Medya ve İletişim Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Medya ve İletişim bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız ya...


Medya ve İletişim bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Medya ve İletişim bölümü var. Aşağıda sırasıyla Medya ve İletişim bölümü nedir, puan türü nedir, Medya ve İletişim bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Medya ve İletişim dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Firmanın halkla ilişkiler ve medya gibi iletişim faaliyetlerini yürüten kişilere medya ve iletişim uzmanı denir. Hedef kitleye ulaşmayı sağlayan medya uzmanı, firmanın tanınırlığını arttırmak için de gerekli faaliyetleri yürütür. Medya planlama departmanında görev alan medya uzmanı, farklı departmanlar ile koordineli biçimde çalışır.

2 Yıllık Medya ve İletişim Bölümü Nedir?

Medya ve İletişim bölümü; yerel, bölgesel ya da ulusal medya kuruluşlarında ve şirketlerin kurumsal iletişim birimlerinde çalışanların niteliğini geliştirmeyi ve gereksinilen insan kaynağını yetiştirmeyi amaçlayan bir önlisans programıdır.

Medya ve İletişim Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Medya ve İletişim bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Medya ve İletişim, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Medya ve İletişim bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

Medya ve İletişim Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Medya ve İletişim iş imkanları
Medya ve İletişim
Medya ve İletişim mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Medya ve İletişim mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Televizyon Yayıncılığı yapabilirler.
2- Radyo Yayıncılığı yapabilirler.
3- İnternet Yayıncılığı alanında kendi web sitelerini kurabilir veya web tasarım işleri
4- Kurumsal İletişim Merkezlerinde görev alabilirler.
5- Ulusal ve Yerel Gazetelerde gazeteci, editör olarak çalışabilirler.
6- Haber Ajanslarında faaliyet gösterebilirler.
7- Dergi Yayıncılığı
8- Reklam Ajansları
9- Sosyal Medya
10- Yapım Şirketleri
11- Baskı ve Yayın Kuruluşları

Medya ve İletişim Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, medya sektörünün çeşitli aşamalarında, kurumsal iletişim ya da halkla ilişkiler birimlerinde çalışabileceklerdir.

Medya ve İletişim Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Medya ve İletişim mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Medya ve İletişim mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Kurum veya şirketin televizyon veya radyoda yayınlanan reklamlarını planlamak.
2- Yazılı basın veya sosyal medyada çıkacak reklam, tanıtım veya ilanları düzenlemek.
3- Firmanın potansiyel hedef kitlesinin en çok takip ettiği iletişim kanallarını belirlemek ve tanıtım faaliyetlerinin belirlenen kanallar yoluyla yapılmasını sağlamak.
4- Tanıtım faaliyet planını değerlendirerek negatif ve pozitif taraflarını belirlemek, sonuçları analiz etmek ve planı güçlendiren aksiyonlar almak.
5- Süreç içerisinde hazırlanan tüm rapor ve analizleri halkla ilişkiler departmanı ile paylaşmak.

Medya ve İletişim Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Medya ve İletişim maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Medya ve İletişim maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

Medya ve İletişim Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Medya ve İletişim bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Medya ve İletişim dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Basın ve Yayın

-Film Tasarımı ve Yazarlığı

-Film Tasarımı ve Yönetimi

-Film Tasarımı ve Yönetmenliği

-Fotoğraf

-Fotoğraf ve Video

-Gazetecilik

-Görsel İletişim Tasarımı

-Görsel Sanatlar

-İletişim

-İletişim Bilimleri

-İletişim Sanatları

-İletişim Tasarımı ve Yönetimi

-İletişim ve Tasarımı

-Kurgu, Ses ve Görüntü Yönetimi

-Medya ve İletişim

-Radyo, Televizyon ve Sinema

-Sinema ve Dijital Medya

-Sinema ve Televizyon

-Televizyon Haberciliği ve Programcılığı

-Yeni Medya

-Yeni Medya ve İletişim


2 Yıllık Medya ve İletişim Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Genel İngilizce 1, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1, Türk Dili 1, Bilişim Uygulamaları 1, İletişim Bilimine Giriş, Fotoğrafçılık, Hukukun Temel Kavramları, İletişim Sosyolojisi.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Genel İngilizce 2, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 2, Türk Dili 2, Bilişim Uygulamaları 2, Şehir ve Kültür İstanbul, İletişim Bilimi Kuramları, Temel Tasarım, İletişim ve Medya Tarihi.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Mesleki İngilizce 1, Yeni İletişim Teknolojiler, Temel Gazetecilik, Radyo ve Televizyon Haberciliği, İletişim Hukuku ve Fikri Haklar, Medya ve Toplumsal Hareketler, Mesleki Seminer.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Mesleki İngilizce 2, Kurgu Teknikleri, İnternet Gazeteciliği, Televizyon Programcılığında Metin Yazarlığı, Türkiye'nin Yönetim Yapısı, Kamera Kullanım Teknikler, Genel Ekonomi.

Medya ve İletişim Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Medya ve İletişim KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Medya ve İletişim bölümüne son beş yılda toplamda 4 kadro verilmiş ve 87 ve üzeri puanlarla atamalar gerçekleşmiştir.

Medya ve İletişim Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Medya ve İletişim tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
2- Ekip çalışmasını sevmeli.
3- İletişim becerileri yüksek olmalı.
4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
5- Planlı çalışmayı bilmeli.
6- Reklamcılıktan anlamalı.
7- Sosyal medya araçlarını çok iyi kullanabilmeli.
8- Teknolojiyi yakından takip etmeli.

Medya ve İletişim Okuyanlar ve Medya ve İletişim Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Medya ve İletişim yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Medya ve İletişim iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Medya ve İletişim Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Medya ve İletişim Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjnjeLaBz2QSOqNSbsExwNv4MJ8Givih7W5JZHRucHm-esLEYkvNUWkTFGj4QImfB1Fu5yybZBd4shff3sbWO7nXDi7rs-_aU3LnyOH4tRDRVfWTDL1ZNzTFuPA9k9U3mzbv8TzICpRlx5J/s1600/medya-ve-iletisim.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjnjeLaBz2QSOqNSbsExwNv4MJ8Givih7W5JZHRucHm-esLEYkvNUWkTFGj4QImfB1Fu5yybZBd4shff3sbWO7nXDi7rs-_aU3LnyOH4tRDRVfWTDL1ZNzTFuPA9k9U3mzbv8TzICpRlx5J/s72-c/medya-ve-iletisim.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/medya-ve-iletisim-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/medya-ve-iletisim-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content