Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntı...


Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 
Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi iş imkanları
Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümü henüz yeni açılan bir bölüm olduğu için adaylar tarafından ilgi görüyor. Bölüm hakkında tüm ayrıntılar aşağıda yer almaktadır.

2 Yıllık Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü Nedir?

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümü; hibrid ve elektrikli araçların çalışması ve bu araçlara ait teknik bakımların ve onarımların yapılması alanında çalışabilecek teknikerler yetiştiren bir önlisans programıdır. Bölüm, şu an sadece Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde okutulmaktadır.

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Elektrikli araç üretiminde bulunan firmalar
2- Hibrid araç üretiminde bulunan firmalar
3- Hibrid ve elektrikli araçlarının yan sanayi parçalarının üretiminde bulunan firmalar
4- Pil üretimi ve testi alanında çalışan firmalar
5- Pil yönetimi alanında çalışan firmalar
6- Askeri araç üretiminde bulunan savunma sanayi firmaları
7- Elektrik motoru veya içten yanmalı motor teknolojisi kullanın firmalar
8- Araç modernizasyonu ile üretim yapan firmalar
9- Otomotiv elektroniği alanında hizmet gösteren firmalar
10- Araçlara ait elektronik donanımların geliştirilmesi alanında hizmet gösteren firmalar
11- Hibrid araçların rutin testlerinin yapıldığı firmalar
12- Elektrikli araçların rutin testlerinin yapıldığı firmalar
13- Hibrid ve elektrikli araçların elektriksel tesisatlarının yapıldığı proje firmaları
14- Hibrid veya elektrikli araçların şarjları için gerekli şarj istasyonlarının üretimini, bakımını veya ölçümünü yapan firmalar
15- Pil veya içten yanmalı motor teknolojisi kullanan hava taşıtlarının kullanıldığı sektörlerde iş imkânlarına sahiptirler.

Bu programdan mezun olan öğrenciler kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde teknik hizmetler sınıfında “tekniker” ünvanı ile görev alabilirler. Hibrid ve elektrikli araçların toplam kullanım oranının 2030 yılında içten yanmalı araçların kullanım oranını geçeceği ön görülmektedir. Bu değişimin 10 yıldan kısa sürede olacağı öngörülmektedir. Ülkemizde bu alanda yetişmiş teknik eleman sayısı son derece azdır bu bağlamda Hibrid ve elektrikli araçlar teknikerlerinin çalışma sahaları çok geniştir ve her geçen gün ilgili teknikerlere olan sektörel ihtiyaç artacaktır.

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Üretimi planlanan araçların tasarımında rol alır.
2- Maliyet hesaplaması yapar.
3- Üretimin her safhasında görev alır.
4- Hibrid araçların bakımlarını gerçekleştirir.
5- Hibrid araçların arızalarının giderilmesinde çalışır.
6- Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlar.

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Hibrid ve elektrikli Taşıtlar Teknikerleri fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda çalışmak durumunda kalabilirler. Çalışırken ilgili mühendisler, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler.

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Elektrik Mühendisliği

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği

-Elektronik Mühendisliği

-Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

-Makine Mühendisliği

-Mekatronik Mühendisliği

-Otomotiv Mühendisliği


2 Yıllık Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?


1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Matematik I, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, İçten Yanmalı Motorlar, Motor Termodinamiği, Otomotiv Elektriği ve Elektroniği, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Bilgisayar Destekli Tasarım.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Matematik II, Elektrik Motorları, Hibrid Araçlar Teknolojisi, Motorlu Taşıtlar Mekaniği, Elektrokimya, Meslek Resmi.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Türk Dili I, İngilizce I, Hareket Kontrol Sistemleri, Güç Aktarma Organları, Taşıtlarda Güç Elektroniği, Yakıt Pilleri ve Bataryalar.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Türk Dili II, İngilizce II, İşyeri Uygulaması, İşyeri Eğitimi, Staj.

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi bölümüne son beş yılda hiç kontenjan açılmadı; zira bölüm henüz yeni açıldı. İleriki zamanlarda bölüm mezunlarının kamuya atanıp atanamayacağı belli olacaktır.

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Teknoloji meraklısı olmalı.
2- Fizik bilimine ilgi duymalı ve bu alanda başarılı olmalı.
3- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
4- El-göz koordinasyonu yüksek olmalı.
5- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
6- Yenilikleri sürekli takip etmeli.
7- Planlı çalışmayı bilmeli.
8- Ekip çalışmasını sevmeli.

Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Okuyanlar ve Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Hibrit ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Hibrit ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 4
 1. Bu bölumde okuyorum ve gercekten cok memnunum maaş konusuna takildim su an turkiyede bu egiti alan ogrenci cook ama cokk az bu yuzdrn maaslarinin daha tuksek olucagini tahmin ediyorum.

  YanıtlaSil
 2. Tarla bitkileri bölümü ataması ve maaşı nasıl acaba bilgisi olan var mı ��

  YanıtlaSil
 3. İTÜ UÇAK MÜHENDİSLİĞİ bölümünü dndurarak BŞEÜ HİBRİD VE ELEKTRİKLİ TAŞITLAR TEKNOLOJİSİ bölümünü okuyorum amacı m uçak ile hibrid ve elektriği birleştirmek bu konuda bir proje üzerinde çalişiyorum. Çok memenunum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Memnun musunuz bölümde gelecek görüyor musunuz?

   Sil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgfGgZHxkNaLWZPXHW3O2LhJqAA64Q9xsV7T8wROt4p-sUplLi0NmW0dOsjyFoqROeFY-Np9DOvUSJo1dzWR40YTBu1W1CSnZgAm7pvF62yB1ls2V-qeff3Z_aBcHJmWVd83oGWkWy4TdSP/s320/hibrid-ve-elektrikli-tasitlar-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgfGgZHxkNaLWZPXHW3O2LhJqAA64Q9xsV7T8wROt4p-sUplLi0NmW0dOsjyFoqROeFY-Np9DOvUSJo1dzWR40YTBu1W1CSnZgAm7pvF62yB1ls2V-qeff3Z_aBcHJmWVd83oGWkWy4TdSP/s72-c/hibrid-ve-elektrikli-tasitlar-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/05/hibrid-ve-elektrikli-tastlar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/05/hibrid-ve-elektrikli-tastlar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content