Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Yapı Ressamlığı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı d...

Yapı Ressamlığı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Yapı Ressamlığı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Yapı Ressamlığı bölümü nedir, puan türü nedir, Yapı Ressamlığı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Yapı Ressamlığı dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir?

Yapı Ressamlığı bölümü; mühendisler tarafından tasarlanan yapı projelerinin bilgisayar ortamında hazırlanmasında mimar ve mühendis grubuna yardımcı olabilen ve maket yapabilen meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Yapı Ressamlığı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Yapı Ressamlığı bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Yapı Ressamlığı, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Yapı Ressamlığı bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Yapı Ressamlığı nedir
Yapı Ressamlığı

Yapı Ressamlığı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Yapı Ressamlığı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Yapı Ressamlığı mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Bayındırlık Ve İskân Bakanlığı

2- Belediyeler

3- İnşaat Şirketleri

4- İşletmelerin Resim Atölyeleri

5- Mimarlık Büroları

6- Mühendislik Büroları

 

İşletmelerin resim atölyelerinde, mühendislik ve mimarlık bürolarında, inşaat, makine, elektrik şirketlerinde ve kamu sektöründe geniş çalışma alanları vardır. Yoğun olarak çalıştıkları kurumlar Belediyeler, Karayolları, Devlet Su İşleri, Genel Müdürlüğü ile Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'dır.

 

Yapı Ressamlığı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Yapı Ressamlığı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Yapı Ressamlığı mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- İnşaat yapılacak arazinin alanını ölçer, kurulacak yapının konumunu saptar.

2- Çizimi yapılacak projenin statik hesap kağıtlarını, mimari projelerini alıp, bunlara göre çizgi kağıtlarını ve rapido uçlarını seçer ve masayı çizime hazırlar.

3- Tasarımı yapılan yapı projelerini kuralına uygun olarak istenilen ölçekte çizer.

4- Projelerin orijinallerinden ozalitlerde kopyalar çıkarır, gerekli düzeltmeleri yapar.

5- Verilen statik hesaplarına göre ayrıntıları çizer, demir kullanım ölçeklerine göre çizim yapar.

6- Yapı maketleri yapar.

7- Yapı projelerini bilgisayar ortamında çizerek hazırlar.

 

Yapı Ressamlığı Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Yapı Ressamlığı çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Yapı Ressamlığı okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Çalışma temiz ve iyi aydınlatılmış bir ortamda, bilgisayar kullanıldığı için masa başında yürütebildiği gibi ayakta da yürütülmektedir. Yapı Ressamı, mühendis ve mimarların denetimi altında çalışır.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Resim masası

2- Bilgisayar ve çizim yazılımları

3- Çeşitli cetvel ve çizim takımları (pergel, yazı şablonu, sembol şablonu vb.)

4- Çeşitli kalemler (kurşun resim kalemleri, grafor kalemi, rapido kalemleri vb.)

5- Çini ve rapido mürekkebi

6- Çeşitli kağıtlar (resim kağıdı, aydınger kağıdı, ozalit kağıdı vb.)

7- Raptiye ve bantlar

 

Yapı Ressamlığı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Yapı Ressamlığı maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Yapı Ressamlığı maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Yapı Ressamlığı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Yapı Ressamlığı bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Yapı Ressamlığı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-İnşaat Mühendisliği

-Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım

-Mimarlık

 

2 Yıllık Yapı Ressamlığı Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Matematik I, Mekanik ve Statik, Teknik Resim, Yapı Malzemesi, Yerel Yönetimler, Şantiye Organizasyonu, Ofis Yazılımları, Yabancı Dil I, Türk Dili I, Atatürk İlkeleri ve İnkılapTarihi I.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Matematik II, Bilgisayar Destekli Çizim, Mimarlık Bilgisi ve Projesi, Kentsel Koruma ve Yenileme, Yapı Elemanları, İmar Bilgisi, Endüstriye Dayalı Eğitim, Atatürk İlkeleri ve İnk.Tar II, Türk Dili II, Yabancı Dil II.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Arazi Ölçmeler, Yapı Tesisatları, Bilgisayarda Yapı Tasarım Teknikleri, Şehir ve Bölge Planlama, Rölöve ve Restorasyon.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Yapı Metrajı ve Maliyeti, Kentsel Tasarım, Mimari Uygulama Projesi.

 

Yapı Ressamlığı Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Yapı Ressamlığı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Yapı Ressamlığı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Yapı Ressamlığı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Yapı Ressamlığı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Temiz ve titiz olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- El ve gözü eşgüdümle kullanabilmeli.

5- Görme keskinliğine sahip olmalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilmeli.

9- Zihinde canlandırma ve çizim yeteneklerine sahip olmalı.

 

Yapı Ressamlığı Okuyanlar ve Yapı Ressamlığı Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Yapı Ressamlığı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Yapı Ressamlığı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjFrXY3i6kzqCzy0IRSLffi-Wy3ojmby-DIdID50_aFgrW8vA1dq0NJi3QOJ92TF91WbrDOxyG58IfxY3K14VpgM4T66btxRvnUIaLigobNAdUADLwxWA5b9n8rdDwvLWMy9PxoZXLqm20C/s16000/yapi-ressamligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjFrXY3i6kzqCzy0IRSLffi-Wy3ojmby-DIdID50_aFgrW8vA1dq0NJi3QOJ92TF91WbrDOxyG58IfxY3K14VpgM4T66btxRvnUIaLigobNAdUADLwxWA5b9n8rdDwvLWMy9PxoZXLqm20C/s72-c/yapi-ressamligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/yap-ressamlg-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/yap-ressamlg-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content