Posta Hizmetleri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

 Posta Hizmetleri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı...

 Posta Hizmetleri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Posta Hizmetleri bölümü var. Aşağıda sırasıyla Posta Hizmetleri bölümü nedir, puan türü nedir, Posta Hizmetleri bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Posta Hizmetleri dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Posta Hizmetleri Bölümü Nedir?

Posta Hizmetleri bölümü; posta hizmetleri kapsamında, koli, mektup ve para gönderimine ilişkin uygulamayı iyi bilen, haberleşme ve lojistik hizmetleri alanında yeterli bilgi birikimi ve uygulama yeteneğine sahip nitelikli bireyler yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Posta Hizmetleri Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Posta Hizmetleri bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Posta Hizmetleri, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Posta Hizmetleri bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Posta Hizmetleri nedir
Posta Hizmetleri

Posta Hizmetleri Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Posta Hizmetleri mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Posta Hizmetleri mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

PTT Genel Müdürlüğü dağıtım hizmetlerinin kabul, ayırım, sevk, dağıtım (tebligat,mektup postası gönderileri, APG ve kargo/kurye dağıtım/teslim) hizmetlerini mevzuat hükümlerine uygun şekilde yerine getirmek, Parasal Posta Gişe (otomasyon), Posta gişe (otomasyon), Telgraf gişe (otomasyon) ve dağıtım hizmetlerinde çalıştırılmak üzere yetişmiş ve eğitilmiş iş gücünden yararlanmak suretiyle hizmetin kaliteli, verimli, hızlı, güvenli bir şekilde müşteri talep ve ihtiyaçlarının karşılanması ve memnuniyetinin sağlanması amacıyla Posta Hizmetleri Programı açılmış, programdan mezun olanlara kamusal istihdam ve isterlerse özel sektör istihdam imkanı sağlanmıştır.

 

Posta Hizmetleri Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Posta Hizmetleri mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Posta Hizmetleri mezunlarının görevleri şunlardır:

 

Dağıtıcı personelleri PTT'nin şubelerine veya baş müdürlüklerine bağlı olarak görevlendirilmektedir. Her dağıtıcı bir veya bölgenin büyüklüğüne göre daha fazla mahalleye semte bakmaktadır. Dağıtıcı verilen zarfları, tebligatları, faturaları belirlenmiş adreslere yaya, PTT arabası veya PTT motor bisikleti ile götürmektedir.

 

Posta Hizmetleri Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Posta Hizmetleri çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Posta Hizmetleri okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Dağıtıcı personelleri yine çalıştığı PTT şubesine göre değişiklik gösteren mesai saatleri ile görev yapmaktadır. Ancak genel olarak 08.00 ile 17.00 aralarında PTT dağıtıcı personelleri görev yapmaktadır. Büyük şubelerde ve baş müdürlüklerde bu süre 18.00 - 18.30'a kadar çıkabilmektedir.

 

Posta Hizmetleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Posta Hizmetleri maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Posta Hizmetleri maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Posta Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Posta Hizmetleri bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Posta Hizmetleri dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Lojistik Yönetimi

-Uluslararası Ticaret ve Finansman

-Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

-Uluslararası Ticaret ve Lojistik

 

2 Yıllık Posta Hizmetleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Mektup Postası, Genel İşletme, Temel Hukuk, Posta Hizmetleri Tarihi ve Organizasyonu, Lojistiğe Giriş, İletişim, Türk Dili I, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I, Yabancı Dil I, Davranış Bilimleri.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Genel Ekonomi, Kalite Yönetim Sistemleri, Ayrım, Sevk, Dağıtım -I, Posta Hizmetleri Mevzuatı, Tebligat İşlemleri, Lojistikte Yönetim ve Organizasyon, Türk Dili-II, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi II, Yabancı Dil-II, Pazarlama İlkeleri.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Tedarik Zinciri Yönetimi, Telgraf ve Acele Posta Hizmetleri, Ayrım, Sevk, Dağıtım II, Parasal Posta Hizmetleri, Muhasebe İlkeleri, Girişimcilik ve Yenilikçilik, Dış Ticaret İşlemleri, Depolama Yönetimi.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Kayıtlı Posta Gönderileri, Kargo Hizmetleri, Posta Taşımacılığı, Filateli, İnsan Kaynakları Yönetimi, Entegre Lojistik Yönetimi, Protokol ve Görgü Kuralları, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku.

 

Posta Hizmetleri Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Posta Hizmetleri KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Posta Hizmetleri bölümüne son beş yılda sadece 1 kontenjan verilmiş ve 82 puanla ‘’Dağıtıcı’’ kadrosuna atama yapılmıştır.

 

Posta Hizmetleri Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Posta Hizmetleri tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Planlı çalışmayı bilmeli.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Hafızası güçlü olmalı.

 

Posta Hizmetleri Okuyanlar ve Posta Hizmetleri Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Posta Hizmetleri yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Posta Hizmetleri iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 2
  1. Bayan elemanların çalışma şartları. Bayanların çalıştığı bölümler. Ve bayanların çalıştığı ortamla alakalı bilgisi olan varsa detaylı yorumunuzu bekliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

    YanıtlaSil
  2. Ve çalışma ortamlarında bay çalışanlarla muhatab oluyorlarmı.
    Genel bilgi gerekiyor.

    YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Posta Hizmetleri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Posta Hizmetleri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEip4xi2LtE-MXjJeRp8JOvOMVKL4vf_p8P0AUQB88lMynGWEyJAZBKL8o2L5w3EniRbfmDcZiqlce5rnCvkNy2mxaGSIsddN-WlGNEq5fjnzOY8aa5shjDIAXU8jyM6Vo98j6_h7PvZhxDg/s16000/posta-hizmetleri.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEip4xi2LtE-MXjJeRp8JOvOMVKL4vf_p8P0AUQB88lMynGWEyJAZBKL8o2L5w3EniRbfmDcZiqlce5rnCvkNy2mxaGSIsddN-WlGNEq5fjnzOY8aa5shjDIAXU8jyM6Vo98j6_h7PvZhxDg/s72-c/posta-hizmetleri.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/posta-hizmetleri-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/posta-hizmetleri-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content