İnşaat Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

İnşaat Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız y...


İnşaat Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık İnşaat Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla İnşaat Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, İnşaat Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, İnşaat Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 
İnşaat Teknolojisi iş olanakları
İnşaat Teknolojisi

2 Yıllık İnşaat Teknolojisi Bölümü Nedir?

İnşaat Teknolojisi bölümü; bina ve inşaatlarda mühendis ve mimarların yönetimi altında inşaat onarım işlerinin ve yapıların proje ve şartnamelere uygun olarak yapılması işlemlerini yürüten teknikerleri yetiştiren bir önlisans programıdır.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan İnşaat Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. İnşaat Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi İnşaat Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

İnşaat Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

İnşaat Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. İnşaat Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Bilgisayar ile çizim ve tasarım yapılan işletmeler
2- Karayolları Genel Müdürlüğü
3- Devlet Su İşleri
4- İl Özel İdareleri
5- Belediye Başkanlıkları
6- Mimarlık büroları
7- Mühendislik büroları 
8- Müteahhitlik firmaları ve şantiyeler
9- Yapı Denetim Firmaları
10- Yapı İşleri Dairesi olan kurum/kuruluşlar,
11- Yapı malzeme laboratuvarları

İnşaat teknolojisi programını bitirenler kamu kuruluşlarında tekniker kadrosuyla çalışabilirler. Ayrıca, özel kuruluşlarda teknik ara eleman olarak çalışma şansına sahiptirler. Özel kuruluşlarda denetleyicilik, üretim, yöneticilik gibi görevler üstlenebilmektedirler.

Ülkemizde son dönemlerde uygulanmaya çalışılan kamu açıklarının kapatılması ve bütçenin personel giderlerinin asgariye indirilmesi politikaları sonucunda kamu kesiminde iş bulma şansı oldukça azdır. Ancak, inşaat sektörünün genişliği ve özel kuruluşlarda çalışma şansının olması nedeniyle işsizlik riski yine de düşüktür.

İnşaat Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere İnşaat Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek İnşaat Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

1- İnşaat projesine göre gereken en uygun nitelikte ve miktarda malzemeyi hazırlar.
2- Metraj ve keşif işlerini yapar.
3- Yapılacak işe göre inşaatta çalışacak uygun nitelikte ve sayıda işçiyi sağlar.
4- İnşaat çalışmalarını kontrol eder ve gelişmeler hakkında mühendise bilgi verir.

İnşaat Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle İnşaat Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. İnşaat Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

İnşaat teknolojisi teknikerleri bina, yol, köprü vb. inşaat alanlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı kirli, tozlu ve düzensizdir. İş yarı açık havada yürütülür. Proje incelemesi aşamasında büro ortamında çalışır. İnşaat teknikeri mühendisle teknisyen ve işçiler arasında iletişimi ve eşgüdümü sağlar, gerektiğinde taşeronlarla ve mimarlarla da birlikte çalışır. İşyerinde hem malzeme hem de insanlarla ilgilidir.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- İnşaat ile ilgili çeşitli tablo ve çizelgeler,
2- Metre, açıölçer, iş programı, hesap makinesi, nivo, mira, jalon, bilgisayar vb.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için İnşaat Teknolojisi maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise İnşaat Teknolojisi maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

İnşaat Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. İnşaat Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. İnşaat Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-İnşaat Mühendisliği

-Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım

-Mimarlık


2 Yıllık İnşaat Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlk.ve İnk.Tar.-I, Türk Dili-I, İngilizce-I, Matematik-I, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Teknik Resim, Yapı Malzemeleri, Mekanik ve Statik, Çevre Koruma.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlk.ve İnk.Tar.-2, Türk Dili-2, İngilizce-2, Matematik-2, Beton Teknolojisi, Mukavemet, Yapı Statiği, Arazi Ölçmeleri, Meslek Resmi.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Karayol İnşaatı, Zemin Mekaniği, Betonarme, Çelik Yapılar, Su Temini ve İletimi, Bilgisayar Destekli Çizim, İşletme Yönetimi, Araştırma Yöntem ve Teknikleri.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Mesleki Uygulamalar, Yapı Onarım ve Güçlendirme, Yapı Metrajı ve Maliyeti, Proje Etüdü ve Uygulaması, Şantiye Organizasyonu, Bilgisayar Destekli Tasarım, Kalite Güvence ve Standartlar, Mesleki Staj (60 gün).

İnşaat Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. İnşaat Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. İnşaat Teknolojisi bölümüne son beş yılda 129 kontenjan verilmiş ve 129 kişi 85 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

İnşaat Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. İnşaat Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Başkaları ile işbirliği yapabilmeli.
2- Bedence güçlü olmalı.
3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
4- Ekip çalışmasını sevmeli.
5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
6- Matematiğe ve geometriye ilgili ve bu alanda başarılı olmalı.
7- Planlı çalışmayı bilmeli.
8- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneği yüksek olmalı.

İnşaat Teknolojisi Okuyanlar ve İnşaat Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. İnşaat Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için İnşaat Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: İnşaat Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
İnşaat Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjUmx9jFxc1_slfz94WEy2CpAYBnbB_fRroo6eEs2erpFCN0vfZw0GRI4xW8d42gy_e9UnpLL-7HlvFx9NsebqbCIm_a4Bjvob-JGlsDRINs0eF6rIvPOB3z_CHqx3GY1LEwq2FLaa_sXCc/s320/insaat-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjUmx9jFxc1_slfz94WEy2CpAYBnbB_fRroo6eEs2erpFCN0vfZw0GRI4xW8d42gy_e9UnpLL-7HlvFx9NsebqbCIm_a4Bjvob-JGlsDRINs0eF6rIvPOB3z_CHqx3GY1LEwq2FLaa_sXCc/s72-c/insaat-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/05/insaat-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/05/insaat-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content