcesi-ve-edebiyati.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/azerbaycan-turkcesi-ve-edebiyat-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/azerbaycan-turkcesi-ve-edebiyat-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content