Yağ Endüstrisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Yağ Endüstrisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı di...

Yağ Endüstrisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Yağ Endüstrisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Yağ Endüstrisi bölümü nedir, puan türü nedir, Yağ Endüstrisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Yağ Endüstrisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Yağ Endüstrisi Bölümü Nedir?

Yağ Endüstrisi bölümü; bitkilerden yağ üreten işletmelerde gıda mühendisi ile teknisyen ve işçiler arasında görev yapan meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Yağ Endüstrisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Yağ Endüstrisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Yağ Endüstrisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Yağ Endüstrisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Yağ Endüstrisi nedir
Yağ Endüstrisi

Yağ Endüstrisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Yağ Endüstrisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Yağ Endüstrisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

Yağ Endüstrisi teknikerleri genellikle özel sektöre ait yağ üretimi yapan, fabrika ve imalathanelerde çalışırlar. Bir kısmı da Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına ve belediyelere bağlı kuruluşlarda görev almaktadırlar. Yağ endüstrisi eğitimi yeni olduğu için yağ teknikeri yağ üretimi yapan işletmelerde kolaylıkla iş bulabilir. İş olanağı zeytin ve ayçiçeği üretimi yapılan yerlerde daha fazladır. Yağ, insanların vazgeçemeyeceği bir besin maddesi olduğu için bu alanda nitelikli elemanlara her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

 

Yağ Endüstrisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Yağ Endüstrisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Yağ Endüstrisi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Yağı çıkarılacak meyve veya tohumların (zeytin, pamuk, ayçiçeği vb.) niteliklerini analiz eder.

2- Yağın çıkarılması için planlanan işlemlerin yürütülmesini sağlar.

3- Çıkan yağı laboratuvarda inceler.

4- Yağın istenilen nitelikleri kazanması için uygulanması planlanan işlemleri yürütür.

 

Yağ Endüstrisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Yağ Endüstrisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Yağ Endüstrisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Yağ Endüstrisi Teknikeri hem üretimin yapıldığı mekânlarda hem de laboratuvarda görev yapar. Üretim ortamı kirli ve yağ kokulu, laboratuvar ortamı temizdir. Yüksek kapasitede çalışan iş yerlerinde vardiya usulü görev yapmak ve nöbet tutmak gerekebilir. Yağ teknikeri, çalışırken daha çok malzeme ve makinelerle uğraşır. Zaman zaman gıda mühendisi, teknisyen ve işçilerle iletişim halindedir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Çeşitli ölçüm aletleri

2- Bitki ve tohumlar

3- Laboratuvar aletleri

4- Çeşitli yağ çıkarma ve işleme makine ve teçhizatları

 

Yağ Endüstrisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Yağ Endüstrisi maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Yağ Endüstrisi maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Yağ Endüstrisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Yağ Endüstrisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Yağ Endüstrisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Beslenme ve Diyetetik

-Gıda Mühendisliği

-Gıda Teknolojisi

-Kimya

 

2 Yıllık Yağ Endüstrisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Genel Kimya, Genel Mikrobiyoloji, Genel Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Gıda İşleme İlkeleri, İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği, Matematik, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Analitik Kimya, Analitik Kimya Laboratuvarı, Yağ Analiz Ve Kalite Kontrolü I, Yağ Kimyası, Yağ Üretim Teknolojisi, Hijyen Ve Sanitasyon, Kalite Güvencesi Ve Standartları, Yem Analizleri.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Margarin Teknolojisi, Yabancı Dil, Yağ Analiz Ve Kalite Kontrolü Ii, Yağ Rafinasyon Teknolojisi, Zeytin Ve Zeytinyağı Teknolojisi, Beslenme İlkeleri Ve Menü Planlama, Gıda Ambalajlama Ve Depolama.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi, İş Yeri Eğitimi, İş Yeri Uygulaması, Staj, Türk Dili.

 

Yağ Endüstrisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Yağ Endüstrisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Yağ Endüstrisi bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Yağ Endüstrisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Yağ Endüstrisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Başkaları ile iyi iletişim kurabilmeli.

2- Biyoloji ve kimyaya ilgili ve bu alanlarda başarılı olmalı.

3- Dikkatini belli bir noktada toplayıp değişimleri algılayabilmeli.

4- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

5- Ekip çalışmasını sevmeli.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Kirli ve yağ kokulu ortamlarda çalışmaktan rahatsız olmamalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

 

Yağ Endüstrisi Okuyanlar ve Yağ Endüstrisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Yağ Endüstrisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Yağ Endüstrisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Yağ Endüstrisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Yağ Endüstrisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhcrJ074MSh9Q6qrpXo7b1l9e9TPnwk7T88TDW734ydJxb9QygcA8PGzRFUdz0JL3lPLcmcVSVxX3iD0-VZ15kdmWWWkT0u1f14jEDDf8lKOI3AhjLYIa4xPoE5TAc_cI24A9jEkuC0ZEra/s16000/yag-endustrisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhcrJ074MSh9Q6qrpXo7b1l9e9TPnwk7T88TDW734ydJxb9QygcA8PGzRFUdz0JL3lPLcmcVSVxX3iD0-VZ15kdmWWWkT0u1f14jEDDf8lKOI3AhjLYIa4xPoE5TAc_cI24A9jEkuC0ZEra/s72-c/yag-endustrisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/yag-endustrisi-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/yag-endustrisi-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content