Grafik Tasarımı (2 Yıllık) Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Grafik Tasarımı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı...


Grafik Tasarımı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Grafik Tasarımı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Grafik Tasarımı bölümü nedir, puan türü nedir, Grafik Tasarımı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Grafik Tasarımı dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 
Grafik Tasarımı nedir
Resim yazısı ekle

2 Yıllık Grafik Tasarımı Bölümü Nedir?

Grafik Tasarımı bölümü; tanıtımı yapılacak hizmet ve ürünleri en iyi biçimde tasarlayan ve baskıya hazır duruma getiren ara meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

Grafik Tasarımı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Grafik Tasarımı bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Grafik Tasarımı, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Grafik Tasarımı bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

Grafik Tasarımı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Grafik Tasarımı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Grafik Tasarımı mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Devlet kurum ve kuruluşları
2- Fotoğraf Ajansları
3- Multimedya Tasarımı
4- Matbaalar
5- Yayınevleri
6- Gazeteler
7- Dijital Prodüksiyon Şirketleri
8- Dergiler
9- Grafik tasarım usta öğreticiliği
10- Kurumsal Şirketlerin Grafik Departmanları
11- Televizyon kanalları
12- Kendi iş yerleri
13- Reklam ajansları

Grafik Tasarım teknikeri orta ve büyük ölçekli matbaa ve yayın kuruluşlarında, grafik tasarım stüdyolarında, reklam ajanslarında, medya sektöründe, bünyesinde tanıtım birimi bulunan kurum ve kuruluşlarda çalışabilir. Tecrübeli olanların iş bulma olanağı daha fazladır. Grafik teknikerleri bilişim teknolojisinde e-öğrenme çalışmalarında yer alan animasyon ve grafiklerin hazırlanmasında da görev aldıklarından istihdam alanları artmaktadır.

Grafik Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Grafik Tasarımı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Grafik Tasarımı mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Müşterilerle görüşerek, isteklerini belirler ve tasarımını yapacağı konuda ayrıntılı bilgi edinir.
2- Grafik tasarımcısı veya kendisinin laboratuvar ve stüdyo ortamında yaptığı tasarımları baskıya hazırlar.
3- Tasarladığı grafiksel çalışma doğrultusunda stüdyoda ya da uygun mekanda fotoğraf çekimi yapar veya yaptırır.
4- Müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda oluşturduğu tasarımları müşterilerine gösterir ve onayını alır.
5- Baskısı yapılacak tasarımları baskıdan önce kontrol eder.

Grafik Tasarımı ön lisans programından mezun olan öğrenciler tasarım ve reklam ajansları, şirketlerin reklam birimleri, multimedya ajanslar, dergiler, yayın şirketleri, basım ve yayıncılık sektörü, baskı ve baskı sonrası üretim yapan işletmeler, reklam şirketleri, gazeteler, ambalaj sektörü, kamu ve özel matbaalar, radyo televizyon kuruluşları ve online haber siteleri çalışma alanlarında istihdam edilebilmektedir.

Grafik Tasarımı Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Grafik Tasarımı çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Grafik Tasarımı okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Grafik tasarımı teknikeri kapalı bir mekanda, laboratuvar, stüdyo ve büro ortamında çalışır. Meslektaşları, grafik teknisyeni ve müşterilerle iletişim halindedir. Baskı aşamasında matbaa çalışma ortamında bulunurlar. Matbaaların çalışma ortamı kokulu ve gürültülüdür. Fotoğraf çekimlerinde açık havada çalışmaları söz konusudur.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Bilgisayar ve yazıcısı
2- Scanner(tarayıcı)
3- Dijital kamera
4- Bilgisayar programları (Özellikle masa üstü yayıncılık gibi programlar)
5- Fotokopi, diğer büro alet ve malzemeleri
6- Değişik türde kağıtlar, boyalar, cetvel,baskı alet ve araçları
7- Yazı katalogları, kitaplar, dergiler vb.

