Tarla Bitkileri (2 Yıllık) Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Tarla Bitkileri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı d...

Tarla Bitkileri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Tarla Bitkileri bölümü var. Aşağıda sırasıyla Tarla Bitkileri bölümü nedir, puan türü nedir, Tarla Bitkileri bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Tarla Bitkileri dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Tarla Bitkileri Bölümü Nedir?

Tarla Bitkileri bölümü; tarla bitkilerinin üretimi ile ilgili arazi hazırlığı, ekim, bakım, hasat işlemlerini yapan, çayır mera tesis ve ıslahı ile ilgili çalışmaları yürüten meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Tarla Bitkileri Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Tarla Bitkileri bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Tarla Bitkileri, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Tarla Bitkileri bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Tarla Bitkileri nedir
Tarla Bitkileri

Tarla Bitkileri Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Tarla Bitkileri mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Tarla Bitkileri mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Belediyeler

2- Tarım ve Orman Bakanlığı

3- Özel sektör

4- Tarım Bakanlığı’na bağlı tüm birimler

5- Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü

6- Tarım ve hayvancılıkla ilgili malzeme satan kuruluşlar

7- Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü

 

Bölümden mezun olan Ziraat Mühendisleri; T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığında Kamu ve Özel bankalarda, Tarım Kredi Kooperatiflerinde, belediyelerde, özel tohum firmalarında, un, irmik, yağ vb. fabrikalarda, tarımsal ilaç firmalarında, tohum gübre ve zirai ilaç bayilerinde, aktarlarda ve bunun gibi kurum ve kuruluşlarda çalışma alanları bulabilmektedirler. Bu gibi çalışma alanlarının yanı sıra kendi işlerini ve üretim tesislerini kurup işletebilmektedirler.

 

Tarla Bitkileri bölümü mezunu kişiler bakanlıklar, laboratuvarlar, çiftlikler başta olmak üzere gıda sektörünün bazı alanlarında da kendilerine yer bulabilirler. Çiftliklerde kullanılan ilaçların üretilmesi için tarımsal ilaç üretilen iş yerleri ve fabrikalarda da bulunabilirler.

 

Tarla Bitkileri Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Tarla Bitkileri mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Tarla Bitkileri mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bitkilerden tohum elde eder.

2- Ekim hazırlığı yapar.

3- Ekim yapar.

4- Gübreleme yapar.

5- İlaçlama yapar.

6- Hasat yapar.

7- Fide ve fidan üretimi yapar.

8- Tarımsal ürünlerin gıdaya işlenmesi süreçlerinde görev alır.

9- Ürünü pazara hazırlar.

 

Tarla Bitkileri Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Tarla Bitkileri çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Tarla Bitkileri okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Tarla Bitkileri yetiştiricisi; bağ, bahçe, deniz, göl, arazi ve doğa gibi açık alanlarda görev yapabileceği gibi büro ortamı gibi kapalı ortamlarda da çalışabilir. Birinci derecede uğraş konusu bitkiler ve hayvanlardır. Yapılan faaliyetlerin başında inceleme, ölçme ve veri toplama, sınıflama, hesaplama ve değerlendirme gelmektedir. Diğer çalışanlar, müşteriler, çiftçiler ve yöneticiler ile sürekli iletişim halindedir. Mesleği icra ederken şehirler arası seyahat gerekebileceği gibi mevsimlik çalışma da söz konusu olabilir.

 

Tarla Bitkileri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Tarla Bitkileri maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Tarla Bitkileri maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Tarla Bitkileri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Tarla Bitkileri bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Tarla Bitkileri dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Bahçe Bitkileri

-Bitki Koruma

-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri

-Organik Tarım İşletmeciliği

-Tarla Bitkileri

-Toprak Bilimi ve Bitki Besleme

 

2 Yıllık Tarla Bitkileri Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Tarla Tarımı - I, Tarımsal Botanik, Bitki Ekolojisinin Esasları, Ölçme Bilgisi, Tarımsal Meteoroloji, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I, Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı, Türk Dili I, İngilizce I.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Tarla Tarımı - II, Bitki Genetiği ve Islahı, Tarımda İstatistiki Metodlar, Mesleki Uygulama, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi II, Türk Dili II, İngilizce II.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Tahıllar - I, Yemeklik Dane Baklagiller, Tütün İlaç ve Baharat Bitkileri, Nişasta Şeker Bitkileri, Mesleki Uygulama, Staj.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Tahıllar - II, Yağ Bitkileri, Lif Bitkileri, Tarla Bitkileri Hastalık ve Yabancı Otları, Seminer.

 

Tarla Bitkileri Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Tarla Bitkileri KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Tarla Bitkileri bölümüne son beş yılda toplam 268 kontenjan verilmiş ve atamalar 72 ve üzeri puanlarla gerçekleşmiştir.

 

Tarla Bitkileri Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Tarla Bitkileri tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Bedenen sağlam olmalı. ve uzun süre ayakta durabilmeli.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Toprakla uğraşmaktan zevk almalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Hayvan ve bitki yetiştirme ilgisi bulunmalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sabırlı, hoşgörülü ve dışa dönük olmalı.

 

Tarla Bitkileri Okuyanlar ve Tarla Bitkileri Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Tarla Bitkileri yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Tarla Bitkileri iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Tarla Bitkileri (2 Yıllık) Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Tarla Bitkileri (2 Yıllık) Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg6VZvfitS6_aFn4aP1JIrxfMEq77XjVo-x-CoK7bPA_6ztUSWeVg48dQYONI-_Xhnsn9OCqom8P7YJZRfcKM-sop0hHfojzvHypj3yHl_n6yzL37MrohNi0NqtF44DKsEur1kvU95tz2Bf/s16000/tarla-bitkileri.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg6VZvfitS6_aFn4aP1JIrxfMEq77XjVo-x-CoK7bPA_6ztUSWeVg48dQYONI-_Xhnsn9OCqom8P7YJZRfcKM-sop0hHfojzvHypj3yHl_n6yzL37MrohNi0NqtF44DKsEur1kvU95tz2Bf/s72-c/tarla-bitkileri.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/tarla-bitkileri-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/tarla-bitkileri-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content