Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığım...

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü nedir, puan türü nedir, Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Öğrenciler, tarih öncesi Anadolu arkeolojisi, Yunan ve Roma dönemleri, Geç Antik ve Bizans dönemi çalışmaları ve Osmanlı dönemi alanlarında bilgilendirilir ve bu dönemlerden biri üzerinde uzmanlaşmayı seçebilirler. Kültürel miras yönetimi ve müze çalışmaları arkeoloji ve sanat tarihi eğitiminden ayrı olarak düşünülemez ve öğrenciler dört yıllık lisans eğitimleri süresince bu konularda da eğitilirler.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi öğrencileri; Hititçe, Yunanca, Latince ve Osmanlı Türkçesi gibi Akdeniz çevresi ve Anadolu’da konuşulmuş olan antik diller üzerine de eğitim alma şansına sahiptirler. Dersler; arkeolojik alan gezileri, müze ziyaretleri ve Türkiye ve diğer ülkelerden gelen davetli konuşmacılar tarafından gerçekleştirilen uygulama seminerleri ve konferanslarla zenginleştirilir. 

Arkeoloji laboratuvarında analiz ve konservasyon teknikleri üzerine uygulamalı eğitimler sunmaktayız. Öğrenciler, ayrıca yaz döneminde gerçekleşmekte olan üniversitemiz kazılarından birine katılma ya da müze ve kültürel miras organizasyonlarından birinde staj tamamlama konusunda desteklenmektedir.

 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü; en yeni teorik ve metodolojik teknikleri kullanarak, arkeoloji, sanat tarihi ve görsel kültür, kültürel miras yönetimi ve müzecilik alanlarında çok disiplinli bir yaklaşım sunan bir lisans bölümüdür.

 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Arkeoloji ve Sanat Tarihi için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Arkeoloji ve Sanat Tarihi, SÖZ (SÖZEL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Arkeoloji ve Sanat Tarihi baraj puanı da 180 puandır.

 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi nedir
Arkeoloji ve Sanat Tarihi

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

1- Kültür ve Turizm Bakanlığı

2- Müzeler

3- Arkeolojik Kazılar

Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışma imkanlarına sahiptir. İş bulmalarının pek de kolay olduğunu söylemek mümkün değildir. Kamu kurumlarında arkeolog olarak çalışmak isteyenlerin KPSS’de yüksek bir başarı elde etmeleri gerekir. Her sene çok sınırlı sayıda arkeolog alınmaktadır. 

Bu nedenle taban puanlar 85-90 puan arasında gidip gelmektedir. Mezunlar çalıştıkları kurum veya kuruluşlarda hem arazide kazı çalışmalarında rol alabilir hem de masa başında çalışabilir. Özellikle müze görevlisi olanlar daha çok masa başında çalışmaktadır. Kendisini iyi geliştirmiş olanlar sanat eleştirmeni olabilir veya sanat tarihi ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilir.

 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunlarının görevleri şunlardır:

Tarihi aydınlatmak ve sanat alışkanlıklarını derleyip detaylı bir şekilde araştırarak meraklılarıyla buluşturmak bu bölüm mezunlarının görevleri arasındadır.

 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Arkeoloji ve Sanat Tarihi maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Arkeoloji ve Sanat Tarihi maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Arkeoloji ve Sanat Tarihi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Anadolu Arkeolojisi: Neolitik-Kalkolitik-Tunç-Demir Çağları
 2. Anadolu Arkeolojisi: Yunan-Roma-Bizans Çağları
 3. Antik Geçmişi Keşfetmek
 4. Arkeolojiye Giriş
 5. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 6. Bilgisayar Teknolojileri
 7. Cinsiyet ve Görsel Kültür
 8. Eski Mısır Sanatı ve Arkeolojisi
 9. Eski Yakın Doğu Sanatı ve Arkeolojisi
 10. Eskiçağdan Günümüze İstanbul Tarihi
 11. Geç Antik Çağ ve Bizans Medeniyeti
 12. Geç Antik Dönem Bizans Sanatı
 13. Görsel Kültürün Anlaşılması
 14. Hitit Arkeolojisi ve Tarihi
 15. İngilizce
 16. İslam Kentleri, Dinlerin Arkeolojisi
 17. Koleksiyon Yönetimi
 18. Kültürel Miras Yönetimi: Yönetim
 19. Mitoloji ve Din
 20. Müzecilik Çalışmaları: Yönetim
 21. Sanat Tarihi ve Görsel Kültüre Giriş
 22. Selçuklu Sanatı ve Arkeolojisi
 23. Ticaretin Arkeolojisi
 24. Türk Dili
 25. Yapılar ve Kentler

 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Arkeoloji ve Sanat Tarihi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümüne son beş yılda toplam 7 kontenjan verilmiş ve mezunlar 69 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Arkeoloji ve Sanat Tarihi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Bedence sağlıklı ve güçlü olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Hafızası güçlü olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Meraklı ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sanata ilgi duymalı.

9- Sosyoloji bilimi ile ilgili olmalı.

10- Tarih dersini sevmeli.

 

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Arkeoloji ve Sanat Tarihi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Arkeoloji ve Sanat Tarihi nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Arkeoloji ve Sanat Tarihi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjnEI6Gbo26XkvHuYt4sj7d3-3nyuya_G8gDrleTFJWxXNf-AHV5vb8N2goD6StukccvGBOMTxcyslKioHEMNFID6ERO6WjG5OPipB4GPUgQ06sC1gZXZ3v4uELkcNIMSyoN__iR9kY-Jkh/s16000/arkeoloji-ve-sanat-tarihi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjnEI6Gbo26XkvHuYt4sj7d3-3nyuya_G8gDrleTFJWxXNf-AHV5vb8N2goD6StukccvGBOMTxcyslKioHEMNFID6ERO6WjG5OPipB4GPUgQ06sC1gZXZ3v4uELkcNIMSyoN__iR9kY-Jkh/s72-c/arkeoloji-ve-sanat-tarihi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/arkeoloji-ve-sanat-tarihi-bolumu-nedir.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/arkeoloji-ve-sanat-tarihi-bolumu-nedir.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content