Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıt...

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü nedir, puan türü nedir, Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Raylı Sistemler İşletmeciliği dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ekonomik ve sosyal yaşamın en önemli unsurlarından olan ulaşım, gerek ülke gerekse kent boyutunda diğer etkenler ile etkileşim içindedir. Dünyada son yıllarda ortaya çıkan sosyal ve ekonomik alanlardaki gelişmeler; insanların daha rahat, güvenli yaşama ve zamanı ekonomik olarak kullanma isteğini ortaya çıkarmıştır. Demir yolu ulaşımının güvenli, hızlı olması ve ülke ekonomisi ile endüstrileşmesinde artan önemi son yıllarda ülkemizde de anlaşılmıştır.

Tüm dünyada demir yolu ulaşımının hızla gelişmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyona yönelik yeni uygulamalar, geçmiş yıllara göre daha karmaşık hâle gelen demir yolu trafiğinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin önemini de arttırmıştır. Demir yolu ulaşımında önemli görevler üstlenen işletmecilik personelinin çağdaş uygulamalarla yetiştirilmesi, ülkenin önemli sorunlarından biri olarak görülmektedir. Ayrıca son yıllarda metro işletmeciliğindeki gelişmeler bu alanlarda görev alacak iş gücünün yetiştirilmesinin önemini arttırmıştır.

 

2 Yıllık Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Nedir?

Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü; demir yolu ulaşımında görev alacak, sorumluluk sahibi, görev bilinci yüksek insan gücü yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Raylı Sistemler İşletmeciliği, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Raylı Sistemler İşletmeciliği maaşları
Raylı Sistemler İşletmeciliği

Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Raylı Sistemler İşletmeciliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Raylı Sistemler İşletmeciliği mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları)

Mezunların kent içi ve kentler arası raylı sistemlerin yoğun olarak kullanıldığı ilgili kurumlarında; demiryolu taşımacılık sektörünün demiryolu operasyonları departmanlarında çalışma olanakları bulunmaktadır.

Raylı Sistemler İşletmeciliği programından mezun olan öğrenciler, kazandıkları yeterlikler doğrultusunda raylı sistemler-demir yolu sektöründe istihdam edilir.

 

Raylı Sistemler İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Raylı Sistemler İşletmeciliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Raylı Sistemler İşletmeciliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- İş organizasyonu yapmak.
2- Teknik resim çizimi yapmak.
3- Temel elektrik elektronik ve el işlemleri yapmak.
4- Bilgisayar destekli çizim yapmak.
5- Raylı sistem teknolojisini bilmek.
6- Tren trafiğini sevk ve idare etmek.
7- Araçları hazırlamak ve yükleme yapmak.
8- Lojistik faaliyetleri yapmak.
9- Meslekî gelişimle ilgili faaliyetlere katılmaktır.

 

Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Raylı Sistemler İşletmeciliği maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Raylı Sistemler İşletmeciliği maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Raylı Sistemler İşletmeciliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

-Lojistik Yönetimi

-Ulaştırma Mühendisliği

 

2 Yıllık Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Temel Bilgi Teknolojisi, İngilizce I (ENG), Matematik I, Raylı Sistem Bilgisi, İş Güvenliği, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Teknik Resim, Türk Dili I.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

İngilizce II (ENG), Genel İşletme, Matematik II, Genel Muhasebe, Raylı Sistem Trafiği, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri II, Tren Mekaniği, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Türk Dili II.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Ticaret Hukuku, Kara Ulaştırma Ekonomisi, Pazarlama, Kent İçi Raylı Ulaşım Sistemleri I, Raylı Sistem İşletmeciliği, Tren ve Vagon Planlama, Demiryolu Taşımacılığı I.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Halkla İlişkiler, İstatistik, Kent İçi Raylı Ulaşım Sistemleri II, Demiryolu Taşımacılığı II, Teknik İngilizce (ENG), Raylı Sistem Maliyet Analizi, Topluma Hizmet Uygulamaları (TR).

 

Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Raylı Sistemler İşletmeciliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümüne son beş yılda toplamda 87 kontenjan verilmiş ve 74 ve üzeri puanlarla çeşitli kurumlara atamalar gerçekleşmiştir.

 

Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Raylı Sistemler İşletmeciliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Genel ekonomi bilgisine sahip olmalı.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Liderlik vasıflarına sahip olmalı.

6- Mevzuata hakim olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

 

Raylı Sistemler İşletmeciliği Okuyanlar ve Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Raylı Sistemler İşletmeciliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Raylı Sistemler İşletmeciliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları
Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhVtQsTqly2WO141yv7TK3Kl47heMoJWG5UfFQDeYPyKSVURvmGaMnQuOQRXzlNYtv2JV7ykCu5KKVkqbvWy3PlXm0Gv6gSMVrrifhdAaA0RzuwjNNtmF7GkZudCbG7v_fs5g_oH2YAaHoB/s16000/rayl%25C4%25B1-sistemler-isletmeciligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhVtQsTqly2WO141yv7TK3Kl47heMoJWG5UfFQDeYPyKSVURvmGaMnQuOQRXzlNYtv2JV7ykCu5KKVkqbvWy3PlXm0Gv6gSMVrrifhdAaA0RzuwjNNtmF7GkZudCbG7v_fs5g_oH2YAaHoB/s72-c/rayl%25C4%25B1-sistemler-isletmeciligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/rayl-sistemler-isletmeciligi-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/rayl-sistemler-isletmeciligi-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content