Grafik Tasarımı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Grafik Tasarımı maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Grafik Tasarımı maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

Grafik Tasarımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Grafik Tasarımı bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Grafik Tasarımı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Fotoğraf

-Fotoğraf ve Video

-Görsel İletişim Tasarımı

-Görsel Sanatlar

-Grafik

-Grafik Sanatlar

-Grafik Tasarımı

-İletişim ve Tasarımı


2 Yıllık Grafik Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Programın birinci eğitim dönemi içerisinde aday öğrencilere grafik tasarım bilgi ve pratiklerinin temel eğitimi veriliyor. İkinci eğitim döneminde öğrencilere orta seviyede grafik tasarım eğitimi veriliyor ve kariyer süreçlerinde referans gösterebilecekleri pratik uygulamaları diğer öğrencilerle beraber hazırlaması bekleniyor. Programın ikinci yılında grafik tasarım ve grafik animasyon alanlarında çeşitli grup çalışmaları yoluyla tasarım ve animasyon projeleri üretiliyor.

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I, Grafik Tasarım-I, İngilizce-I, Perspektif, Eleştirel Düşünme, Yaratıcılık ve Girişimcilik, Temel Bilgi Teknolojileri, Kalite Güvencesi ve Kalite Yönetim Sistemleri, Temel Sanat Eğitimi-I, Türk Dili-I.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Renk Bilgisi , Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II, Baskı Teknikleri, Sanat Tarihi-I, Grafik Tasarım-II, İngilizce-II, Matbaa Malzeme Bilgisi ve Terminolojisi, Temel Sanat Eğitimi-II, Tipografik Tasarım, Türk Dili-II.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Ambalaj Grafiği-I, Desen, Grafik Tasarım-III, Reklam ve Pazarlama, Sanat Tarihi-II, Web Tasarımı, Yayım Grafiği-I.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
3D Modelleme, Ambalaj Grafiği-II, Fotoğrafçılık, Grafik Tasarım-IV, İllüstrasyon, Sinema Tarihi, Yayım Grafiği-II.

Grafik Tasarımı Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Grafik Tasarımı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Grafik Tasarımı bölümüne son beş yılda toplamda 21 kişi çeşitli kamu kurumlarına KPSS puanıyla atanabildi.


Grafik Tasarımı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Grafik Tasarımı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Dikkatini belli bir noktaya yoğunlaştırabilen,
2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
3- Düşüncelerini çizgilerle ifade edebilen,
4- Ekip çalışmasını sevmeli.
5- Estetik görüş sahibi, güzel sanatlara karşı ilgili,
6- Hayal gücü zengin ve yaratıcı,
7- İnsan ilişkilerinde başarılı
8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
9- Planlı çalışmayı bilmeli.
10- Renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen,
11- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,

Grafik Tasarımı Okuyanlar ve Grafik Tasarımı Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Grafik Tasarımı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Grafik Tasarımı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
  1. grafik tasarımı bolümü için resim yeteneği gereklimidir

    YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Grafik Tasarımı (2 Yıllık) Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Grafik Tasarımı (2 Yıllık) Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgpuIjS2_fOGEE0ajCA0HcU8c8K_LhQLHG6qUdd7t1TumEYfQ8OgltzN6BS3hFha8YVv2GK3_bxwIhkpRXt-yfN6RB2Gr4KxxG39nWPKAJrmORkzelLRyW714cnD0R4a2e05AqiQz1UVE7x/s1600/grafik-tasarimi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgpuIjS2_fOGEE0ajCA0HcU8c8K_LhQLHG6qUdd7t1TumEYfQ8OgltzN6BS3hFha8YVv2GK3_bxwIhkpRXt-yfN6RB2Gr4KxxG39nWPKAJrmORkzelLRyW714cnD0R4a2e05AqiQz1UVE7x/s72-c/grafik-tasarimi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/05/grafik-tasarm-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/05/grafik-tasarm-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content