Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

 Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile ta...

 Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü var. Aşağıda sırasıyla Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü nedir, puan türü nedir, Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Patoloji Laboratuvar Teknikleri dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Patoloji yeni gelişmekte olan bir bilim dalıdır. Günümüzde hastalıkların tanısında patolojik tanı önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde tıpta patoloji alanında uzmanlaşmak isteyen öğrenci adaylarının tercihlerinde daha fazla yer almaktadır. Yetişen uzman doktorların sayısıyla orantılı olarak tekniker ihtiyacı da gün geçtikçe artmaktadır.

 

2 Yıllık Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir?

Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü; ilgili hekimler tarafından laboratuvara gönderilen vücut sıvısı ve dokuların mikroskobik incelemelerini yapan, patoloji laboratuvarına gelen materyal örneklerini çalışan meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü, doku ve vücut sıvılarının mikroskobik incelemesini yapan sağlık personellerini yetiştirir. Hastalıkların tanılanması aşamasında en ileri teknolojiyi ve tekniklerin kullanıldığı bu alanda, tam donanıma haiz patoloji laboratuvar teknikerleri önemli bir yere sahiptir.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Patoloji Laboratuvar Teknikleri, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri nedir
Patoloji Laboratuvar Teknikleri

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Adli Tıp Kurumu Patoloji Laboratuvarları

2- Kamu Hastaneleri

3- Moleküler Patoloji Laboratuvarları

4- Özel Hastaneler

5- Özel Patoloji ve Sitopatoloji Laboratuvarları

6- Sitogenetik Laboratuvarı

7- Tıp Fakültesi Histoloji Laboratuvarları

8- Üniversite Hastaneleri

 

Üniversite, devlet ve özel hastanelerin patoloji laboratuvarları, özel patoloji laboratuvarları, Adli Tıp Kurumu Patoloji Laboratuvarları, Tıp Fakültesi Histoloji Laboratuvarları, Moleküler Patoloji Laboratuvarlarında çalışabilmektedirler.

 

Patoloji yeni gelişmekte olan bir bilim dalıdır. Günümüzde hastalıkların tanısında patolojik tanı önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde patolojik alanında tıpta uzmanlık yapmak isteyen öğrenci adaylarının tercihlerinde daha fazla yer vermektedirler. Yetişen uzman doktorların sayısı ile orantılı tekniker ihtiyacı artış gösterecektir.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Su banyosunu kesit işlemi için hazırlar.

2- Otomatik veya manuel doku takibini yapar.

3- Farklı özellikte dokuları bloklayarak kesit alır.

4- Doku bloklarından elde edilen kesitlere boyama işlemi yapar.

5- Doku örneklerini mikroskopta inceleyerek, normal ve normal dışı hücrelerin ayrımını yapar.

6- Deney, test ve analiz bulgularını rapor eder.

7- Laboratuvar araç gereçlerini dezenfekte ederek temizler.

8- Lam ve blok arşivi yapar.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Patoloji Laboratuvar Teknikleri çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Patoloji Laboratuvar Teknikleri okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Kapalı bir ortamda çalışırlar. Kimyasal madde buharlaşması ve enfeksiyon tehlikesi olasılık dahilindedir. Çalışırken laborantlarla, meslektaşları ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Bilgisayar

2- Cihazlar; mikroskop kan sayım cihazı, santrifuj, yarı otomize sistemler, otoanalizörler, elektronik terazi, eküv, mikrodalga fırın

3- Otomatik doku takip cihazı, mikrogam

4- Cam ve porselen malzemeler; Deney tüpü, pipet, buret, desikatör, mezur, erlent, balon, baget, joje, lam, lamem, parafin, alkol ve oksilen gibi kimyasal maddeler

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Patoloji Laboratuvar Teknikleri maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Patoloji Laboratuvar Teknikleri maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Patoloji Laboratuvar Teknikleri dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Acil Yardım ve Afet Yönetimi

-Biyoloji

-Biyomühendislik

-Biyoteknoloji

-Genetik ve Biyomühendislik

-Hemşirelik

-Moleküler Biyoloji ve Genetik

-Sağlık Yönetimi

 

2 Yıllık Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Hücre Biyolojisi, Histoloji ve Patoloji, Laboratuvar Aletleri, Tıbbi Terminoloji, Anatomi ve Fizyoloji, Biyokimya, Genel Mikrobiyoloji ve Asepsi, Yabancı Dil I, Türk Devrim Tarihi I, Türk Dili I.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Histoteknoloji, İmmünoloji, Hematoloji, Laboratuvar Teknikleri Uygulaması, Yabancı Dil II, Türk Devrim Tarihi II, Türk Dili II.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Tıbbi Mikrobiyoloji, Moleküler Patoloji Teknikleri, Sitoteknoloji, Temel Sağlık Uygulamaları, Sağlık Hukuku ve Meslek Etiği, İletişim Becerileri, İlkyardım.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Parazitoloji, Mesleki Gelişim, Farmakoloji, Staj.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Patoloji Laboratuvar Teknikleri KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Patoloji Laboratuvar Teknikleri tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Dikkatli ve sorumlu olmalı.

3- Ekip çalışmasına uygun olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Göz ve el koordinasyonunu rahat sağlayabilmeli.

6- İnsan biyolojisi ve kimya ile ilgili ve bu alanda başarılı olmalı.

7- Kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanmalı.

8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

10- Reaktif hava yolları hastalığı ve kokulara karşı alerjisi olmamalı.

11- Renkleri ayırt edebilmeli.

12- Sağ elini rahat kullanabilmeli.

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Okuyanlar ve Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Patoloji Laboratuvar Teknikleri yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Patoloji Laboratuvar Teknikleri iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6m3thhv6uM67zMuG3STV10O54AOiocwEVsV0V6lND6wl_LYqQT4SNbx713zUs3O1p31HFc82oPkx6SdvsbgnSK0HZJFe51BVIEOeQ7PcsHXqy3RCvoNeVzDnwjdAKPcTzO5yNdECpzgBJ/w320-h158/patoloji-laboratuvar-teknikleri.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6m3thhv6uM67zMuG3STV10O54AOiocwEVsV0V6lND6wl_LYqQT4SNbx713zUs3O1p31HFc82oPkx6SdvsbgnSK0HZJFe51BVIEOeQ7PcsHXqy3RCvoNeVzDnwjdAKPcTzO5yNdECpzgBJ/s72-w320-c-h158/patoloji-laboratuvar-teknikleri.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/patoloji-laboratuvar-teknikleri-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/patoloji-laboratuvar-teknikleri-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content