2 Yıllık Metalurji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Metalurji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizim...


Metalurji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Metalurji bölümü var. Aşağıda sırasıyla Metalurji bölümü nedir, puan türü nedir, Metalurji bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Metalurji dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

2 Yıllık Metalurji Bölümü Nedir?

Metalurji bölümü; cevherin çıkartılmasından başlayarak metal ve metal olmayan malzemenin insan ihtiyaç ve isteklerine göre üretilmesini sağlayan demir, çelik, bakır, alüminyum gibi metallerin ve metal olmayan plastik, seramik ve kompozit gibi maddelerin işlenmesi, saflaştırılması, üretimi ve kullanıma sunulması aşamalarında görev alan ara elemanları yetiştiren bir önlisans programıdır.

Metalurji Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Metalurji bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Metalurji, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Metalurji bölümü için de baraj puanı 150 puandır.
 
metalurji ne iş yapar
Metalurji

Metalurji Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Metalurji mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Metalurji mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları kamu ve özel sektör için şunlardır:

1- Gür Metal (Hassas Döküm İşi)
2- Onat Profil (Aluminyum Ekstrüzyon İşi)
3- Hitaş (Mikroskop Pazarlama İşi)
4- Cemal Metal Dökümcülük (Döküm İşi)
5- Assab Korkmaz Çelik (Isıl İşlem İşi)
6- Bühler (Mikroskop ve Metalografi Sarf Malzemeleri Pazarlama İşi)
7- Ak Metal (Çelik Döküm İşi)
8- Arçelik (Araştırma-Geliştirme Birimi)
9- Metkon (Mikroskop ve Metalografi Sarf Malzemeleri Pazarlama İşi)
10- Assan (Aluminyum Döküm)
11- Sarkuysan (Bakır Döküm)
12- Çolakoğlu (Çelik Döküm)
13- Kroman Çelik (Çelik Döküm)
14- Diler Çelik (Çelik Döküm)
15- Çolakoğlu A.Ş. (Çelik Döküm)
16- Erdemir
17- İsdemir
18- Burçelik
19- Borçelik
20- Akman Döküm

Metalurji Teknikerleri; Kamu veya özel sektörde olmak üzere demir-çelik fabrikalarında, alüminyum, döküm ve kompozit üreten fabrikalarda, cam, seramik ve alaşım atölyelerinde, ışıl işlem yapılan atölyelerin laboratuvar ve test bölümlerinde çalışır.

Metalurji Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Metalurji mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Metalurji mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Belli yöntemler aracılığıyla cevherin saflaştırılması işlemlerini yürütür.
2- Demir ve demir dışı metalin dökümünü yapar.
3- Isıl işlemleri Metalurji Mühendisinin nezaretinde yapar.
4- Seramik, plastik ve kompozit malzeme üretimini yapar.
5- Kalite ve kontrol çalışmalarını yürütür.
6- Laboratuvarda üretilen malzemenin dayanıklılık, sertlik ve iletkenlik kontrolünü yapar.
7- İstatistik işlemlerini yapar.
8- Kaynak ve test işlemlerini yapar.
9- Bilgisayar uygulamalarına katılır.
10- Maliyet hesapları yapar.
11- İmalat planlaması yaparak üretilecek malzemenin şekli ve üretim metotlarını belirler.
12- Depolama ve nakliye hizmetlerine yardımcı olur.
13- Üretilen malzemenin satış işlemlerinde görev alır.

Metalurji Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Metalürji çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Metalurji okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Metalurji Malzeme Teknikerleri, metal ve metal olmayan malzeme üreten fabrikalarda çalıştıkları için çalışma ortamları tozlu, sıcak, gürültülü ve rahatsız edici kokuludur.
Test çalışmaları yaparken laboratuvar ortamında çalışırlar. Ekip çalışması yaptıkları için diğer çalışanlarla iletişim içinde olmaları gerekir.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Bilgisayar
2- Spektrometre
3- Optik mikroskop
4- Test ve kalite kontrol
5- Ergitme ocakları
6- Isıl-işlem fırınları
7- Kalıplama makinaları
8- Çelik Fırınlar
9- Ergitme potaları
10- Elektron mikroskopu
11- Laboratuvar ekipmanları
12- Sıkıştırma, pres cihazlar

Metalurji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Metalurji maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Metalurji maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

Metalurji Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Metalurji bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Metalurji dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Cevher Hazırlama Mühendisliği

-Kimya Mühendisliği

-Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

-Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

-Nanobilim ve Nanoteknoloji

-Nanoteknoloji Mühendisliği


2 Yıllık Metalurji Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi – I, Bilgisayar, Kariyer Planlama, Kimya, Malzeme-I, Matematik, Metalurjiye Giriş, Statik Ve Mukavemet, Türk Dili – I, Üniversite Yaşamına Geçiş, Yabancı Dil –I, Staj.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi – 2, Cevher Hazırlama, Malzeme-2, Ölçme Bilgisi, Polimerik Malzemeler, Seramik Malzemeler, Teknik Resim, Türk Dili – 2, Yabanci Dil –2, Yönlendirilmiş Çalışma-I.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Bilgisayar Destekli Tasarım, Çelikler Ve Isıl İşlemler, Demir-Çelik Üretim Teknolojisi, Kompozit Malzemeler, Korozyon, Mekanik Metalurji-I, Refrakterler Ve Endüstri Fırınları, Topluma Hizmet Uygulamaları.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Birleştirme Teknolojisi, Demir Dışı Metallerin Üretimi, Döküm Prensipleri Ve Teknolojisi, İş Güvenliği, İş Hukuku, Kalite Kontrol Ve Standartları, Mekanik Metalurji-2, Talaşlı İmalat, Yönlendirilmiş Çalışma-2.

Metalurji Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Metalurji KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Metalurji bölümüne son beş yılda sadece 1 kontenjan verilmiştir. 1 kişi 78 puanla atanmıştır.


Metalurji Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Metalurji tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
3- Planlı çalışmayı bilmeli.
4- Ekip çalışmasını sevmeli.
5- Fizik ve kimya alanlarına ilgili ve bu alanlarda başarılı,
6- Grup çalışmasına yatkın,
7- İşlerini uzun süre ayakta kalarak yapabilen,
8- Bedence sağlam,
9- Yönergeye uyabilen,
10- Dikkatli ve sorumluluk sahibi,
11- El-parmak becerisi ve el-göz koordinasyonu gelişmiş

Metalurji Okuyanlar ve Metalurji Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Metalurji yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Metalurji iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: 2 Yıllık Metalurji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
2 Yıllık Metalurji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjEG8GyOXpoUVcTHTn0RPGbYF0euCW5un1SQ-_4G61xmcdp5DpJxjr5G1WEwccQhR8KkfVntqud6D-z26h5zF6M3RwmTGW-BPhK577TaJJHQxGN-V5O_6mVVzLxut2ZAb9H4gfn9EyMZpRu/s1600/metalurji.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjEG8GyOXpoUVcTHTn0RPGbYF0euCW5un1SQ-_4G61xmcdp5DpJxjr5G1WEwccQhR8KkfVntqud6D-z26h5zF6M3RwmTGW-BPhK577TaJJHQxGN-V5O_6mVVzLxut2ZAb9H4gfn9EyMZpRu/s72-c/metalurji.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/2-yllk-metalurji-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/2-yllk-metalurji-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content